Trešdiena, 24.aprīlis

redeem Nameda, Ritvaldis, Visvaldis

arrow_right_alt Latvijā

VID atklāj krāpšanos Latvijas gaļas pārstrādes uzņēmumā

© Kaspars Krafts/f64

Valsts ieņēmumu dienests (VID) nodokļu auditā secinājis, ka gaļas pārstrādātājs SIA "Marno" un divi tā saistītie uzņēmumi deklarējuši faktiski nenotikušus darījumus nolūkā izvairīties no nodokļu maksājumiem organizētās darījumu shēmas ietvaros, pavēstīja VID pārstāvji.

Nodokļu audita laikā iegūtie materiāli, konstatētie lietas faktiskie apstākļi kopumā un VID rīcībā esošā informācija ļāvusi pamatoti secināt, ka komersanti organizēja dokumentu un naudas plūsmu, lai mākslīgi radītu iespaidu par nekustamā īpašuma un iekārtu nomas pakalpojumiem, noslēdza līgumus, izrakstīja rēķinus, noteica procentu maksājumus, izsniedza aizdevumus, veicot saskaņotas darbības starp darījumu partneriem, deklarēja faktiski nenotikušus darījumus nolūkā izvairīties no nodokļu maksājumiem organizētās darījumu shēmas ietvaros.

Nodokļu auditā iegūtie materiāli, lietā konstatētie faktiskie apstākļi kopumā un VID rīcībā esošā informācija ļāvusi pamatoti secināt, ka "Marno" un divi tā saistītie uzņēmumi veica saskaņotas darbības ar mērķi nodrošināt "Marno" fiskālas priekšrocības atskaitāmā priekšnodokļa veidā.

Šajā sakarā VID pārstāvji uzsver, ka priekšnodokli var atskaitīt tikai par darījumu, kas ir patiesi noticis nodokļa maksātāja saimnieciskās darbības ietvaros. Ja darījums noslēgts bez ekonomiska iemesla, proti, galvenokārt vai vienīgi tādēļ, lai iegūtu priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības, tad priekšnodokļa atskaitīšanas tiesību nav. Citiem vārdiem, ir aizliegts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) sistēmu izmantot krāpnieciskā vai citādi ļaunprātīgā (negodprātīgā) nolūkā. Identificējot nodokļu maksātāja ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus, tos vērtē ne tikai atbilstoši juridiskajai formai, bet arī darījuma ekonomiskajai būtībai.

VID aģentūrai LETA skaidroja, ka nedrīkst atklāt konkrētas darījumu summas un saistītos uzņēmumus.

Izvērtējot audita rīcībā esošo informāciju, VID secinājis, ka "Marno" zināja, ka iesaistās krāpnieciskos darījumos, un ar saistīto uzņēmumu veica savstarpēji saskaņotas darbības un radīja naudas plūsmu par faktiski nenotikušiem darījumiem.

VID norāda, ka par to liecina, tas, ka "Marno" konkrētajā nekustamajā īpašumā veic darbību jau kopš dibināšanas, arī pirms "Marno" dibināšanas šajā vietā atradās gaļas produktu ražotne.

"Marno" valdes loceklis un īpašnieks nekustamo īpašumu ar aprīkotām telpām gaļas pārstrādes biznesa attīstībai iegādājās 2001.gadā, bet no 2001.gada līdz 2011.gadam veica ieguldījumus īpašumā un iekārtās "Marno", tajā skaitā piesaistot Eiropas Savienības finansējumu.

Savukārt 2012.gadā "Marno" valdes loceklis un īpašnieks īpašumu pārdeva saistītam uzņēmumam par summu, kas ir par vienu latu mazāka nekā iegādes cena.

No 2015.gada saistītais uzņēmums sāka izrakstīt rēķinus par nomu, nomas maksu regulāri paaugstinot. Nekādus ieguldījumu un uzlabojumus īpašumā un iekārtās, kas ekonomiski pamatotu vērtības paaugstināšanu un nomas maksas pieaugumu, šis uzņēmums neveica. Pie nomas maksas paaugstināšanas "Marno" neprasīja pamatojumu un nenotika pārrunas.

VID norāda, ka "Marno" valdes loceklis un īpašnieks nav sniedzis konkrētu informāciju par darījumu norisi, par nekustamā īpašuma cenas noteikšanu un to, kā šie darījumi ir ietekmējuši "Marno" finansiālo stāvokli.

Tāpat VID uzsver, ka "Marno" un saistītais uzņēmums izvairās sniegt informāciju klātienē. Rakstveida atbilžu vēstuļu teksta sastādīšanas taktika, izteiksmes forma un noformējums abu sabiedrību vēstulēs ir analogs, kas liecina, ka, visticamāk, atbildes ir saskaņotas vai tās gatavojusi viena persona, skaidro VID.

Tāpat VID auditā secinājis, ka "Marno" apzināti par vienu darījumu noformē dokumentus ar atšķirīgu saturu par darījuma nosacījumiem, lai konkrētā situācijā slēptu informāciju par faktiski veiktu darījumu un tā apstākļiem. "Marno" un saistītais uzņēmums izvairās no konkrētu atbilžu sniegšanas uz VID uzdotajiem jautājumiem, atbildot vispārīgi, nevar paskaidrot un dokumentāri apliecināt nomas maksas noteikšanas mehānismus, arī tās paaugstināšanas iemeslus.

VID ieguvis informāciju, ka "Marno" un saistītā uzņēmuma amatpersonas savā starpā ir sen pazīstamas, darījumu noformēšanas raksturs liecina par to, ka to starpā pastāv vienošanās, kas atklātībai nav zināmas.

Izvērtējot audita rīcībā esošo informāciju par iekārtu nomu, VID secinājis, ka "Marno" zināja, ka iesaistās krāpnieciskos darījumos, un ar diviem saistītiem uzņēmumiem veica savstarpēji saskaņotas darbības un radīja naudas plūsmu par faktiski nenotikušiem darījumiem.

Savukārt "Marno" pārstāvji aģentūrai LETA norādīja, ka, iepazīstoties ar VID sniegtajiem komentāriem par situāciju kopumā, pilnībā nav saprotama VID nostāja, jo visi VID sniegtie komentāri neatbilstot lietas faktiskajiem apstākļiem. Turklāt uzņēmums par nodokļu audita lēmumu ir iesniedzis sūdzību VID ģenerāldirektorei.

"Marno" pārstāvji skaidro, ka strīdus darījumos nav tikusi organizēta ne mākslīga naudas plūsma, ne noformēti darījumus apliecinoši dokumenti par it kā nenotikušiem darījumiem. Visi veiktie maksājumi ir tikuši veikti atbilstoši starp darījumu pusēm noslēgtajiem līgumiem un piestādītajiem rēķiniem par saņemtajiem telpu nomas pakalpojumiem, par to, ka uzņēmums veic saimniecisko darbību konkrētajās telpās informāciju kontroles pasākumu laikā ir ieguvušas arī VID amatpersonas.

"Marno" nav saprotams, kas VID skatījumā ir noslēgts darījums bez ekonomiska iemesla, proti, galvenokārt vai vienīgi tādēļ, lai iegūtu priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības, jo konkrētais darījums ir par telpu nomu, gaļas produkcijas ražošanas procesa nodrošināšanai, kura rezultātā uzņēmums gūst ieņēmumus no gatavās produkcijas realizācijas, turklāt no ieņēmumu daļas katru mēnesi veicot nodokļu maksājums valsts budžetā, tajā skaitā PVN (uzņēmumam nav PVN pārmaksas).

Tāpat "Marno" pārstāvji uzsver, ka uzņēmuma vadītājs ir vairākkārtīgi ticies ar VID amatpersonām, sarunas ir tikušas ierakstītas audio ierakstā no VID puses.

Komentāros no VID puses ir norādīts, ka ""Marno" un divi tā saistītie uzņēmu veica saskaņotas darbības ar mērķi nodrošināt "Marno" fiskālas priekšrocības atskaitāmā priekšnodokļa veidā". "Marno" pārstāvji uzsver, ka "Marno" nav saistītu uzņēmumu likuma "Par nodokļiem un nodevām" izpratnē, līdz ar to uzņēmums nevarot sniegt papildus komentāru no savas puses uz šādiem VID izdarītajiem secinājumiem, nezinot, kas ir šie divi saistītie uzņēmumi.

"Marno" pārstāvji norāda, ka telpu iznomātājs visus darījumus par telpu nomu ar "Marno" ir uzrādījis savās PVN deklarācijās un aprēķinājis un nomaksājis valsts budžetā PVN, arī VID šo faktu neesot noliedzis.

Pirms katras nomas maksas paaugstināšanas "Marno" ticis informēts no telpu iznomātāja puses un starp uzņēmumiem ir notikušas sarakstes un pārrunas, par nomas maksas apmēriem, šādi paskaidrojumi un sarakste starp uzņēmējiem ir tikusi iesniegta VID kontroles pasākumu laikā.

"Marno" pārstāvji skaidro, ka attiecībā par mākslīgiem aizdevumiem neesot saprotams, ko ar šiem vārdu salikumiem ir domājis VID, bet auditējamajā periodā, "Marno" neesot izsniedzis nevienu aizdevumu, ir saņemts viens aizdevums, par kura saņemšanas iemesliem un tā izlietojumu esot pilnībā caurskatāma naudas plūsma.

Uzņēmums uzskata, ka mākslīga naudas plūsma ir tad, ja tiek veikti naudas pārskaitījumi, par nenotikušiem darījumiem, bet šajā gadījumā ir gan telpas, gan telpu īpašnieks kuram ir tiesības rīkoties ar konkrēto nekustamo īpašnieku, gan telpu nomnieks, kuram konkrētās telpas ir nepieciešamas saimnieciskajā darbībā, līdz ar to ir konstatējams konkrēts nevis mākslīgi sniegts telpu nomas pakalpojums.

Jau ziņots, ka VID gaļas pārstrādātājam "Marno" aprēķinājis papildu nodokļu maksājumus 675 952 eiro apmērā un apturējis maksājumus.

"Marno" pārstāvji informē, ka tostarp pievienotās vērtības nodoklī un uzņēmumu ienākuma nodoklī VID papildus aprēķinājis 445 226 eiro, nokavējuma nauda par savlaicīgi nenomaksātiem nodokļiem noteikta 101 960 eiro apmērā, bet soda nauda - 128 765 eiro apmērā.

"Lai gan uzņēmumam ir tiesības apstrīdēt uzlikto sodu gan VID ģenerāldirektoram, gan tiesā, VID jau arestējis "Marno" naudas maksājumus, ko uzņēmums saņēmis un saņem no saviem pircējiem un pasūtītājiem," norāda kompānijā, piebilstot, ka "Marno" izdzīvošana ir apdraudēta VID uzliktā soda dēļ.

Pēc "Marno" pārstāvju skaidrotā, VID sodījis kompāniju, par, pēc VID domām, fiktīvu zemes un ēkas nomas līgumu. "Lai gan pievienotās vērtības nodokli par nomas maksu izīrētājs jau pārskaitījis valsts budžetā, VID to prasa maksāt vēlreiz "Marno", kurš šo summu deklarējis kā priekšnodokli," min kompānijas pārstāvji.

Tāpat kompānijā norāda, lai gan VID auditu var veikt par pēdējiem trim gadiem, šogad veiktajā auditā "Marno" pētīti 20 gadus veci dokumenti. "Iepriekšējos auditos VID nekādus pārkāpumus "Marno" darbībās nav saskatījis, bet šogad, pēkšņi, radot iespaidu, ka sodu tiek mēģināts uzlikt par katru cenu un ir bijis kāds rīkojums no augšas darīt visu, lai sodītu šo uzņēmumu, apšaubīts zemes un ēkas nomas līgums," pauž kompānijā.

"Marno" skaidro, ka iemesls, kādēļ ražotne atrodas uz nomātas zemes un īrētā īpašumā, veidojies vēsturiski pirms desmit gadiem. Sākotnēji zeme un ēka piederēja "Marno" īpašniekam Sergejam Izotovam. Tā kā uzņēmums par saviem līdzekļiem rekonstruēja ēku, pielāgojot ražošanas vajadzībām, Izotovs noslēdza ar "Marno" līgumu, ka līdz 2015.gadam zemes nomas maksa nav jāmaksā. Taču 2012.gadā viņš atrada uzņēmumam pircēju, kurš vēlējās iegādāties visu ražotni, ieskaitot tehnoloģijas, receptūru, kā arī ēku un zemi. Īpašnieks slēdza līgumu par nekustamā īpašuma pārdošanu. Vienlaikus ar pircēju bija panākta vienošanās par visa kompleksa iegādes kopējo cenu, tādēļ Izotovs noteica, ka zemes un ēkas cena ir par vienu eiro zemāka nekā cena, par kuru viņš šo īpašumu nopirka, bet pārējo summu noteica par ražotni.

"Diemžēl darījums neizdevās pilnībā. Pircējs iegādājās zemi, bet no ražotnes iegādes atteicās. Zemes pārdošanas līgumā nebija minēts, ka līgums stājas spēkā tikai tādā gadījumā, ja tiek izpildīts arī ražotnes iegādes līgums. Līdz ar to zeme un ēka pārgāja citas personas īpašumā, bet ražotnes jeb "Marno" īpašnieks palika Izotovs," norāda kompānijā, piebilstot, ka no 2015.gada "Marno" bija jāsāk veikt zemes un ēkas nomas maksājumus, ko uzņēmums arī darīja un ko VID uzskata par fiktīviem.

Jau vēstīts, ka "Marno" pagājušajā gadā strādāja ar 3,956 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 4,3% mazāk nekā gadu iepriekš, kā arī kompānija cieta zaudējumus 77 067 eiro apmērā pretstatā peļņai 2020.gadā.

Kompānija "Marno" reģistrēta 1991.gadā, un tās pamatkapitāls ir 231 786 eiro. "Marno" vienīgais īpašnieks ir Izotovs.