Trešdiena, 4.oktobris

redeem Francis, Modra

arrow_right_alt Latvijā

Izglābta meitenīte, kura pēc piedzimšanas nespēja elpot

© pixabay.com

Bērnu klīniskā universitātes slimnīcas (BKUS) mediķi sadarbībā ar Zviedrijas mediķiem izglābuši dzīvību meitenītei, kura pēc piedzimšanas nespēja paelpot, aģentūru LETA informēja slimnīcas Komunikācijas daļas speciāliste Ilze Olšteina.

Meitene pēc piedzimšanas nespēja paelpot, tāpēc pirmajās viņas dzīves stundās tika sniegta BKUS neatliekamā palīdzība, bet jau otrajā dzīves dienā jaundzimusī no Bērnu slimnīcas tika pārvesta uz Zviedriju, kur tika piesaistīta Karolinskas universitātes slimnīcas ekstrakorporālā membrānu oksigenācijas (EKMO) komanda.

Meitene piedzima 2022.gada rudenī, bet tūlīt pēc dzimšanas sākās mediķu cīņa par viņas dzīvību, jo meitenīte nespēja paelpot. Pēc reanimācijas veikšanas piecu minūšu vecumā bērns sāka elpot, bet skābekļa daudzums asinīs bija zems. Pirmie izmeklējumi uzrādīja, ka meitene bija sarijusies mekoniju un zaļos augļūdeņus, kas izraisīja elpošanas traucējumus.

Meitenes veselības stāvoklis bija kritisks, dzemdību nodaļas ārsti izsauca neatliekamās palīdzības brigādi, tika uzsākta mākslīga plaušu ventilācija un mērķēti pazemināta ķermeņa temperatūra, lai nerastos centrālās nervu sistēmas traucējumi.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests nogādāja mazulīti Bērnu slimnīcā. Bija nepieciešama mākslīga plaušu ventilācija augstos režīmos un 100% skābekļa padeve, un šādi uz neilgu laiku bērna veselības stāvokli izdevās stabilizē.

Pēc BKUS sniegtās informācijas, 20.dzīves stundā bērna veselības stāvoklis pasliktinājās - neskatoties uz sniegto medicīnisko palīdzību, plaušas nespēja pilnvērtīgi veikt elpošanas funkciju. Nepalīdzēja arī ārstēšana ar slāpekļa oksīdu, meitenes organisms nespēja uzņemt nepieciešamo skābekļa daudzumu asinīs.

Tobrīd bijusi sasniegta medicīniskās palīdzības iespēju robeža, ko var piedāvāt Bērnu slimnīcā un Latvijā, vēsta BKUS. Bērnu varēja glābt tikai EKMO procedūra, kas līdz šim nevienam bērnam no Latvijas nebija organizēta.

2022.gada jūlijā pēc Bērnu slimnīcas speciālistu iniciatīvas tika noslēgta vienošanās un izveidota procedūra, kā glābt bērnu dzīvību, izmantojot EKMO procedūru, ko var nodrošināt Karolinskas universitātes slimnīcas mediķu komanda.

Šī sistēma, vienkāršoti skaidrojot, ir mākslīgas funkcionējošas cilvēka plaušas un sirds ārpus ķermeņa, ko izmanto īslaicīgai sirds un plaušu funkciju aizstāšanai pacientiem, kam tā vajadzīga. Tā kā šādu pacientu nav daudz, tikai dažas slimnīcas Eiropā spēj uzturēt speciālistu kompetenci un nodrošināt EKMO.

Nakts vidū Bērnu slimnīcas speciālisti sazinājās ar Zviedrijas kolēģiem, kas apstiprināja, ka dodas pakaļ meitenei, kuras dzīvību varēja glābt tuvāko stundu laikā.

Bērnu slimnīcas komanda gatavoja dokumentus, lai bērnu varētu pārvest uz Zviedriju lidmašīnā, kura tobrīd, kā izrādījās, atradās Islandē. Zviedrijas kolēģi sūtīja savu speciālistu komandu uz Bērnu slimnīcu ar helikopteru, bet arī tas tūlītēji nevarēja pacelties no lidlauka Stokholmā vētras dēļ.

Meitenei tikmēr klājās ļoti grūti, Bērnu slimnīcas intensīvās terapijas mediķi darīja visu iespējamo, lai meitenīte sagaidītu palīdzību, vēsta BKUS. Tikmēr no Islandes ieradās lidmašīna, ar kuru meiteni uzreiz varēja pārvest uz Zviedriju, jo visi dokumenti, pateicoties ierēdņu atsaucībai, bija sakārtoti.

EKMO procedūra bērnam tika veikta četras dienas. Sestajā dzīves dienā meitenes vecākiem un Bērnu slimnīcas ārstiem zvanīja mediķi no Zviedrijas, ka meitene var doties mājup uz Latviju.

Plaušu ventilācija un īpaša terapija tobrīd joprojām bija nepieciešama, bet to varēja nodrošināt Bērnu slimnīcā, tāpēc septītajā dzīves dienā meitene atgriezās Latvijā, kur beidzot satikās ar saviem vecākiem.

Pēc trīs dienām mazulītei slimnīcā izņēma elpošanas caurulīti un kopā ar mammu viņu ievietoja jaundzimušo nodaļā. Plaušu bojājumu dēļ vēl kādu laiku bija svarīga elpošanas atbalsta nodrošināšana. Kad meitene spēja elpot pati un stabilizējās viņas kopējais veselības stāvoklis, viņa varēja doties mājās.