Stiprinās barikāžu atmiņās

© Andrejs Strokins, f64

Ja Latvijai draudētu briesmas, uz barikādēm ietu, daudz nedomājot, Neatkarīgajai saka Jānis Tučs no Gaujienas Apes novadā. Lai sajustu to kopības izjūtu, kāda bija pirms 20 gadiem barikāžu laikā, Jānis kopā ar tā laika domubiedriem atkal mērojis ceļu uz Rīgu. Arī valsts augstākās amatpersonas barikāžu atceres pasākumos akcentē jautājumu: vai šodien mēs ietu uz barikādēm?

Ar karstu tēju termosā, sviestmaizēm, pīrādziņiem gluži tāpat kā pirms divdesmit gadiem vīri un sievas no dažādiem Latvijas rajoniem sestdien pulcējās Rīgā, Ķīpsalā, 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres 20. gadadienas pasākumā, kas sākās ar simboliska barikāžu ugunskura iekuršanu.

"Vēlējos sajust vēlreiz to kopības izjūtu, kāda bija pirms 20 gadiem. Protams, tagad viss ir citādi, taču to laiku, tās ziemas dienas nav iespējams aizmirst," atklāj J. Tučs, "cilvēki spriež, vai vēlreiz ietu uz barikādēm, bet es tādu jautājumu sev pat neuzdodu, es ietu aizstāvēt savu valsti, daudz nedomājot." Tās ir atmiņas, kurās mēs varam stiprināties arī, ja mūsdienu Latvijā viss nenotiek tik labi, kā mums gribētos, saka Ruta Podniece no Gaujienas. No Gaujienas pirms 20 gadiem Rīgā barikādēs Latviju aizsargāja 45 gaujienieši. "Tik esam apzinājuši, iespējams, šo cilvēku ir vēl vairāk," stāsta Gaujienas tautas nama vadītāja Laima Poševa. Ziņas par pagasta cilvēkiem, kuri piedalījušies barikādēs, apkopotas arī grāmatā, ar ko gaujienieši patiesi lepojas. "Lauku cilvēki uz barikādēm ietu," spriež Laima. Viņai gan sāpīgi redzēt, cik ļoti "mūsu cilvēki pārdzīvo to, ka viņu viedoklis ne vienmēr tiek ņemts vērā, ka cilvēkos neieklausās".

Ne J. Tuču, ne R. Podnieci nepamet izjūta, ka "šis ceļš, pa kuru ejam, ceļš, kuru izvēlējušies valsts vadītāji, ir nepareizs". Rutas kundze paskaidro: "Mēs gājām uz barikādēm, lai mūsu valsts būtu brīva, mēs ticējām, ka valsts attīstīsies un kļūs par labklājības zemi, mēs aizstāvējām to, lai mūsu bērniem būtu gaišāka nākotne." Tomēr sirds sažņaudzas, iedomājoties, ka bērniem un mazbērniem jādodas uz citām zemēm, meklēt darbu un iztiku. Vai tādēļ gājām uz barikādēm? – jautā barikāžu dalībnieki.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais