Bioloģiskie lauksaimnieki komentē, kā saimniecības ietekmē izejmateriālu trūkums

© Mārtiņš Zilgalvis / F64

Bioloģiskās saimniecības tādu izejmateriālu kā minerālmēslu un augu aizsardzības līdzekļu trūkums vai sadārdzinājums ietekmē mazāk nekā konvencionālās saimniecības, jo bioloģiskās saimniecības strādā ar mērķi pašnodrošināties un neizmantot garas piegādes ķēdes, aģentūrai LETA atzina aptaujātie bioloģiskie lauksaimnieki.

Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas (LBLA) valdes priekšsēdētājs Gustavs Norkārklis aģentūrai LETA minēja, ka bioloģiskās saimniecības labāk spēj sevi nodrošināt ar saimnieciskajai darbībai nepieciešamajām izejvielām nekā konvencionālās saimniecības - bioloģisko saimniecību pamatprincips ir izvairīties no garām piegādes ķēdēm un veicināt panodrošināšanos.

Tāpat viņš atzīmēja, ka zemnieku produkcijas gala cenas līdz šim nav būtiski palielinājušās, jo zemā patērētāju pirktspēja neatļauj lielu cenu kāpumu.

Bioloģisko lauksaimniecību kooperatīva "Zaļais grozs" valdes locekle un zemnieku saimniecības "Lušēni" saimniece Gaida Krūmiņa atzīmēja, ka saimniecībām lielākais izaicinājums ir pielāgot cenas tā, lai atmaksātos augošās pašizmaksas un patērētāji varētu produkciju atļauties.

Viņa arī piebilda, ka visizdevīgāk patērētājiem bioloģisko produkciju ir iegādāties tieši no ražotāja vai tiešās pirkšanas pulciņos.

Vienlaikus bioloģiskie lauksaimnieki atzina, ka kopumā iedzīvotāju interese par bioloģisko produkciju aug.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) apkopotie dati liecina, ka pašlaik Latvijā bioloģiski tiek apsaimniekoti 304 100 hektāru zemes, kas ir vairāk nekā 15% no kopējās lauksaimniecības zemes platības. Papildus vēl 728 900 hektāru ir biosertificētās savvaļas platības jeb meži un purni, kur var iegūt savvaļas veltes, kas atbilst bioloģiskās lauksaimniecības produkcijas kritērijiem.

Kopumā Latvijā reģistrēti 4439 bioloģiskās lauksaimniecības operatori, to vidū 4121 zemnieku saimniecība un 71 pārstrādes uzņēmums.

LBLA dibināta 1995.gadā. Tā ir profesionāla organizācija, kurā apvienojušies bioloģiskās lauksaimniecības produktu ražotāji, pārstrādātāji, tirgotāji un šīs kustības atbalstītāji.

Svarīgākais