Ceturtdiena, 30.maijs

redeem Lolita, Vitolds

arrow_right_alt Latvijā

Jauni noteikumi akcīzes preču pārvietošanai

© f64.lv, Jānis Pipars

No šodienas mainīsies akcīzes preču pārvietošanas paziņojuma iesniegšanas kārtība autoceļu robežšķērsošanas vietās, informē Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvji.

Turpmāk robežšķērsošanas vietās uz Latvijas-Krievijas un Latvijas-Baltkrievijas robežas akcīzes preču pārvietošanas paziņojums būs jāaizpilda tikai gadījumos, kad fiziskā persona Latvijas robežu šķērsos biežāk nekā 30 dienās, vai gadījumos, kad ievesto atsevišķu akcīzes preču daudzums pārsniegs daudzumu, uz kuru attiecas atbrīvojums no muitas maksājumiem. Paziņojums būs jāiesniedz arī tad, ja to pieprasīs robežkontroles dienesta amatpersona.

Jaunais regulējums samazinās administratīvo slogu godprātīgiem ceļotājiem un paātrinās robežas šķērsošanas procesu, uzsver VID pārstāvji.

Līdz šim, iebraucot Latvijā, fiziskai personai obligāti bija jāaizpilda akcīzes preču pārvietošanas paziņojums neatkarīgi no robežas šķērsošanas biežuma vai personīgajā bagāžā pārvietojamo akcīzes preču daudzuma. Aizpildot dokumentu, jānorāda atsevišķu ievesto akcīzes preču - tabakas izstrādājumu, alkoholisko dzērienu, degvielas - daudzums.

Turpmāk akcīzes preču pārvietošanas paziņojums būs jāaizpilda un jāiesniedz muitas amatpersonai tikai gadījumos, kad persona robežu šķērsos biežāk nekā 30 dienās, kā arī gadījumos, kad ievesto akcīzes preču daudzums pārsniegs daudzumu, kam piemēro atbrīvojumu no nodokļiem, vai pēc muitas amatpersonas pieprasījuma. Robežšķērsošanas vietā, kur muitas kontrole nav paredzēta, tas jāiesniedz Valsts robežsardzes amatpersonai.

Akcīzes preču pārvietošanas paziņojuma veidlapas būs pieejamas kompetentajā iestādē valsts robežas šķērsošanas vietā, kā arī VID mājaslapā.

VID pārstāvji atgādina, ka fiziska persona savam patēriņam vienu reizi 30 dienās, nedeklarējot un nemaksājot noteiktos nodokļus, ceļojot ar autotransportu no trešajām valstīm Latvijā drīkst ievest 40 cigaretes vai 20 cigarillu, vai 10 cigāru, vai 50 gramu smēķējamās tabakas vai tabakas lapu, vai karsējamās tabakas.

Alkoholisko dzērienu ievešanai ar atbrīvojumu no nodokļiem ir noteikti daudzuma ierobežojumi - pilngadīga persona var ievest vienu litru alkoholisko dzērienu ar spirta saturu virs 22% vai divus litrus alkoholisko dzērienu ar spirta saturu zem 22%, četrus litrus nedzirkstošā vīna un 16 litrus alus. VID arī vērš uzmanību, ka atbilstoši Eiropas Savienības sankcijām, kas noteiktas konkrētu preču importam, no Krievijas ir aizliegts ievest stipros alkoholiskos dzērienus, liķierus un citus alkoholiskos dzērienus.

Ievedot preces, ko ir atļauts ievest, lielākā daudzumā, tās ir jādeklarē un jāmaksā akcīzes nodoklis, pievienotās vērtības nodoklis un muitas nodoklis.

Ne biežāk kā vienu reizi 30 dienās ar atbrīvojumu no muitas maksājumiem fiziska persona drīkst ievest degvielu transportlīdzekļa standarta tvertnē.

Gadījumos, kad fiziskai personai ir nepieciešams šķērsot Eiropas Savienības ārējo sauszemes robežu biežāk nekā vienu reizi 30 dienās ar to pašu transportlīdzekli un persona vēlas standarttvertnē esošajai degvielai piemērot atbrīvojumu no muitas maksājumiem, akcīzes preču pārvietošanas paziņojums jāiesniedz katru reizi - gan izbraucot no Latvijas, gan iebraucot atpakaļ Latvijā.

Atbilstoši likumam "Par akcīzes nodokli" akcīzes preču ievešanu Latvijā neuzskata par komerciālu, ja tā nenotiek regulāri (ne biežāk kā vienu reizi 30 dienās) un ja akcīzes preces paredzētas fiziskās personas personīgai vai ģimenes lietošanai.

Tāpat likumā noteikts, ka nosacījums par regularitāti attiecībā uz degvielas ievešanu ir piemērojams konkrētai fiziskajai personai un konkrētam sauszemes bezsliežu transportlīdzeklim, kas nav komerciāls transportlīdzeklis. Tas nozīmē, ka akcīzes preču pārvietošanas paziņojums ir jāiesniedz arī gadījumos, kad, iebraucot Latvijā no trešās valsts, biežāk nekā vienu reizi 30 dienās robežu šķērso viens un tas pats transportlīdzeklis, bet to vada cita fiziskā persona.