Ir daudz gadījumu, kad vecāki pamet pavisam mazus bērnus vienus pašus, dienām neliekas ne zinis, tāpēc situācijā, kad piedzēries tētis piezvanīja policijai un lūdza, lai tā paņem viņa mazgadīgos bērnus, speciālisti saskata "pēdējo devu saprātīguma".
Tomēr šī rīdzinieku ģimene jau labu laiku ir sociālo darbinieku uzraudzībā, tā ka, visticamāk, Rīgas bāriņtiesa nolems vismaz uz laiku atņemt vecāku aprūpes tiesības.
Pagājušās piektdienas vakarā Rīgas pašvaldības policija sociālās aprūpes centrā nogādāja divus bērnus pēc tam, kad tēvs dzērumā no viņiem atteicās. Iereibušais tēvs likumsargiem paziņoja, ka gadu vecā meitenīte un septiņus gadus vecais puika viņam neesot vajadzīgi. Rīgas sociālajā dienestā Neatkarīgā noskaidroja, ka šī ģimene saņem sociālos pabalstus kopš 2008. gada, bet kopš pagājušā gada tā ir arī sociālo darbinieku uzraudzībā, proti, notiek darbs ar šo ģimeni. Rīgas domes Labklājības departamenta speciāliste Lita Brice pastāstīja, ka sociālais darbinieks uzreiz pēc šā gadījumā devies pie ģimenes uz mājām, vecākus gan mājās nav sastapis, taču uzzinājis, ka abi vecāki apmeklē bērnus aprūpes iestādēs. Sociālais darbinieks jau iepriekš ir norīkojis vecākus pie atkarību profilakses speciālista un arī uz centru Dardedze, lai mācītos bērnu aprūpes iemaņas. Tāpat vecākiem būs psihologa konsultācijas. Regulāru darbu ar ģimeni turpinās arī sociālais darbinieks no nodaļas darbam ģimenēm ar bērniem.
Rīgas bāriņtiesa tuvākajās dienās izlems, vai atņemt vecāku aprūpes tiesības vecākiem, Neatkarīgajai stāsta Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētāja vietniece Inese Ērgle. Otrdien bāriņtiesa bija saņēmusi ziņojumu no policijas par bērnu izņemšanas apstākļiem. "Mums ir divas nedēļas laika, lai izzinātu situāciju," skaidro I. Ērgle. Bērni pašlaik ir drošībā, un bāriņtiesai ir svarīgi noskaidrot, vai šim notikumam ir gadījuma raksturs, kas, visticamāk, šajā situācijā tomēr tā nebūs. Jau tagad ir skaidrs, ka tā ir problēmģimene. Bāriņtiesas uzdevums ir arī apzināt ārpusģimenes iespējas, vai bērniem ir radinieki, kuri var uzņemties rūpes par bērniem.
Situāciju, ka tēvs piezvana un atsakās no bērniem, speciāliste kopumā vērtē kā traģisku un nepieņemamu, tomēr saskata tajā arī "devu saprātīguma", proti, esot ļoti daudz gadījumu, kad vecāki vienkārši pazūd uz vairākām dienām, neliekas ne zinis par bērniem. Tādās situācijās bērni ir apdraudēti. Šajā situācijā tēvs, kurš, iespējams, saprata, ka nespēs parūpēties par bērniem, piezvanīja policijai. Arī māte esot bijusi stiprā alkohola reibumā. Tas, ka vecāki, paši nespēdami parūpēties par bērniem, tos nodod policijai, nenozīmē, ka tā ir pieņemama bērnu audzināšanas prakse.
Bāriņtiesas speciāliste atzina, ka tādi gadījumi, kad vecāki atsakās no bērniem, piezvanot policijai vai citiem krīzes dienestiem, ir ļoti reti. Biežāk – pamet, atstāj, aizmirst uz vairākām dienām. "Mums ir bijuši tādi gadījumi, kad vecāki, iedami uz svinībām, atstāj bērnus paziņām, bet neatnāk bērniem pakaļ dienu, divas. Paziņas atdod bērnus mums vai policijai. Vecāki saka: bet mēs taču atstājām pieaugušajiem pieskatīt!" vecāku rīcību raksturo I. Ērgle.