Latvijā būtiski pieaug respiratori sincitiālā vīrusa (RSV) izraisītās infekcijas izplatība, pavēstīja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).
SIA "Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas" (RAKUS) Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorijas (NMRL) virusoloģijas dati rāda, ka no oktobra sākuma līdz šim no kopējo paraugu skaita - 450 - 14% jeb 63 gadījumos tika apstiprināts RSV, bet pēdējo divu nedēļu laikā šī vīrusa īpatsvars ir sasniedzis 22,4%.
SPKC speciālisti brīdina, ka RSV var būt bīstams jaundzimušajiem divu līdz trīs nedēļu vecumā, jo samērā bieži bērniem šī infekcija var beigties letāli. Sevišķi bīstama šī infekcija ir priekšlaicīgi dzimušajiem zīdaiņiem, jo no mātes iegūto antivielu līmenis viņiem ir zems vai to nav nemaz un bērniem, kas jaunāki par diviem gadiem ar hronisku plaušu slimību, iedzimtu sirds slimību vai bērniem ar novājinātu imūnsistēmu un neiromuskulāriem traucējumiem, tostarp tiem, kuriem ir grūtības norīt vai attīrīt gļotu sekrēciju.
Kopumā populācijā RSV izraisa vieglus saaukstēšanās simptomus, taču tas var izraisīt arī smagas slimības, piemēram, bronhiolītu, pneimoniju. Vienam līdz diviem no katriem 100 bērniem, kas jaunāki par sešiem mēnešiem un kas inficējušies ar RSV infekciju, var būt nepieciešama hospitalizācija.
Tiem, kuri ir hospitalizēti, var būt nepieciešams skābeklis, intravenozi šķidrumi un mākslīgā plaušu ventilācija, tomēr arī riska grupas pieaugušajiem vīruss var izraisīt smagu slimību.
Infekcijas avots ir tikai cilvēks. Infekcija izplatās gaisa pilienu ceļā.
Vīrusa cirkulāciju novēro visu gadu, taču biežāk no oktobra līdz aprīlim. Infekcijai raksturīga augsta infekciozitāte un spēja ātri izplatīties kolektīvā. Inkubācijas periods ir divas līdz sešas dienas. Pirmajās dienās parādās sauss klepus, kas var progresēt līdz sēkšanai vai apgrūtinātai elpošanai, var būt iesnas, apetītes samazināšanās. SPKC speciālisti informē, ka maziem bērniem RSV skar galvenokārt dziļos elpceļus, bet lielākiem bērniem un pieaugušajiem biežāk tiek skarti tikai augšējie elpceļi. Specifisku ārstniecības līdzekļu pret RSV nav.
Ja ģimenē ir mazulis vai kontakts ar zīdaini vai mazu bērnu - īpaši, ja mazulis ir priekšlaicīgi dzimis vai mazulis ar hronisku plaušu vai sirds slimību, vai novājinātu imūnsistēmu, īpaši jāuzmanās, lai mazulis būtu vesels un mājiniekiem stingri jāievēro minētie vispārējās profilakses piesardzības pasākumi.
SPKC speciālisti aicina nekavējoties sazināties ar savu ģimenes ārstu, ja jums vai jūsu bērnam izteikti un strauji pasliktinās slimības gaita, ir apgrūtināta elpošana vai bērns nedzer pietiekami daudz šķidruma. Tāpat SPKC speciālisti iesaka ierobežot laiku, ko bērni pavada bērnu aprūpes, izglītības iestādēs vai citās publiskās vietās, kur iespējama inficēšanās, īpaši laikā, kad ir augsta RSV aktivitāte. Tas var palīdzēt novērst inficēšanos un vīrusa izplatīšanos RSV sezonas laikā.