Mediķu streiks: Brīvo arodbiedrību savienība atbalsta streika prasības

 
©Kaspars Krafts/F64

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) ir nosūtījusi vēstules Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV), veselības ministram Danielam Pavļutam (AP), Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (NA) un Saeimas frakcijām, kurās pauž atbalstu Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) streika prasībām, pavēstīja LBAS pārstāvji.

LBAS atbalsta LVSADA izvirzītās streika prasības, kā arī arodbiedrības organizēto brīdinājuma streiku šā gada 27. un 28.septembrī, kā arī protesta akciju pie Ministru kabineta ēkas 27.septembrī.

Vienlaikus LBAS norāda, ka neatbalsta jauno darba samaksas modeli ārstniecības personām, jo, pieņemot šo modeli, valdība esot "būtiski pasliktinājusi mediķu darba samaksas nosacījumus". Vairākas citas mediķus pārstāvošās organizācijas gan šādiem apgalvojumiem nepievienojas.

LBAS uzskata, ka 2023.gadā valsts garantētajai mēneša vidējai darba samaksai mediķiem bez Covid-19 piemaksām un pacientu privātajiem maksājumiem pirms nodokļu samaksas būtu jāsasniedz 2455 eiro ārstiem, 1473 eiro - māsām, vecmātēm, ārstu palīgiem, savukārt māsu palīgiem - 982 eiro.

Jaunā modeļa piedāvājums šobrīd piedāvājot 2147 eiro vidējo algu ārstiem, 1289 eiro - māsām, vecmātēm un ārstu palīgiem, un māsu palīgiem - 770 eiro.

"Īpaši netaisnīgs" jaunais modelis būšot pret zemāk atalgotajiem mediķiem, jo paredzot māsu palīgu un NMPD sanitārā autotransporta vadītāju mēneša vidējās darba samaksas attiecību pret ārsta vidējo darba samaksu pazemināt no 40% uz 29%.

Jau ziņots, ka valdība 20.septembrī apstiprināja informatīvo ziņojumu "Par jaunas ārstniecības personu darba samaksas kārtības izstrādāšanu", kas nosaka virzību uz iepriekš izstrādāto mediķu jauno atalgojuma modeli. Lai turpinātu sarunas par mediķu darba samaksas jautājumiem, VM aicināja uz tikšanos nozares organizācijas, tomēr LVSADA uz tikšanos neieradās.