Tiks pastiprinātas militārās un izlūkošanas aktivitātes Baltijas jūrā

© f64.lv, Kaspars Krafts

"Reaģējot uz pagājušajā nedēļā mērķtiecīgi radītajiem "Nord Stream" gāzes vadu bojājumiem", pirmdien Apvienoto reaģēšanas spēku dalībvalstu aizsardzības ministri tiešsaistes sanāksmē vienojās par militāro un izlūkošanas aktivitāšu pastiprināšanu Baltijas jūrā, informē Latvijas Aizsardzības ministrija.

Sanāksmē ministri apsprieda katras valsts gūto izlūkinformāciju par notikušajiem gāzes vadu bojājumiem, kā arī vienojās atbalstīt Dānijas, Zviedrijas un Vācijas varasiestādes to uzsāktajās izmeklēšanās.

"Gan Latvija, gan arī pārējās Apvienoto reaģēšanas spēku dalībvalstis asi nosoda šos uzbrukumus. Aicināju uz stingru tālāko soļu koordināciju, lai panāktu lielāku sabiedroto spēku klātbūtni Baltijas jūrā. Mums ir jāizslēdz jebkādu nozīmīgu kritiskās infrastruktūras objektu bojāšanas iespēju," uzsver aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Apvienotie reaģēšanas spēki ir 2015.gada 30.novembrī dibināts sadarbības formāts, ko dibinājusi Lielbritānija, Dānija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Nīderlande un Norvēģija. 2017.gadā iniciatīvai pievienojās arī Somija un Zviedrija, savukārt 2021.gada aprīlī tai pievienojās Islande.

Latvijas galvenie ieguvumi, iesaistoties Apvienotajos reaģēšanas spēkos, ir sadarbības padziļināšana ar Lielbritāniju un citām šī spēku formējuma dalībvalstīm, kā arī bruņoto spēku kopējo spēju attīstība, regulāri piedaloties starptautiskajās militārajās mācībās, attīstot praktisko partnerību un jaunas kaujas spējas.

Četras noplūdes no gāzesvadu sistēmas "Nord Stream" Baltijas jūrā izraisīja zemūdens sprādzieni, kuru jauda atbilst simtiem kilogramu sprāgstvielu, teikts pagājušajā nedēļā publiskotā Dānijas un Zviedrijas ziņojumā.

NATO paziņoji, ka noplūdes gāzesvadu sistēmā "Nord Stream", visticamāk, ir sabotāža.

Gāzesvadu sistēmā "Nord Stream" pie Dānijai piederošās Bornholmas salas konstatētas četras noplūdes. Divas noplūdes konstatētas Zviedrijas pusē un divas noplūdes Dānijas pusē.

Ir aizdomas, ka noplūdes tīši izraisījusi Krievija. Kremlis šādas aizdomas noraidījis.

Latvijā

Satiksmes ministrija (SM) ir slēpusi Ministru kabinetam patieso "Rail Baltica" projekta izmaksu pieaugumu, to pārrēķinot 2016.gada cenās, lai sadārdzinājums neizskatītos tik liels, teikts dzelzceļa projekta "Rail Baltica" parlamentārās izmeklēšanas komisijas gala ziņojumā, kura vienlaikus aicina izveidot Saeimas apakškomisiju, kas uzraudzīs projekta ieviešanu.

Svarīgākais