Trešdiena, 17.aprīlis

redeem Rūdis, Rūdolfs, Viviāna

arrow_right_alt Latvijā

Sociālajos tīklos vervē Latvijas valstspiederīgos imigrantu ievešanai no trešajām valstīm

© pixabay.com

Ārlietu ministrija (ĀM) pēdējo mēnešu laikā novēro tendenci, ka sociālajos tīklos starptautiskās organizētās noziedzības grupējumi aktīvi vervē Latvijas valstspiederīgos, piedāvājot pārvadātāju darbu Eiropas valstīs - Ungārijā, Čehijā, Horvātijā, Polijā un Serbijā, taču realitātē pastāv risks, ka savervētajiem būs jāpārvadā imigranti no trešajām valstīm.

Kā aģentūru LETA informēja ĀM, darba piedāvājums un solītais atalgojums ir vilinošs, tāpēc, pēc ministrijas rīcībā esošajām ziņām, tam jau ir piekrituši vairāki desmiti Latvijas valstspiederīgo.

Pēc ĀM paustā, lai gan vervētāji sola, ka darba pienākumos ietilpst preču pārvadāšana, realitātē darbiniekiem tiek likts Eiropas Savienības teritorijā nelegāli ievest imigrantus no Irānas, Sīrijas un citām trešajām valstīm.

ĀM skaidro, ka tas ir noziedzīgs nodarījums, par kura izdarīšanu personām draud aizturēšana un tiesāšana valstī, kurā noziegums izdarīts, un sodi par imigrantu nelegālu pārvadāšanu ir bargi.

Ministrija stingri aicina Latvijas valstspiederīgos rūpīgi izvērtēt jebkuru darba piedāvājumu ārvalstīs un nepiekrist nepārbaudītu darba devēju solījumiem iegūt vieglu peļņu, jo aiz tā var slēpties nodoms veikt noziedzīgus nodarījumus.

Ja Latvijas valstspiederīgajiem ir aizdomas, ka tiek piedāvāts veikt nelikumīgas darbības, ĀM aicina ar iesniegumu vērsties tuvākajā Valsts policijas (VP) iecirknī. Tāpat ĀM aicina tuviniekus, kuri konstatē, ka ārvalstī ir pazudusi persona un ar viņu nav iespējams sazināties, vērsties VP ar lūgumu personu izsludināt meklēšanā.

Savukārt personas, kuras nonākušas ārkārtas situācijā ārvalstīs, ministrija aicina sazināties ar ĀM Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni +371 2633 7711 vai e-pastu "palidziba@mfa.gov.lv".

ĀM klāsta, ka 2021.gadā Ungārijā tika aizturēti 11 nelegālo migrantu pārvadātāji no Latvijas, bet kopš šī gada sākuma Latvijas vēstniecība Ungārijā ir saņēmusi ziņas jau par 30 gadījumiem, to skaitam turpinot pieaugt.

Vidējais aizturētās personas profils ir 20 līdz 40 gadus vecs vīrietis, kurš ar Latvijā vai kādā citā valstī nomātu mikroautobusu vai vieglo automašīnu ir vedis imigrantus pāri Serbijas-Ungārijas robežai vai uzņēmis tos Ungārijas teritorijā robežas tuvumā, ar mērķi nogādāt tos Austrijā.

ĀM uzsver, ka aizturētajiem un viņu radiniekiem jāņem vērā, ka Latvijas diplomātiskā un konsulārā pārstāvniecība nevar iejaukties ārvalsts tiesu, policijas un tiesību aizsardzības iestāžu darbībā, ja Latvijas valstspiederīgais ārvalstī ir izdarījis likumpārkāpumu. Tāpat tā nevar sniegt juridiskas konsultācijas un advokāta pakalpojumus, kā arī sniegt tulka pakalpojumus.

Ikvienam aizturētajam ārvalsts, kurā persona aizturēta, nodrošina advokātu un nepieciešamības gadījumā arī tulku. Ja personu neapmierina piešķirtais advokāts vai tulks, vēstniecība var nosūtīt pieejamo advokātu un tulku sarakstu, tomēr lēmumu par konkrēta pakalpojuma sniedzēja izvēli pieņem pats aizturētais un viņa tuvinieki, skaidro ĀM.