Latvieši ārvalstīs mēģina iedzīvoties viltojot OCTA apdrošināšanas vēsturi

Pēdējo mēnešu laikā, Latvijas Transportlīdzekļa apdrošinātāju biroja (LTAB) rīcībā nonākusi informācija, ka ārvalstu apdrošinātājiem tiek iesniegtas viltotas izziņas, kuras saskaņā ar OCTA likumu LTAB izsniedz transportlīdzekļa īpašniekam par tā civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas vēsturi. Iegādājoties OCTA polisi viltotāji cenšas iegūt atlaidi, kas var sasniegt līdz pat 65 % no kopējās summas. Pēc LTAB rīcībā esošās informācijas, līdz ar straujo latviešu imigrāciju uz ārvalstīm, šādu krāpniecisku gadījumu skaits arvien pieaug, nelabvēlīgi ietekmējot apdrošināšanas sistēmas darbību un Latvijas valsts tēlu pasaulē.

2010. gada nogalē LTAB saņēma vairākus oficiālus pieprasījumus no Īrijas un Lielbritānijas apdrošinātājiem ar lūgumu sniegt atzinumu par LTAB izsniegto izziņu autentiskumu. Izsniegtās izziņas satur informāciju par transportlīdzekļa īpašnieka apdrošināšanas vēsturi t.i., par noslēgtajiem apdrošināšanas līgumiem un izraisītajiem apdrošināšanas gadījumiem. Atkarībā no autoīpašnieka apdrošināšanas vēstures Latvijā, arī ārvalstīs apdrošinātājs var piemērot atlaidi vai piemaksu polises cenai. Lai gan, katram apdrošinātājam ir savi kritēriji, pēc kuriem nosaka OCTA polises cenu, tomēr kopumā kritēriji ir līdzīgi kā Latvijā, - ja apdrošināšanas vēsture ir labvēlīga, izziņas iesniedzējam ir iespēja saņemt atlaidi no OCTA polises cenas līdz pat 65 %. Ja apdrošināšanas vēsture nav zināma vai tā ir nelabvēlīga, apdrošinātājs šādu klientu vērtē citādi.

„ Izvērtējot ārvalstu apdrošinātāju pieprasījumus, esam konstatējuši, ka pārbaudāmās izziņas par apdrošināšanas vēsturi, tiek viltotas dažādi. Atsevišķos gadījumos viltotāji ir izcēlušies ar īpašu izdomu, tomēr pamatā viltotās izziņas LTAB var atpazīt jau vizuāli – tās neatbilst pēc formas, nelabvēlīgie dati tiek aizkrāsoti, izgriezti, tiek uzlikts neatbilstošs zīmogs vai mēģināts viltot parakstu u.tml. Protams, visas šīs izziņas tiek pārbaudītas arī datu bāzē”, skaidro LTAB valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics.

OCTA likums nosaka, ka LTAB - pēc transportlīdzekļa īpašnieka vai — transportlīdzekļa līzinga gadījumā — līzinga ņēmēja pieprasījuma par tā civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas vēsturi sniedz izziņu par apdrošinājuma ņēmēja apdrošināšanas līgumiem, to termiņiem, kā arī veiktajām izmaksām, tādejādi sniedzot potenciālajam ārvalstu apdrošinātājam apdrošināmā riska izvērtēšanai nepieciešamos datus.

„ Iesniedzot izziņu, kurā norādīta nepatiesa informācija, finansiālo labumu personas gūst bez tiesiska pamata, kas nav pieļaujams, jo dokumentu viltošanas fakts vistiešākajā mērā ietekmē gan LTAB tēlu un apdrošināšanas labo praksi, gan arī valsts tēlu starptautiskā mērogā”, uzskata LTAB priekšsēdētājs Juris Stengrevics.

Pēc LTAB rīcībā esošās informācijas, līdz ar straujo iedzīvotāju emigrēšanu uz ārvalstīm (tikai 2010 gadā no Latvijas aizceļoja vismaz 10 000 iedzīvotāju), pieaug arī LTAB izsniegto izziņu skaits – ja 2009. gadā tās bija gandrīz 700, tad jau 2010. gadā – 2000. Lai arī LTAB rīcībā ir samērā neliels viltoto izziņu skaits (jo ārvalsts apdrošinātāji sūta izziņas pārbaudei arī tikai tajos gadījumos, kad rodas šaubas par krāpniecisku rīcību), to patiesais skaits iespējams ir daudzas reizes lielāks. Tādēļ, lai atrisinātu jautājumu un novērstu turpmākos iespējamos krāpnieciskos darījumus, LTAB ir lūdzis Valsts policiju uzsākt Kriminālprocesu, lai noskaidrotu vainīgās personas un sauktu tās pie atbildības, kā arī vērsis ārvalstu apdrošinātāju uzmanību uz šādu viltojumu iespējamību.

Latvijā

Pagājušajā gadā biežākie invaliditātes cēloņi pilngadīgiem iedzīvotājiem, kuri pirmoreiz atzīti par personām ar invaliditāti, bija ļaundabīgi audzēji, asinsrites sistēmas slimības, kā arī skeleta, muskuļu un saistaudu slimības, šodien diskusijā "Svarīgākais par invaliditāti Latvijā" informēja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) vadītāja Daina Grabe.

Svarīgākais