Trešdiena, 8.februāris

redeem Aldona, Česlavs

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Latvijā

Indriksone: "Sadales tīklam" un "Augstsprieguma tīklam" jāpārskata iesniegtie tarifu projekti

© Ģirts Ozoliņš/f64

Energopārvades uzņēmumiem AS "Augstsprieguma tīkls" un AS "Sadales tīkls" būs jāpārskata iesniegtie tarifu projekti, trešdien preses brīfingā teica ekonomikas ministre Ilze Indriksone (NA).

Ministre uzsvēra, ka tarifu projekti ir balstīti "miera laiku" metodikā, tāpēc tie jāpārstrādā pēc citiem principiem. Indriksone sacīja, ka jebkura tarifa virsmērķis ir palielināt elektroenerģijas ražošanas jaudas, lai nākotnē varētu nodrošināt pietiekamu atjaunojamo energoresursu izmantošanu, kas aizstātu fosilos energoresursus.

Trešdien, Indriksonei tiekoties ar "Sadales tīkla" valdes priekšsēdētāju Sandi Jansonu, panākta vienošanās, ka uzņēmuma tarifu projekts tiks sagatavots no jauna.

Indriksone skaidroja, ka zemāku tarifu varēs panākt, gan pagarinot tarifa periodu, gan savādāk vērtējot elektroenerģijas cenu, neņemot par pamatu biržas cenu tarifu iesniegšanas brīdī. Indriksones ieskatā cenu varētu fiksēt, piemēram, noslēdzot ilgtermiņa piegādes līgumus. Tāpat būtu iespējams ieviest fiksēto sadales maksājumu.

Vienlaikus Indriksone uzsvēra, ka "Sadales tīklam" jāpārvērtē arī atalgojuma politika uzņēmumā.

Tāpat Indriksone rosinās Ministru kabinetam atteikties no valsts kapitālsabiedrību negūto ieņēmumu atgūšanas, ņemot vērā, ka šo kapitālsabiedrību primārais mērķis ir stratēģiski svarīgu pakalpojumu sniegšana, nevis tikai peļņas gūšana.

Savukārt Jansons sacīja, ka "Sadales tīkla" jaunais tarifu projekts bija atkarīgs no "Augstsprieguma tīkla" tarifu projekta, tāpēc tā bija reakcija uz šo projektu. Arī Jansons atzina, ka "Sadales tīklam" šis tarifu projekts nepatīk, un izteica cerību, ka varēs atrast risinājumus tā samazināšanai.

Indriksone norādīja, ka darbs pie jaunajiem tarifu projektiem notiks ciešā sadarbībā ar Ekonomikas ministrijas (EM) un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) ekspertiem. Tāpat Indriksone pauda cerību, ka arī "Augstsprieguma tīkla", kura kapitāldaļu turētājs ir Finanšu ministrija (FM), speciālisti strādās vienotā komandā pie jaunajiem tarifu projektiem.

"Situācija ir labojama, arī SPRK ir atsaucīga metodikas maiņai. Galvenais jauno tarifu mērķis ir, lai neciestu atjaunojamās elektroenerģijas ražotāji un mājsaimniecības, kuras uzstāda mikroģenerācijas jaudas," teica Indriksone.

Jau ziņots, ka Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) ar rezolūciju uzdevis EM sadarbībā ar FM kā kapitāldaļu turētājām vērtēt iespējas koriģēt "Augstsprieguma tīkla" un "Sadales tīkla" sagatavotos pakalpojumu tarifu projektus.