Trešdiena, 1.maijs

redeem Ziedonis

arrow_right_alt Latvijā

VID jau otro reizi soda Igaunijas "vienradzi"

© Dmitrijs Suļžics / F64

Valsts ieņēmumu dienests uzdevis taksometru un citu transporta pakalpojumu platformai “Bolt” par uzņēmumu ienākuma nodokļa nemaksāšanu valsts budžetā ieskaitīt 1,4 miljonus eiro. Šī ir otrā reize, kad Latvijas iestāde soda Igaunijas “vienradzi” par uzņēmumu ienākuma nodokļa nemaksāšanu Latvijā, ziņo LTV raidījumā "de facto".

Gadījums arī atklāj, kā dažādas biznesa nianses ārzemju kompānijām var rezultēties miljonos eiro samaksātos vai nesamaksātos nodokļos. Piemēram, firma “Yandex”, kas vēl nesen bija “Bolt” konkurents, no Latvijas aizgāja, uzņēmumu ienākuma nodoklī nesamaksājot ne centu, taču sods no VID par to nedraud.

Kompānija “Bolt”, toreiz vēl ar nosaukumu “Taxify”, Latvijā ienāca 2016. gadā. Jau sākumā jaunā uzņēmējdarbības forma, caur lietotni izsaucot šoferi, radīja problēmas ar Valsts ieņēmumu dienestu. Tagad sadarbība ar nodokļu iekasētājiem ir labāka, tomēr joprojām pastāv strīds par uzņēmumu ienākuma nodokli.

“Bolt” lietotne Latvijā reģistrēta uz Igaunijas uzņēmuma “Bolt Operations” vārda. Savukārt kopš 2016. gada kompānijai Latvijā ir sava pastāvīgā pārstāvniecība, kas nav uzņēmums, taču kam tik un tā par darbību Latvijā būtu jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis.

VID ieskatā “Bolt” šo normu pārkāpis. Dienesta mājas lapā redzams, ka pēc audita veikšanas pārstāvniecībai vēl ar “Taxify” nosaukumu uzdots valsts budžetā iemaksāt 922 tūkstošus eiro uzņēmumu ienākuma nodoklī, un vēl nepilnu pusmiljonu eiro nokavējuma un soda naudās: “Ir veikta saimnieciskā darbība Latvijā, pārstāvniecība tātad ir citas valsts uzņēmuma pārstāvniecība, un nav maksāts nodoklis par šeit veiktajām darbībām. [..] Šis ir periods, kurā vēl nebija stājies spēkā šis jaunais uzņēmumu ienākuma nodokļa risinājums ar reinvestēto peļņu. Tas ir 2018. gads, kad darbojās vēl vecā kārtība par uzņēmumu ienākumu nodokli,” norādīja VID Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes direktore Santa Garanča

LTV zināms, ka par līdzīgu pārkāpumu “Bolt” sodīts arī iepriekš, aptuveni 200 tūkstošu eiro apmērā, par ko turpinās tiesvedība. Arī jauno lēmumu par 1,4 miljonu eiro uzrēķinu kompānija ir pārsūdzējusi. “Bolt” rakstiski atbildēja: “Visus Valsts ieņēmumu dienesta pieprasītos nodokļus “Bolt” ir samaksājis. Viedokļi atšķiras jautājumā par to, kā tieši bija jāaprēķina uzņēmuma ienākumu nodoklis, ņemot vērā Igaunijas un Latvijas noslēgto nodokļu līgumu. Apelācija ir iesniegta tiesā, lai iegūtu skaidrību par piemērojamo metodiku.”

“Bolt” nodoklis jāmaksā, taču “Yandex” - nē

VID konkrēto lietu detaļās skaidrot nevarot, taču secināms, ka nodoklis “Bolt” jāmaksā izvēlētā biznesa modeļa dēļ. Savukārt pēc citiem principiem darbojies nu jau bijušais “Bolt” konkurents “Yandex”, kas Latvijā tā arī nereģistrēja ne pārstāvniecību, ne uzņēmumu, un līdz ar to uzņēmumu ienākuma nodokli nemaksāja vispār.

Gan “Bolt”, gan “Yandex” nodokļu jautājumos Latvijā konsultējis advokātu biroja “Sorainen” partneris Jānis Taukačs. Interešu konflikta dēļ viņš konkrētos gadījumus komentēt atsaka, taču piekrīt situāciju skaidrot vispārīgi. No advokāta teiktā izriet - ja kāds ārvalstu uzņēmums grib pelnīt Latvijā, bet nevēlas šeit maksāt uzņēmumu ienākuma nodokli, galvenais ir nepārkāpt robežu, kas liktu atvērt pārstāvniecību, piemēram, nevajadzētu atvērt biroju: “Tradicionālais kritērijs ir, ka uz vietas attiecīgajā valstī ir vismaz viens cilvēks, kas nodarbojas ar pārdošanu. Nevis mārketingu, nevis kaut kādu informācijas sniegšanu, bet tieši pārdošanu.” Taukačs arī piebilda, ka, piemēram, booking.com vai airbnb.com arī nav pastāvīgo pārstāvniecību visās valstīs, kurās tiek izmantotas kompāniju lietotnes.

Skaidrojot atšķirīgās pieejas nodokļu piemērošanā, VID pārstāve Santa Garanča arī uzsver: “Ja tā ir tikai tāda virtuāla vieta, kur darbojas citas personas, tas ir viens biznesa modelis. Un pavisam cits biznesa modelis ir tad, ja šis platformas turētājs vai jebkura veida šāda virtuāla aktīva turētājs šeit veic aktīvas darbības, piesaista darbiniekus un tā tālāk un joprojām. Tas ir ļoti, ļoti svarīgi.”

Šovasar Autotransporta direkcija reģistrējusi vēl divas pasažieru pārvadāšanas lietotnes, nu kurām vienu pieteikusi firma ārpus Latvijas - Igaunijas “Taxigo Tallin”, kas sākusi darbu ar zīmolu “Forus Taxi”. Vai firma gatavojas reģistrēt Latvijā pārstāvniecību un maksāt šeit uzņēmumu ienākumu nodokli, “Taxigo Tallin” neatbildēja.