Ceturtdiena, 30.novembris

redeem Andrejs, Andrievs, Andris

arrow_right_alt Latvijā

Latvijā šodien notiks ikgadējās Zinātnieku naktis

© f64.lv, Mārtiņš Zilgalvis

Šodien norisināsies pasākums "Zinātnieku nakts 2022", kuras laikā plašākai sabiedrībai tiks atvērtas augstskolas un zinātniskie institūti, informē Izglītības un zinātnes ministrija (IZM). 

Augstskolas un zinātniskie institūti tiks atvērti, lai ikviens interesents varētu tikties ar pētniekiem, doties ekskursijās, skatīties šovus, piedalīties eksperimentos un diskusijās.

Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums, kas jau 17.gadu septembra pēdējā piektdienā vienlaicīgi notiek visā Eiropā. Zinātniskās institūcijas atraktīvā un populārzinātniskā veidā iepazīstina ar dažādām zinātnes nozarēm, inovatīvām metodēm un tehnoloģijām, kas, pateicoties zinātnei, ir pieejamas industrijai vai ikvienam cilvēkam.

Šogad Zinātnieku nakts pasākumus īsteno Latvijas augstskolas un zinātniskie institūti Rīgā, Liepājā, Jelgavā un citās pilsētās.

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) aicina visus interesentus apmeklēt pasākumus RTU - studentu pilsētiņā Ķīpsalā, lai uzzinātu, kā darbojas un ko sevī ietver jēdziens "viedā pilsēta" - viedās tehnoloģijas, ēkas, infrastruktūra, tas un daudz kas cits, kas darbojas un mijiedarbojas, lai padarītu mūsu dzīvi ērtāku un kvalitatīvāku.

Latvijas Universitātes zinātnieki Zinātņu mājas un Dabas mājas apmeklētājiem ļaus ieskatīties savā pētnieciskajā darbībā, stāstīs par dažādiem izpētes objektiem un rādīs interesantus eksperimentus. Apmeklētāji varēs iesaistīties diskusijās, uzdot jautājumus zinātniekiem, piedalīties zinātniskos eksperimentos un uz brīdi izjust zinātnieka ikdienu.

Par pasākuma noskaņu Jelgavā Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē (LBTU) rūpēsies Aldis Kalniņš no "Zili brīnumi", kurš apmeklētājiem atklās zinātnes plašumus izklaidējošā veidā, savukārt universitātes zinātnieki sniegs ieskatu par viedām pilsētām un urbānās lauksaimniecības jautājumiem.

Liepājas Universitāte (LiepU) apmeklētājus aicinās spēlēt interaktīvas spēles, piedalīties robotikas meistarklasē un klātienē iepazīties ar LiepU Dabas un inženierzinātņu fakultātes un Humanitāro un mākslas zinātņu fakultātes studentu veiktajiem pētījumiem un inovatīvajiem risinājumiem.

Savus zinātnieku nakts pasākumus piedāvās arī Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija, biznesa augstskola "Turība", Transporta un sakaru institūts un Latvijas Organiskās sintēzes institūts.

Dabas aizsardzības pārvalde un Latvijas Hidroekoloģijas institūts Zinātnieku naktī, šodien no plkst.17 līdz 22 piedāvā izzināt Baltijas jūru, informē Dabas aizsardzības pārvalde.

Pasākumā varēs iepazīties ar neparastām jūras pētīšanas ierīcēm, aplūkot ceļojošo fotoizstādi "Baltijas dziļjūra", pielaikot smago nirēju tērpu un piedalīties piekrastes dabas vērtību izzinošās un interaktīvās nodarbības Latvijā pirmajā Mobilajā dabas klasē Rīgā, Voleru ielā 4.

"Šajā Zinātnieku naktī mēs piedāvāsim arī ielūkoties mikroskopisko aļģu un zooplanktona pasaulē. Stāstīsim par jaunākajiem pētījumiem plastmasas piesārņojuma izplatībā Baltijas jūrā un okeānā, kā arī zivju vecumu noteikšanu un ceļu, kā cilvēka veselībai bīstamās vielas var nonākt pārtikā ar jūras veltēm," stāsta Latvijas Hidroekoloģijas institūta Hidrobiloģijas laboratorijas vadītāja Solvita Strāķe.

Tāpat būs iespēja izstaigāt interaktīvu maršrutu, kurā varēs iepazīties ar jūras izpētes aprīkojumu, ieraudzīt jūru īsfilmās, darboties bioloģiskās daudzveidības un piesārņotāju laboratorijās, kā arī ielūkoties jūras ūdens mikroskopisko organismu pasaulē.

Krāsainās zemūdens pasaules iepazīšanai pārvaldes īstenotais projekts "LIFE REEF" izveidojis fotoizstādi, kas palīdz iepazīt Baltijas jūras dzīļu krāšņumu, augus un dzīvniekus, kurus tuvumā skatīt izdodas tikai profesionāliem nirējiem un jūras pētniekiem.

Pēc Zinātnieku nakts fotoizstāde tiks eksponēta citās Latvijas vietās.