Valsts ieņēmumu dienests (VID) sāk pilotprojektu, individuāli uzrunājot iedzīvotājus, par kuriem ilgstoši nav maksāti nodokļi, informē VID pārstāvji.
Projekta mērķis ir palīdzēt iedzīvotājiem izprast šādas situācijas iemeslus un rast piemērotāko risinājumu veiksmīgākai sociālās aizsardzības veidošanai.
Pilotprojekta laikā iedzīvotāji vecumā no 30 līdz 35 gadiem, par kuriem 2022.gada pirmajā pusgadā nav maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis un nav veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas, VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) saņems informatīvu vēstuli.
Vēstulē būs skaidrots, ka cilvēkiem, kuriem šajā laikā nebija ienākumu, arī nodokļi nebija jāmaksā, bet iedzīvotājus, kuriem ienākumi ir bijuši, VID aicinās izprast, kāpēc nodokļi par viņiem nav maksāti un kā rīkoties, lai tos turpmāk nomaksātu, tādējādi parūpējoties par sociālo aizsardzību.
Informāciju par to, kādas sociālās apdrošināšanas iemaksas par cilvēku ir veiktas, ikviens var apskatīt portālā "www.latvija.lv" - Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras e-pakalpojumā "Informācija par sociālās apdrošināšanas iemaksām un apdrošināšanas periodiem".
Ja cilvēks ir strādājis pie darba devēja, kurš par darbinieku nav nomaksājis nodokļus, VID aicina ziņot, zvanot uz dienesta uzticības tālruni 80009070 vai rakstot uz e-pasta adresi "parkapumi@vid.gov.lv", un sniegt pēc iespējas precīzu informāciju. Iedzīvotāji, kuri strādā bez darba līguma, aicināti par situāciju ziņot Valsts darba inspekcijai.
VID norāda, ka ir būtiski izprast arī biežākās situācijas, kad nodokļi jāmaksā cilvēkam pašam. Piemēram, ja ienākumi gūti, tirgojot preces vai pakalpojumus, ir jāreģistrē saimnieciskā darbība. Darbiniekiem, kas strādā Latvijā, bet dara to attālināti pie ārvalstu darba devēja, jāreģistrējas EDS un jānomaksā nodokļi. Savukārt Latvijas rezidentiem, kas ienākumus gūst ārpus Eiropas Savienības, nodokļi jāmaksā attiecīgajā valstī, bet Latvijā jāiesniedz gada ienākumu deklarācija un jānomaksā nodokļu starpība, ja tāda veidojas.
Iedzīvotājiem, kuri ienākumus gūst no nekustamā īpašumā izīrēšanas, VID atgādinās par iespēju to darīt vienkāršotā kārtība un ar samazinātu nodokļa likmi, vienlaikus skaidrojot, ka šādi netiek veikti sociālās apdrošināšanas maksājumi.
Valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas iedzīvotājiem garantē līdzekļus brīdī, kad strādāt nav iespējams, piemēram, slimības, bezdarba, invaliditātes dēļ, kļūstot par jaunajiem vecākiem vai dodoties pensijā, norāda VID pārstāvji. Savukārt iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumi tiek novirzīti veselības aprūpei, izglītībai, drošībai un citiem valsts sniegtajiem pakalpojumiem, kas iedzīvotājiem nodrošina kvalitatīvu un drošu ikdienas dzīvi.