Pirmdiena, 2.oktobris

redeem Ilma, Skaidris

arrow_right_alt Latvijā

Pret mediķiem, kuru neprofesionālās rīcības dēļ mirst sieviete, sāk kriminālprocesu

© f64.lv, Dmitrijs Suļžics

Policija sākusi kriminālprocesu par Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādes mediķu atteikšanos vest uz slimnīcu sievieti, kura nokritusi pa kāpnēm un zaudējusi samaņu, vēsta "Latvijas Avīze".

Sieviete bija guvusi smagu galvas traumu, tā arī neatveseļojās un nomira.

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Tukuma iecirknī šā gada 15. augustā sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 138. panta otrās daļas par ārstniecības personas profesionālo pienākumu nepildīšanu vai par nolaidīgu to pildīšanu, ja šis nodarījums vainīgā neuzmanības dēļ bijis par iemeslu cietušā nāvei.

Pēc kritiena pa kāpnēm sieviete bija bezsamaņā, tāpēc nekavējoties izsaukta neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde, "Latvijas Avīzei" pastāstījis sievietes radinieks, kura mājās negadījums notika.

Uz notikuma vietu devusies NMPD brigāde no Jūrmalas, un tajā kopā ar autovadītāju bijuši divi ārsta palīgi un rezidents, kas apgūst NMPD darba specifiku, laikrakstu informējusi NMPD komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša.

Mediķu brigādes vadītājs cietušo sievieti, kura joprojām nebija nākusi pie samaņas, piecēlis sēdus, atstutējis pret sienu, palicis zem deguna ožamo spirtu, izmērījis asinsspiedienu un paziņojis, ka sieviete esot piedzērusies un lai viņu nesot augšstāvā uz gultu, stāstījis aculiecinieks. Klātesošie vairākas reizes atkārtojuši, ka sieviete ir bezsamaņā, bet mediķis paziņojis, ka viņa ir piedzērusies un viņai ir vajadzīgs miers, un brigāde aizbraukusi prom.

Kad sieviete uznesa otrajā stāvā uz guļamistabu, viņai kļuvis slikti, viņa vēmusi, bet pie samaņas tā arī nav nākusi. Pēc pāris stundām stāvoklis nav uzlabojies, elpošana kļuvusi arvien smagāka un atkārtoti izsaukts NMPD.

Atbraukusi cita mediķu brigāde, un tās vadītājs nekavējoties pieņēmis lēmumu par sievietes vešanu uz slimnīcu. Turklāt izsaukta arī reanimācijas automašīna, jo sievietei bijusi nepieciešama mākslīgā elpināšana.

Sieviete nogādāta Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcas (PSKUS) neiroķirurģijas nodaļā, kur viņai veica galvas operāciju. Operācija bija veiksmīga, bet pēc tās viņa tomēr neatlaba un pēc četrām dienām nomira, vēsta "Latvijas Avīze".

PSKUS Neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Egils Valeinis laikrakstam paudis uzskatu, ka pastāvēja iespēja sievieti izglābt, ja viņa būtu atvesta laikus. "Es neapgalvoju, ka tas būtu simtprocentīgi noticis, bet būtu lielāka iespēja," sacījis neiroķirurgs.

NMPD esot izbeidzis darba tiesiskās attiecības ar mediķi, kurš vadīja pirmo pie sievietes atbraukušo brigādi.

Valsts policijas Zemgales reģionālās pārvaldes vecākā speciāliste Dace Kalniņa "Latvijas Avīzei" skaidrojusi, ka kriminālprocesā notiek pirmstiesas izmeklēšana un nozīmēta tiesu medicīniskā ekspertīze, lai konstatētu mirušās personas gūtos miesas bojājumus un nāves apstākļus. Veselības inspekcijas Veselības aprūpes kvalitātes kontroles nodaļa uzsākusi ekspertīzi šajā lietā.