VID skaidro: kas jāzina, iegādājoties preces internetā ārpus ES?

© pexels.com

Par precēm, kuras iedzīvotāji iegādājas internetveikalos vai platformās un saņem sūtījumos no valstīm ārpus Eiropas Savienības (ES), tostarp Lielbritānijas ir jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis (PVN) pirkuma brīdī vai atmuitošanas brīdī, atgādina Valsts ieņēmumu dienesta (VID), ņemot vērā, ka novembra pēdējā piektdienā pasaulē notiek izpārdošanas akcija "Melnā piektdiena". 

VID atzīmē, ka pircējs var samaksāt PVN preces iegādes brīdī, ja e-komercijas platforma, kurā darbojas pārdevējs, ir ES reģistrējusies PVN īpašā režīma - IOSS (Import One Stop Shop) - izmantošanai.

Ja trešās valsts komersants izmanto IOSS režīmu, tam ir tiesības iekļaut PVN preces cenā, un vēlāk PVN nonāk sūtījuma saņēmēja valsts budžetā. Informācija par to, ka PVN tiks iekasēts pirkuma brīdī, pārdevējam ir skaidri jānorāda e-komercijas platformā. Iegādājoties preces trešo valstu internetveikalos vai e-komercijas platformās, VID aicina pievērst uzmanību tam, vai pie preces cenas atsevišķi ir norādīts PVN.

Samaksājot PVN pirkuma brīdī, sūtījumus, kuru vērtība nepārsniedz 150 eiro, pircējs saņem jau atmuitotus. Ja e-komercijas platforma izmanto PVN īpašo režīmu IOSS, tad preces atmuito attiecīgais pasta operators, piemēram VAS "Latvijas pasts" vai eksprespasts, bet sūtījuma saņēmējam muitas formalitātes nav jākārto.

Jāņem vērā, ka pasta operators, atmuitojot sūtījumu, var izmantot tikai to informāciju, kas iekļauta pārdevēja sniegtajos sūtījuma elektroniskajos datos, tostarp informāciju, kas apliecina PVN apmaksu pirkuma brīdī. Gadījumā, ja šādi dati kaut kādu iemeslu dēļ pasta operatora rīcībā nenonāk, sūtījumi tiek nodoti muitošanai vispārējā kārtībā un par tiem jāsamaksā PVN.

Šādas situācijas reizēm veidojas, iepērkoties platformās, kurās tirgojas fiziskas personas, kas patstāvīgi nodod sūtījuma datus pasta operatoram. Lai saņemtu atpakaļ pirkuma brīdī samaksāto PVN, pēc sūtījuma saņemšanas personai jāvēršas pie e-komercijas platformas administrācijas ar prasību to atmaksāt, norāda VID.

Savukārt, ja trešās valsts uzņēmums nav reģistrējies PVN īpašajam režīmam IOSS, pārdodot preces pircējam Latvijā, tas pirkuma brīdī neiekasē PVN. Šādā gadījumā PVN ir jāsamaksā sūtījuma saņēmējam tā atmuitošanas brīdī. Informāciju par atmuitojamu sūtījumu persona saņem no pasta operatora. Kad saņemta ziņa par to, ka jāveic sūtījuma atmuitošana, personai ir jāizvēlas, vai pati deklarēs sūtījumu, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS), vai uzticēs šo pienākumu attiecīgi "Latvijas pastam" vai eksprespastam.

Pasta nosūtītajā ziņā par muitojamo sūtījumu ir norādīta informācija, kura ir nepieciešama, lai EDS noformētu vienkāršoto importa muitas deklarāciju pasta sūtījumiem, tostarp sūtījuma numurs, pagaidu uzglabāšanas deklarācijas (PUD) numurs, PUD preces kārtas numurs, kā arī svars.

Aprēķinot nodokļus par komerciālo sūtījumu, tiek ņemta vērā gan preču vērtība, gan piegādes izmaksas, kas saistītas ar konkrēto sūtījumu.

Lai pirms pirkuma internetā varētu uzzināt, cik liela nodokļu summa būs jāmaksā par izvēlēto preci, VID aicina izmantot nodokļu aprēķina kalkulatoru pasta sūtījumiem.

Vienlaikus VID atgādina, ka sūtījumos nav atļauts saņemt tabakas izstrādājumus, elektroniskās cigaretes un uzpildes flakonus.