"Daimler" lietā apsūdzētajiem prokuratūra varētu piedāvāt darījumu

© pixabay.com

Pēc aptuveni deviņus gadus ilga pirmās instances tiesas procesa tā dēvētajā "Daimler" kukuļošanas krimināllietā, apsūdzētajiem iemaksājot valsts budžetā aptuveni pusotru miljonu eiro, varētu tikt noslēgta vienošanās par sodu - nosacītu brīvības atņemšanu un daļēju mantas konfiskāciju, aģentūrai LETA pastāstīja prokurors Māris Leja.

Pirms kāda laika apsūdzēto advokāti ierosinājuši prokuroram slēgt vienošanos par sodu.

Līdz šim apsūdzētie vainu inkriminētajās apsūdzībās nebija atzinuši. Likums paredz, ka vienošanās slēgšana iztiesāšanas procesā pieļaujama, ja apsūdzētais piekrīt inkriminētā noziedzīgā nodarījuma apjomam un juridiskajai kvalifikācijai un atzīst savu vainu pilnībā.

Izvērtējot piedāvājumu prokurors secinājis, ka vienošanās slēgšana ir iespējama, ja apsūdzētie samaksās valsts budžetā aptuveni pusotru miljonu eiro. Tā būtu daļa no summas, ko veido lietā figurējušie kukuļi un legalizētie noziedzīgi iegūtie līdzekļi.

Šāda summa noteikta, jo, pirmkārt, iztiesāšanas laikā konstatēts, ka par daļu apsūdzību iepriekš bija noslēdzies tiesas process Vācijā, tāpēc Latvijā par to otrreiz nevar tiesāt un piedzīt attiecīgās summas.

Otrkārt, arī tiesiskais regulējums neļauj pieprasīt daļu no kukuļu summām, kas saņemtas laikā līdz 2005.gada 1.oktobrim.

Tagad lietā nākamā sēde nozīmēta 31.janvārī. Ja līdz šim datumam apsūdzētie būs izpildījuši minēto nosacījumu, tad prokurors ierosinās slēgt vienošanos ar apsūdzētajiem un tās parakstīšanas gadījumā iesniegs tiesai to apstiprināšanai Rīgas pilsētas tiesai.

Jau ziņots, ka uz apsūdzēto sola šajā lietā sēdušies bijušā Rīgas mēra Gundara Bojāra tā laika padomnieks un kādreizējais SIA "Rīgas satiksme" (RS) padomes priekšsēdētāja vietnieks Leonards Tenis, cits Bojāra tā laika padomnieks, uzņēmējs Armands Zeihmanis un viņa sieva Vita Zeihmane, Zviedrijā reģistrēta uzņēmuma direktors Raimonds Krastiņš, kā arī Agris Koroševskis un uzņēmējs Sergejs Zambers.

Lietā apsūdzības celtas par kukuļošanas noziegumiem un noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanas lielā apmērā atbalstīšanu.

Latvijā

Būtu jāizvērtē atsevišķu Valsts digitālās attīstības aģentūra (VDAA) darbinieku atbildība un jāsaprot, kā valsts varētu palīdzēt iedzīvotājiem saistībā ar neizdarību radītajiem zaudējumiem, tā pēc tikšanās ar premjeri Eviku Siliņu (JV) pauda prezidents Edgars Rinkēvičs.