Uzņēmumi vēlas pāriet uz citu kurināmo - dīzeļdegvielu

© Kaspars Krafts/f64

Līdz šim Valsts vides dienestā (VVD) saņemti 38 uzņēmumu iesniegumi izmaiņu veikšanai piesārņojošās darbības atļaujās, kas saistīti ar kurināmā veida maiņu uz dīzeļdegvielu, aģentūru LETA informēja VVD sabiedrisko attiecību vadītāja Aija Jalinska.

Līdz ar enerģētiskās krīzes sākumu uzņēmumi meklējuši veidus kā samazināt siltumapgādes un enerģijas patēriņa izmaksas.

VVD pārstāve skaidro, ka valsts mērogā uzņēmumu skaits nav liels. Turklāt tie ir uzņēmumi, kas saņēmuši A un B kategorijas piesārņojošas darbības atļaujas, kādas tiek izsniegtas vien lieliem uzņēmumiem un katlu mājām.

Salīdzinot ar dabasgāzes sadedzināšanu, dīzeļdegvielas sadegšanas procesi rada papildus piesārņojošo vielu emisijas, kas rada gaisa kvalitātes pasliktināšanos.

No 38 uzņēmumiem, kas izvēlējušies mainīt kurināmā veidu - astoņi ir siltumapgādātāji. Lielākoties uzņēmumi no dabasgāzes izmantošanas pilnībā neatsākās, kā otro pamatkurināmo galvenokārt paredzot izmantot dīzeļdegvielu un/vai sašķidrināto naftas gāzi. Tie ir 27 uzņēmumi jeb 71%.

Atsevišķos gadījumos tiek izvēlēta biomasa vai kāds no citiem kurināmā veidiem, paredzot no diviem līdz pieciem kurināmā scenārijiem, atkarībā no konkrētajā brīdī esošās ekonomiskās un enerģētiskās situācijas valstī. Būtiski tiek palielināti arī līdzšinējā rezerves kurināmā dīzeļdegvielas apjomi.

Vienlaikus ar bažām par ietekmi uz gaisa kvalitāti VVD izprot uzņēmumu nepieciešamību operatīvi veikt izmaiņas sadedzināšanas iekārtu darbībā, tādējādi gadījumos, ja iesniegumi izmaiņām A, B un C kategorijas piesārņojošās darbībās ir iesniegti un izmaiņas darbībā jau ir notikušas, tomēr lēmums par grozījumiem atļaujas nosacījumos vēl nav pieņemts, VVD nepiemēro administratīvā soda vai citas sankcijas.

Neskatoties uz to, diemžēl, ir uzņēmumi, kuri izvēlas kurināmā veida maiņu veikt patvaļīgi, ko pierāda gada nogalē konstatētais pārkāpums SIA "Līgatnes komunālserviss" darbībā. VVD plānotas pārbaudes laikā konstatēja, ka katlumājā, kuras piesārņojošās darbības atļaujā kā kurināmais norādīts dabas gāze, no 2022.gada oktobra sadedzināšanas iekārtam ir nomainīti degļi un kā kurināmais tiek izmantots dīzeļdegviela, par to liecina arī kurināmā uzskaites žurnāli.

Biomasa un dabas gāze vērtējama kā videi draudzīgāks kurināmais salīdzinājumā ar dīzeļdegvielu vai citu šķidra veida kurināmo. Biomasa un dabasgāze sadegot rada salīdzinoši mazāku daudzumu gaisu piesārņojošas vielas. Dīzeļdegvielas sadegšanas procesi katlu mājās rada piesārņojošo vielu - cieto daļiņu un sēra dioksīda emisijas gaisā, kā arī slāpekļa dioksīda un oglekļa oksīda emitēto daudzuma palielināšanos, kas veido minēto vielu koncentrāciju pieaugumu gaisā. Kā arī, siltumnīcefekta gāzes - oglekļa dioksīda emisijas daudzums no dīzeļdegvielas sadedzināšanas ir lielāks nekā no dabasgāzes sadedzināšanas. Līdz ar to, paredzams, ka uzņēmumu pāreja uz dīzeļdegvielu veicina siltumnīcas efektu izraisošo gāzu emisiju palielināšanu, skaidro VVD.

Trīs uzņēmumos - SIA "Ķeizarsils", AS "Rīgas siltums" katlu māja Nautrēnu ielā 24, Rīgā un SIA "Ikšķiles māja" - ir plānotas būtiskas izmaiņas, kā rezultātā uzņēmumam tiks mainīta piesārņojošās darbības kategorija no C uz B.

Lielākais uzņēmums, kuram ir pārskatīta un atjaunota A kategorijas piesārņojošās darbības atļauja, kas saistīta ar plānoto dīzeļdegvielas, kā otrā kurināmā izmantošanas uzsākšanu, ir AS "Latvijas piens".

Savukārt, jaunas A un B piesārņojošās darbības kategorijas atļaujas pārejai uz dīzeļdegvielu līdz šā gada beigām nav izsniegtas, bet ir grozītas piecas atļaujas, kas paredz, kā otro, trešo pamatkurināmo vai rezerves kurināmo izmantot dīzeļdegvielu. Izmaiņas atļaujās veiktas uzņēmumiem SIA "Limbažu ceļi", SIA "Ilgezeem", SIA "Wesemann", SIA "Saldus ceļinieks", AS "Latvijas piens", informē Jalinska.

VVD atgādina, ka izmaiņas A un B kategorijas piesārņojošas darbības atļaujās un C kategorijas piesārņojošas darbības reģistrācijās ir nepieciešamas, veicot sadedzināšanas iekārtās izmantojamā kurināmā materiāla maiņu, izmantotā kurināmā apjoma palielināšanu vai samazināšanu un jaunu sadedzināšanas iekārtu uzstādīšanu.

Līdz šā gada beigām grozītas 17 A un B kategorijas piesārņojošās darbības atļaujas, no tām astoņas veiktas saistībā ar kurināmā veida izmaiņām, četras - ar kurināmā un sadedzināšanas iekārtu maiņu, divas - ar izmaiņām kurināmā apjomā, divas - ar izmaiņām kurināmā apjomā un sadedzināšanas iekārtu maiņu, savukārt viena - ar kurināmā veida un kurināmā apjoma maiņu.

Patlaban VVD ir pieņemti 13 iesniegumi A/B kategorijas piesārņojošās darbības atļauju saņemšanai un grozījumiem atļaujās saistībā ar kurināmā vai sadedzināšanas iekārtu maiņu, tajā skaitā divi iesniegumi par dīzeļdegvielas izmantošanas sākšanu.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais