Pirmdiena, 22.aprīlis

redeem Armanda, Armands

arrow_right_alt Latvijā

Rīgas slimnīcām un NMPD šogad ar ES atbalstu piesaista ārstu palīgus, māsas un māsu palīgus

© Gints Ivuškāns/f64

Rīgas slimnīcām un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) šogad ar Eiropas Savienības fondu atbalstu tiek piesaistīti ārstu palīgi, māsas un māsu palīgi, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijas (VM) preses sekretāre Barbara Ālīte.

Speciālistam, saņemot šādu finanšu atbalstu, noteikts laika posms jānostrādā slimnīcā vai NMPD. Šī ir viena no iniciatīvām, ko VM īsteno cilvēkresursu jomā.

Īstenojot Eiropas Sociālā fonda (ESF) projektu "Atbalsts ārstniecības personām darbam Rīgā un atveseļošanās pasākumi veselības nozarē", 2022.gadā kopumā darba vietām Rīgā piesaistīti 177 speciālisti.

No tiem 12 ir ārsta palīgi, 67 ir māsas, bet 96 - māsu palīgi. Rīgā no pensijas vecuma ģimenes ārsta pārņemta viena prakse, darbu šajā prakses vietā pārņemot jaunajam ārstam. Pērn projekta ietvaros tika piesaistītas 104 ārstniecības personas, tādējādi aizvadītajā gadā finanšu atbalstam pieteikušies un to izmantojuši vairāk speciālistu.

Atbilstot projekta nosacījumiem, mediķi var saņemt naudas kompensāciju par darba vietu valsts sektorā - nodrošinot iedzīvotājiem valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, kā arī par ģimenes locekļiem un uzturēšanās izdevumiem.

Finanšu atbalstu jeb naudas kompensāciju māsas un māsu palīgi var saņemt, ja par savu darba vietu izvēlēsies kādu no lielajiem stacionāriem Rīgā - Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcu, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcu, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centru, Rīgas Dzemdību namu, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcu un Rīgas 2. slimnīcu. Ārstu palīgi atbalstu var saņemt par darba vietu NMPD.

Kā norāda VM, cilvēkresursu nodrošinājums nozarē kopumā nav pietiekams, īpaši nevienmērīga ir ārstniecības personu nodarbinātība reģionos, taču arī Rīgā ir izaicinājumi nodrošināt slimnīcu darbu galvenokārt nepietiekamā māsu un māsu palīgu skaita dēļ, bet NMPD darba specifikas un darba intensitātes dēļ tieši Rīgā ir problemātiski piesaistīt un noturēt darbā ārstu palīgus. Ģimenes ārstu novecošanās raksturīga arī Rīgai.

VM īsteno pasākumus vairākos virzienos, lai risinātu situāciju. Konkurētspējīgs atalgojums ārstniecības personām ir viens no būtiskākajiem aspektiem, kas ietekmē veselības nozares cilvēkresursu nodrošinājumu.

Pretendentu atlases periods šajā projektā plānots līdz 2023.gada 30.septembrim vai līdz pieejamā finansējuma apguvei. ESF projekta "Atbalsts ārstniecības personām darbam Rīgā un atveseļošanās pasākumi veselības nozarē" kopējais attiecināmais finansējums ir trīs miljoni eiro, tostarp valsts budžeta līdzfinansējums - 450 000 eiro.