FKTK atgādina "ABLV Bank" klientiem pieteikties garantētās atlīdzības saņemšanai

© Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) atgādina likvidējamās "ABLV Bank" klientiem līdz nākamā gada 23.februārim pieteikties garantētās atlīdzības saņemšanai, aģentūrai LETA pavēstīja komisijā.

FKTK norāda, ka atbilstoši Noguldījumu garantiju likumam tie "ABLV Bank" noguldītāji, kuriem ir tiesības saņemt garantēto atlīdzību, bet kuri līdz 2023.gada 23.februāra plkst.23.59 nepieteiksies tās saņemšanai, no 2023.gada 24.februāra zaudēs prasījuma tiesības pret Latvijas Noguldījumu garantiju fondu par garantētās atlīdzības izmaksu.

"Ņemot vērā minēto, aicinām visus noguldītājus, kuriem ir tiesības saņemt garantēto atlīdzību un kuri to vēl nav izdarījuši līdz šim, pieteikties garantētās atlīdzības saņemšanai līdz 2023.gada 23.februāra plkst.23.59," uzsvēra komisijā, vienlaikus piebilstot, ka aicinājums nav attiecināms uz noguldītājiem, kuriem nav tiesību saņemt garantēto atlīdzību vai kuriem ir spēkā ierobežojumi garantētās atlīdzības saņemšanai.

Garantēto atlīdzību izmaksu likvidējamās "ABLV Bank" noguldītājiem nodrošina banka "Citadele".

Tiem noguldītājiem, kuriem atbilstoši Noguldījumu garantiju likumam garantētās atlīdzības izmaksa ir atlikta, tā būs pieejama piecus gadus no brīža, kad izbeigušies apstākļi, kas bija par pamatu garantētās atlīdzības izmaksas atlikšanai.

Atbilstoši Noguldījumu garantiju likumam no 2023.gada 24.februāra izbeigsies zvērinātu tiesu izpildītāju un nodokļu (nodevu) administrācijas noteiktie ierobežojumi garantētās atlīdzības izmaksai, kas bija uzlikti garantētajai atlīdzībai saistībā ar iespējamu naudas līdzekļu piedziņu. Līdz ar to, šiem noguldītājiem no 2023.gada 24.februāra būs tiesības turpmākos piecus gadus pieteikties garantētās atlīdzības saņemšanai.

"ABLV Bank" pārstāvji informēja aģentūru LETA, ka klientiem izmaksām nepieciešamo summu Noguldījumu garantiju fondā - 480 miljonus eiro - likvidējamā "ABLV Bank" no saviem līdzekļiem nodrošināja jau pirms izmaksu uzsākšanas 2018.gada 3.martā. Līdz šim no šīs summas izmaksāti ap 94% jeb 452,5 miljoni eiro vairāk nekā 14 300 klientiem. Neskatoties uz to, ka garantētai atlīdzībai var pieteikties jau vairāk nekā 4,5 gadus, vairāk nekā 8 000 klientu to vēl nav izdarījuši.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka, maksimālai klientu un kreditoru interešu aizstāvībai un, ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas lēmumu par likvidācijas procesa sākšanu, "ABLV Bank" akcionāri ārkārtas sapulcē 2018.gada 26.februārī nolēma pašlikvidēties, savukārt FKTK padome 2018.gada 12.jūnijā atļāva "ABLV Bank" sākt pieteikto pašlikvidācijas procesu. Eiropas Centrālā banka no 2018.gada 12.jūlija ir anulējusi "ABLV Bank" izsniegto licenci.

"ABLV Bank" problēmas radās pēc ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla ("FinCEN") 2018.gada februāra vidū paziņotā, ka tā plāno noteikt sankcijas "ABLV Bank" par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā.

"FinCEN" publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka "ABLV Bank" vadība līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.

"ABLV Bank" apsūdzības ir noraidījusi, kā arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) paziņojis, ka nav atradis pierādījumus "ABLV Bank" vadības iesaistei kukuļdošanā, kā to savā ziņojumā bija apgalvojusi "FinCEN".