Otrdiena, 31.janvāris

redeem Tekla, Violeta

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Latvijā

Ko pēta Latvijas zinātnieki varēs uzzināt Āgenskalna tiirgū - izstādē "Zinātne Latvijai 2023"

© pixabay.com

Jau šo piektdien, 2023.gada 6.janvārī, plkst.15.00 izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša atklās izstādi "Zinātne Latvijai 2023", kas Āgenskalna tirgū būs aplūkojama līdz 26.janvārim. Izglītības un zinātnes ministrijas veidotais "Zinātne Latvijai" kalendārs un izstāde jau sesto gadu vēsta par divpadsmit Latvijas un diasporas zinātniekiem un zinātniecēm, kas pārstāv dažādas paaudzes, dažādas zinātnes nozares un zinātniskās institūcijas, tādējādi parādot Latvijas zinātnes spēku un daudzveidību, vēsta Izglītības un zinātnes ministrija.

Jau šo piektdien, 2023.gada 6.janvārī, plkst.15.00 izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša atklās izstādi "Zinātne Latvijai 2023", kas Āgenskalna tirgū būs aplūkojama līdz 26.janvārim. Izglītības un zinātnes ministrijas veidotais "Zinātne Latvijai" kalendārs un izstāde jau sesto gadu vēsta par divpadsmit Latvijas un diasporas zinātniekiem un zinātniecēm, kas pārstāv dažādas paaudzes, dažādas zinātnes nozares un zinātniskās institūcijas, tādējādi parādot Latvijas zinātnes spēku un daudzveidību.

Arī šogad tik dažādas zinātnes jomas kā literatūra, ģenētika, materiālzinātne, mūzika, kosmoss, virtuālās realitātes tehnoloģijas, militārā un veterinārā medicīna, bioloģija un fizika izstādē pārstāv 12 zinātnes personības:

• Ph. D. Anna Kļučņika (molekulārās bioloģijas zinātniece Lielbritānijas uzņēmumā "Laverock Therapeutics")

• Mg. phys. Kristaps Paļskis (Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Latvijas Universitātes (LU) studiju programmas "Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas" doktorantūras students, Eiropas kodolpētījumu organizācijas CERN pētnieks)

• Mg. sc. ing. Anda Barkāne (RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Polimērmateriālu institūta pētniece un doktorante)

• Dr. phys. Aleksejs Zolotarjovs (LU Cietvielu fizikas institūta vadošais pētnieks, Optisko materiālu laboratorijas vadītājs)

• Mg. sc. biol. Ēriks Krūze (Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta "BIOR" pētnieks)

• Dr. sc. ing. Linda Lancere (Vidzemes Augstskolas Sociotehnisko sistēmu inženierijas institūta Virtuālās un papildinātās realitātes laboratorijas pētniece)

• Kārlis Rācenis (Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Nefroloģijas centra ārsts - internists, Rīgas Stradiņa universitātes Militārās medicīnas pētījumu un studiju centra doktorants un pētnieks)

• Dr. philol. Zita Kārkla (literatūrzinātniece un kritiķe, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece)

• Dr. biol. Jānis Stāvusis (ģenētiķis, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētnieks)

• Dr. sc. ing. Inese Vārna (LU Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūta vadošā pētniece)

• Dr. med. vet. Līga Kovaļčuka (Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes Klīniskā institūta asociētā profesore un vadošā pētniece)

• DMA Krists Auznieks (docētājs Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra rezidējošais komponists)

Izstādes apmeklētāji varēs ne tikai aplūkot fotogrāfes Ivetas Gabaliņas veidotos zinātnieku portretus, bet ar QR koda palīdzību noskatīties arī trīs minūšu garu video stāstu par katru no pētniekiem un tādējādi tuvāk iepazīt gan zinātnieku, gan viņa pārstāvēto zinātnes nozari.

Kalendāru un izstādi "Zinātne Latvijai 2023" Izglītības un zinātnes ministrija veidojusi sadarbībā ar dizaina servisa aģentūru "Ozols Ir", fotogrāfi Ivetu Gabaliņu un video režisoru Kristapu Mozgiru ERAF projekta "Integrētie nacionālā līmeņa pasākumi Latvijas pētniecības un attīstības interešu pārstāvības stiprināšanai Eiropas pētniecības telpā" ietvaros.