Elektrību ražojošu mājsaimniecību skaits Latvijā sasniedz 10 000

© Publicitātes foto

AS "Sadales tīkls" pieslēgto mikroģeneratoru kopējais skaits ir sasniedzis 10 000 ar kopējo jaudu 80 megavatu (MW) apmērā, informē "Sadales tīkla" pārstāve Alīna Kozlovska.

Ar šādu jaudu saulainā vasaras dienā ir iespējams saražot tādu elektroenerģijas apmēru, kas atbilstu aptuveni 10% no kopējā dienas elektrības patēriņa Latvijā.

Uzņēmumā skaidro, ka šis gads ir kļuvis par pagrieziena punktu atjaunojamo energoresursu (AER) attīstībā Latvijā, īpaši strauji ir mikroģenerācijas attīstības tempi. Pagājušā gada nogalē "Sadales tīklam" bija pieslēgti apmēram 2000 mikroģeneratoru, bet pašlaik to ir piecas reizes vairāk - 10 000.

"Sadales tīkla" valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons norāda, ka Baltijas valstu vidū daudzus gadus Latvija bija "iedzinējos" AER attīstībā, taču šogad jau pirmajā pusgadā tieši mikroģenerācijas attīstības tempos Latvijas pārspēj Igauniju un turpina šo straujo kāpumu.

"Faktiski maratonu esam noskrējuši sprinta distancē. Atslēgvārdi šim sasniegumam ir sadarbība un digitalizēti procesi. Sadarbība starp elektroenerģijas sadales operatoru, klientiem un ministrijām, kas sagatavoja valsts atbalsta programmas saules paneļu uzstādīšanai, savukārt pilnībā digitalizēts mikroģeneratoru pieslēgšanas process mums ļāva uzņemt nemainīgi ātrus katra jauniesniegtā mikroģeneratora pieslēgšanas pieteikuma apstrādes tempus," min Jansons.

Vairums jeb 99% "Sadales tīklam" pieslēgto mikroģeneratoru ir saules paneļi. Uzņēmuma apkopotie dati liecina, ka lielākā interese par elektroenerģijas pašražošanu mājsaimniecībā, uzstādot saules paneļus, ir klientiem Rīgā un Pierīgas novados.

Lielākais skaits saules enerģijas mikroģeneratoru - apmēram 1020 ar kopējo jaudu aptuveni 8,2 MW - ir uzstādīti Mārupes novadā, seko Rīga ar 860 mikroģeneratoriem (kopējā jauda aptuveni 6,9 MW), kā arī Ropažu novads ar 660 (kopējā jauda apmēram 5,6 MW).

Tāpat Latvijā saglabājas interese par elektrostaciju attīstību. Šogad augustā "Sadales tīklā" tika saņemts rekordliels elektrostacijas pieslēgšanas pieteikumu skaits - 214, taču šis rekords tika pārspēts septembrī ar 274 pieteikumiem. Patlaban "Sadales tīklā" rezervēti apmēram 1100 MW ģenerācijas jaudas nākotnes elektrostacijām. 2023.gada vasarā varētu tikt pabeigti mazāk sarežģītie projekti, kuru kopējā ražošanas jauda varētu sasniegt 200 MW, būtiski palielinot saules ģenerācijas īpatsvaru valsts kopējā energoresursu portfelī, informē kompānijā.

Elektroenerģijas sadales operatora infrastruktūrai iespējams pieslēgt mikroģeneratoru jeb elektroenerģijas ražošanas iekārtu ar jaudu līdz 11,1 kilovatam (kW), kā arī elektrostaciju ar jaudu līdz 14,999 MW. Lielākas elektrostacijas tiek pieslēgtas elektroenerģijas pārvades tīklam - AS "Augstsprieguma tīkls".

Svarīgākais