Seši padomi, kā Ziemassvētkos ietaupīt un svinēt dabai draudzīgi

© Ģirts Ozoliņš/f64

Ziemassvētki ir skaisti svētki, diemžēl nereti tas ir arī izšķērdīgs gada nogrieznis, bet, liekot lietā izdomu, katrs var samazināt svētku sezonas ietekmi uz vidi un savu maciņu. Vides pakalpojumu uzņēmums "CleanR" piedāvā sešas vērtīgas idejas, kā šogad pilnveidot jau esošās tradīcijas, samazināt pārmērīgu patēriņu un padarīt svētkus dabai draudzīgākus.

1. ieteikums. Tā vietā, lai pirktu dāvanu katram, rīko loteriju vai izlozi.

Dāvanu sagāde var būt liels izaicinājums, jo īpaši, ja apdāvināmo draugu un radu pulks ir plašs. Te labs un nereti daudziem atvieglojuma sajūtu nesošs risinājums var būt dāvanu loterijas un izlozes. Atliek vien savstarpēji ģimenes vai draugu lokā vienoties par jauno kārtību un izlozēt, kurš kuram sagādā dāvanu. Tas ne vien samazina izmaksas, bet arī nerada tik daudz lieku atkritumu. Šāda kārtība var kļūt par jautru notikumu, kas nerada lieku stresu, domājot, ko dāvināt katram.

2. ieteikums. Izvēlies ilgtspējīgas dāvanas un emocijas

Dodoties ideālo dāvanu medībās, apsver domu samazināt resursu patēriņu, izvēloties ilgtspējīgas dāvanas, piemēram, dāvanu karti beziepakojuma veikalā. Tāpat dabai draudzīgi būs dāvināt lietas, kurām var atrast dažādu pielietojumu, piemēram, sveces māla podiņos - kad svece izdeg, podiņu var izmazgāt, un tas var kalpot kā labs trauciņš uzkodām, mērcēm vai kam citam. Cilvēkam, kas aizrāvies ar adīšanu, lieliska dāvana būs skaista dzija, kas var pārtapt brīnišķīgā adījumā, bet tam, kurš aizrāvies ar gleznošanu, prieku sagādās jauns krāsu komplekts vai grāmata ar izmēģināšanas vērtām gleznošanas tehnikām. Taču svarīgi atcerēties, ka kaķēns, kucēns vai cita dzīva radība nav ilgtspējīga dāvana - nedāviniet to, ļaujiet katram pašam izvēlēties to dzīvnieku, par kuru viņš gatavs uzņemties rūpes un atbildību!

3. ieteikums. Lai samazinātu mantu kalnus, dāvini piedzīvojumu

Neļaujies pirkšanas drudzim un dāvanas iegādājies apdomīgi! Sastādi sarakstu un izvairies dāvināt mantas, tā vietā CleanR iesaka dāvināt piedzīvojumu - biļetes uz koncertu, kino, teātri vai kādu citu izklaides pasākumu. Savukārt abonements uz dažādiem kursiem vai meistarklasēm (kulinārijas, mūzikas, mākslas) būs lieliska dāvana tiem, kas vēlas apgūt ko jaunu. Tā kā Ziemassvētki ir brīnumu laiks, sagādā brīnumu kādam, kas to visvairāk gaida. Ģimenē vai uzņēmumā varat vienoties, ka visi kopā dāvināsiet kādai labdarības organizācijai.

4. ieteikums. Nepērc iesaiņojumu lielveikalā

Lai iesaiņotu dāvanu, ne vienmēr ir jāizmanto veikalos nopērkamie dāvanu maisiņi un papīri, kurus bieži vien nevar arī pārstrādāt, - atceries, jo spīdīgāks un čaukstošāks ir iepakojums, jo lielāks ir risks, ka otrreizējai pārstrādei tas nederēs. Viens no risinājumiem ir pasniegt dāvanu iesaiņotu audumā, pievienojot iepakojumam nelielu vaska gabaliņu. Tādējādi saņēmējs dāvanas iepakojumu pēc tam varēs pārveidot par bišu vaska drānu, kas lieti noderēs pārtikas plēves aizstāšanai, un tā būs kā dāvana "divi vienā". Tomēr, ja vēlies košāku iepakojumu, dāvanu var iesaiņot avīzēs vai žurnālu lapās no krāsainiem un sen izlasītiem žurnāliem. Savukārt kartona maisiņus, kurus bieži ņemam veikalā, lai aizstātu plastmasas maisus, arī var izmantot iepakojumam.

5. ieteikums. Viss jaunais ir labi aizmirsts vecais - veido dekorācijas no papīra un dabas materiāliem

Eglīšu bumbas un citi rotājumi, kas ātri saplīst vai jāmaina katru gadu, nebūt nav dabai draudzīgs risinājums. CleanR dalās ar dažām radošām idejām mājas rotāšanai, kas vienlaikus sniegs iespēju izmantot mājās jau esošos resursus. Dekorācijām izmanto dabas dotās veltes - žāvētus augļus, kā arī apelsīnus, citronus, ābolus vai to, kas atrodams pagalmā un mežā, piemēram, priežu zarus, čiekurus un sūnas. Tāpat māju vari izdekorēt ar papīra rotājumiem, un, ja prātīgi pret tiem izturas, tos var izmantot vēl citus gadus. Piemēram, visiem zināmās papīra sniegpārsliņas var būt izcils rotājums. Interesantākam dizainam papīra vietā var izmantot avīzes vai žurnālus.

6. ieteikums. Plāno maltīti atbilstoši viesu skaitam un produktus iegādājies tirgū

Ziemassvētku mielasts ir viena no svarīgākajām svētku sastāvdaļām. Visiem zināms, ka uz kārtīga svētku galda jābūt 12 ēdieniem, tomēr vērts šo apsvērt, jo liela daļa no pagatavotā bieži vien netiek apēsta un nonāk atkritumos. Lai resursi mielasta sagādē tiktu izmantoti pēc iespējas apdomīgāk, svarīgi prātīgi saplānot svētku galdu. Produktus svētku galdam iegādājies tirgū, tā atbalstot vietējos ražotājus un samazinot pārmērīgu plastmasas daudzumu, kas tiek izmantots iepakojumam lielveikalos. Gatavo ar apdomu, sagādājot mielastam tik daudz, cik vari apēst, un atbilstoši tam, cik viesu plānots uzņemt ciemos. Elektrības taupīšanas nolūkos plāno secību krāsns izmantošanai, ar vienu uzsildi, izcepot pēc iespējas vairāk ēdienu.

Lai gaiši, skaisti, mieru nesoši un videi draudzīgi izdodas šie svētki!

Latvijā

Joprojām jauna, vienmēr stilīga un tālredzīga – tā var raksturot Jūrmalas Valsts ģimnāzijas direktori Ievu Tarandu, kura Skolotāju dienā organizē zibakciju, lai atgādinātu sabiedrībai, ka ikviens skolotājs “ir jāatbalsta, jo viņš ir cilvēks, kas uzticīgi pilda savas valsts prāta un dvēseles uzlikto darbu”. Kādi šodien ir skolēni? Kā viņiem par daudz, bet kā pietrūkst? Par to un daudz ko citu – saruna ar Ievu Tarandu. Lai gaiša gandarījuma pilna Skolotāju diena!

Svarīgākais