Valdība lems par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Krievijas pierobežas novados

© f64.lv, Romāns Kokšarovs

Reaģējot uz Krievijā sākto mobilizāciju, Latvijas valdība šodien skatīs Iekšlietu ministrijas (IeM) piedāvājumu izsludināt ārkārtējo situāciju atsevišķos Krievijas pierobežas novados.

Iekšlietu ministrs Kristaps Eklons (AP) pirmdien pēc koalīcijas sanāksmes uzsvēra, ka situācija pie valsts robežas ir stabila un tiek kontrolēta, turklāt kopumā situācija pie Latvijas robežas ar Krieviju un Baltkrieviju ir labāka nekā pie Igaunijas un Lietuvas robežām ar abām agresorvalstīm. Tomēr Eklons atzina, ka situācija var strauji mainīties, īpaši ņemot vērā Krievijā izsludināto mobilizāciju.

IeM priekšlikumā būs izklāstīts pamatojums ārkārtējās situācijas nepieciešamībai, lai valdība kopā ar atbildīgo dienestu pārstāvjiem to varētu izvērtēt, atzīmēja ministrs. Pēc viņa teiktā, koalīcijā pirmdien tika diskutēts par galvenajiem piedāvājuma aspektiem, un priekšlikums tika vienbalsīgi atbalstīts.

Galvenie iemesli, kāpēc ārkārtējā situācija būtu nepieciešama, ir papildu resursu piesaistīšanas iespēja robežas aizsardzībai un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un kārtības noteikšana, kā robežu šķērsotājus pārbaudīt un reģistrēt, sacīja Eklons.

Ja valdība šodien ārkārtējo situāciju izsludinās, tad tā būs faktiski lielākajā daļā valsts austrumu pierobežas. Ņemot vērā pastiprinātu nelegālās imigrācijas spiedienu no Baltkrievijas puses, Latvijas valdība jau pērn no 11.augusta Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novados, kā arī Daugavpilī izsludinājusi ārkārtējo situāciju. Līdz šim tā vairākkārt pagarināta. Patlaban tā pagarināta līdz 10.novembrim.

Kā ziņots, Krievijā izsludināta mobilizācija bruņotajos spēkos. Tās dēļ sākušās protesta akcijas, simtiem tūkstoši potenciāli mobilizējamo vīriešu jau pametuši valsti.

Līdz sestdienai Krievijā izsludinātās mobilizācijas dēļ patvērumu Latvijā pieprasījušas divas personas, iepriekš norādījis Eklons, uzsverot, ka mobilizācija Krievijā kā tāda nav pamats patvēruma piešķiršanai Latvijā.

Tikmēr Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes Ārējas komunikācijas nodaļas vadītājs Uģis Vidauskis informē, ka šodien no plkst.9.30 līdz 11 pie Ministru kabineta ēkas notiks pikets, lai pieprasītu nekavējošu ārkārtas situācijas ieviešanu uz Latvijas-Krievijas robežas.

Piketu rīko parlamentā nepārstāvētā partija "Nacionālā savienība "Taisnīgums"", un tajā plānots pieprasīt arī neielaist nevienu Krievijas vai Baltkrievijas pilsoni Latvijā un visu nelegālo migrantu stumšanu atpakaļ, kā arī pilnībā pārtraukt vīzu izsniegšanu Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem.

Plānots, ka piketā piedalīsies 20 dalībnieki.

Svarīgākais