NBS karavīru dalība NATO misijā Irākā pagarināta līdz 2024.gada 1.novembrim.

© Mārtiņš ZILGALVIS, F64 Photo Agency

Saeima šodien pieņēma valdības un Aizsardzības ministrijas (AM) virzīto lēmumu, ar kuru Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīru dalība NATO misijā Irākā pagarināta līdz 2024.gada 1.novembrim.

NBS piedalās misijā kopš 2020.gada novembra. Tās īstenošanā iesaistītas visas NATO dalībvalstis un vairākas partnervalstis.

AM plāno palielināt misijā dienošo karavīru skaitu.

Šī ir apmācību un padomdošanas misija, kas neietver kaujas uzdevumu funkcijas. Misijas galvenie uzdevumi ir atbalsta sniegšana un padomu došana efektīvai, ilgtspējīgai, pārskatāmai un visaptverošai Irākas valsts aizsardzības un drošības institūciju un civilā sektora izveidei.

Tas dod ieguldījumu Irākas spējai efektīvi cīnīties pret terorismu, jo sevišķi cīņā pret teroristisko grupu "Islāma valsts Irākā un Sīrijā" (ISIS), nepieļaut terorisma atdzimšanu valstī un veicina Irākas spēju stabilizēt valsti kopumā.

Misijas personāls konsultē Irākas drošības iestāžu amatpersonas un tos spēkus, kas atrodas tiešā Irākas valdības pakļautībā. Patlaban misija sastāv no vairākiem simtiem militāro un civilo padomnieku un atbalsta elementu, un tās vadību ir uzņēmusies Itālija.

Drošības situācija Irākā vēl joprojām ir vērtējama kā nestabila un trausla.

Patlaban misijā piedalās divi Latvijas karavīri, kuri pilda pienākumus misijas štābā Bagdādē, savukārt no 2023.gada februāra NBS atgriezīsies pie sākotnējiem uzdevumiem - nodrošināt misijas spēku aizsardzību, fokusējoties uz bāzes aizsardzības nodrošināšanu un misijas padomnieku drošas pārvietošanās nodrošināšanu misijas rajonā. Šos pienākumus Latvijas jau veica, sākot NBS dalību šajā misijā.

Uz misijas rajonu papildus tiks nosūtīta vada lieluma vienība 30 karavīru sastāvā, kas integrēsies Dānijas kontingentā.

Ņemot vērā notikumu dinamisko attīstību, Irākas spēju attīstības vajadzības un attiecīgi turpmākās misijas vajadzības, AM, ja nepieciešams, var izskatīt NBS kontingenta palielināšu līdz 40 karavīriem.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais