"Nekad neatbalstījām Veselības ministrijas sabrūvēto brāķi." LVSADA nikni par jauno ārstniecības personu darba samaksas modeli

© f64.lv, Kaspars Krafts

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) pauž sašutumu par Krišjāņa Kariņa (JV) vadītās valdības bezatbildīgo rīcību, apstiprinot jaunu darba samaksas modeli ārstniecības personām. Šādi rīkojoties, valdība ir būtiski pasliktinājusi mediķu darba samaksas nosacījumus, uzskata LVSADA.

LVSADA atgādina, ka Ministru kabinets 2017. g. 7.augustā apstiprināja rīkojumu Nr. 394 "Konceptuālais ziņojums Par veselības aprūpes sistēmas reformu". Atbilstoši rīkojumam, 2023.gadā valsts garantētajai mēneša vidējai darba samaksai (bez Covid-19 piemaksām un pacientu privātajiem maksājumiem) pirms nodokļu samaksas, bruto, būtu jāsasniedz: ārstiem - 2 455 eiro, māsām, vecmātēm, ārstu palīgiem - 1 473 eiro un māsu palīgiem - 982 eiro.

Jaunā modeļa piedāvājums: ārstiem - 2147 eiro (starpība ar solīto: mīnus 308 eiro mēnesī), māsām, vecmātēm un ārstu palīgiem - 1289 eiro (starpība ar solīto: mīnus 184 eiro mēnesī) un māsu palīgiem - 770 eiro (starpība ar solīto: mīnus 212 eiro mēnesī).

Tātad ar valdības vakardienas lēmumu ārstam 2023.gadā tiks atņemti 3696 eiro, māsai - 2208 eiro un māsas palīgam - 2544 eiro no tā, ko valdība viņiem rakstiski apsolīja 2017.gadā.

Un tie vēl nebūt nav visi jaunā modeļa trūkumi, norāda LVSADA.

Īpaši netaisnīgs jaunais modelis būs pret zemāk atalgotajiem mediķiem, jo paredz māsu palīgu un NMPD sanitārā autotransporta vadītāju mēneša vidējās darba samaksas attiecību pret ārsta vidējo darba samaksu pazemināt no 40% uz 29%. Kā redzams, Veselības ministrijai nospļauties uz to, ka viņas brūvējums cilvēkus nevis piesaistīs, bet drīzāk atbaidīs no darba veselības aprūpes valsts sektorā.

Ne jau velti pret jauno modeli iebilda gan LVSADA, gan Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība, gan arī Latvijas Slimnīcu biedrība (darba devēju organizācija, kas pārstāvēta arī Eiropas veselības aprūpes sektora darba devēju organizācijā HOSPEEM). Tomēr valdība to ignorēja un apzināti pieņēma lēmumu, kas dod nopietnu triecienu valsts apmaksātai veselības aprūpei, vājinot tās cilvēkresursus.

LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris runā tieši: "LVSADA nekad nav atbalstījusi šo Veselības ministrijas sabrūvēto brāķi un neplāno piedalīties sarunās par brāķa ieviešanu nozarē. Ja kāds ir izlēmis notraipīt rokas un sirdsapziņu, palīdzot pasliktināt savu kolēģu darba tiesības, tad tā ir viņa personīga izvēle. Turpretī LVSADA nekad nav bijusi un nebūs ne streiklauzis, ne kolaborants!"

Latvijā

Daudz tiek runāts un darīts, lai sabiedrībā izskaustu vardarbību pret sievietēm. Bet kā ir ar vardarbību pret vīriešiem? Vīrieši un pusaudži lielākoties klusē un slēpj pret viņiem vērstās vardarbības faktus. Kāpēc? Tāpēc, ka viņi uzskata: vardarbības upura statuss ir apkaunojošs. Turklāt tiesībsargājošajās iestādēs uz vīriešiem lūkojas kā uz otrās šķiras upuriem, sak, ko tu te gaudo, savas problēmas tev kā vīrietim jārisina pašam! Par šo situāciju saruna ar pusaudžu psihoterapeitu, Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītāju Nilu Saksu Konstantinovu.