"Elwind" vēja parku atrašanās vieta būs zināma vien pēc trīs gadiem

© f64.lv, Kaspars Krafts

Precīza "Elwind" vēja parka atrašanās vieta tiks izlemta pēc ietekmes uz vidi novērtējuma (IVN) veikšanas, intervijā aģentūrai LETA stāstīja par "Elwind" Latvijas parka izveidi atbildīgās Latvijas investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktora vietniece Laura Štrovalde.

IVN veikšana varētu aizņemt divus līdz trīs gadus. Pašlaik jau ir iezīmēts, kur jūrā ir zonas ar lielu biodaudzveidību, un kā potenciālās teritorijas vēja parku attīstībai ir iezīmētas tās zonas, kur biodaudzveidība nav liela.

Štrovalde skaidroja, ka šobrīd tiešām ir iezīmēta teritorija 200 kvadrātkilometru platībā Kurzemes piekrastē starp Pāvilostu un Užavu, un tā visa noteikti nebūs vajadzīga vēja parku attīstīšanai.

"Secinājumi būs izdarāmi gan IVN pētījumu rezultātā, gan arī mēs veiksim papildu pētījumus par vēja parka darbības potenciālo efektivitāti. Saliekot kopā šos divus atzinumus, arī būs skaidrs, kurā tieši vietā vēja parku veidot būs visefektīvāk," teica LIAA direktora vietniece.

Jautāta, cik lielā mērā vēja parks būs redzams no krasta, Štrovalde atbildēja, ka no krasta tas būs redzams ļoti skaidrā laikā pie apvāršņa. "Lai saprastu lielumu, tas varētu būt ne vairāk kā viena pirksta platumā. Turklāt ne īpaši liela pirksta platumā," viņa stāstīja.

LETA jau ziņoja, ka "Elwind" iecerēts, lai nākotnē stiprinātu Latvijas un Igaunijas enerģētisko neatkarību, nodrošinot elektroenerģijas jaudu 700 līdz 1000 megavatu apmērā.

"Elwind" atkrastes vēja parks būs nozīmīgs projekts Baltijas jūras reģionam ar lielu ekonomisko un sociālo ietekmi, tādēļ projekta attīstības nākamajā stadijā no Latvijas puses ar to strādā LIAA, nodrošinot parka būvniecībai nepieciešamo atļauju saņemšanu un ietekmes uz vidi novērtējumus. Tādā veidā tiks mazināta projekta ieviešanas ietekme uz elektroenerģijas pārvades tarifu patērētājiem.

Tāpat vēstīts, ka 2019.gadā Igaunijas valdības pārstāvji sāka sarunas ar Latviju par iespējamu kopīgu atkrastes vēja parka projekta īstenošanu. 2019.gada decembrī tika panākta konceptuāla vienošanās par šāda projekta īstenošanu. Latvijas Ekonomikas ministrijas un Igaunijas Ekonomikas un komunikāciju ministrijas memorands nosaka juridiski nesaistošu ietvaru kopīgai atkrastes vēja parka projekta pārvaldībai un finansēšanai starp Igaunijas Ekonomikas un komunikāciju ministriju un Latvijas Ekonomikas ministriju.

Precīzs izmaksu un ieguvumu sadalījums tiks noteikts, pamatojoties uz priekšizpētes un izmaksu un ieguvumu analīzes rezultātiem. Latvijas un Igaunijas atkrastes vēja parka kopprojekta īstenošana ir iekļauta Latvijas Nacionālajā enerģētikas un klimata plānā 2030.gadam.

Svarīgākais