Latvijā konstatēts šovasar sestais Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām

© f64.lv, Nora Krevnera

Kuldīgas novada Rudbāržu pagastā konstatēts šogad Latvijā sestais, bet Rudbāržu pagastā trešais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām. Slimība skārusi piemājas saimniecību ar divām mājas cūkām, informē Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

PVD saimniecībā veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus un epidemioloģisko izmeklēšanu.

Viena no cūkām jau ir mirusi, bet otra tiks likvidēta. To īpašnieks, visdrīzāk, kompensāciju nesaņems, jo cūkas nav bijušas reģistrētas Lauksaimniecības datu centrā.

Primārā informācija liecina, ka slimība novietnē ievazāta, jo dzīvnieku īpašnieks nav ievērojis biodrošības prasības. Saistībā ar konstatēto tiks uzsākts administratīvā pārkāpuma process.

PVD atkārtoti aicina mājas cūku turētājus nekādā gadījumā nelaist cūkas ārā, neizbarot tām zaļbarību un nelietot pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši

Lielākais drauds mājas cūku novietnēm ir meža cūkas. Ja inficētas meža cūkas ir paviesojušās pļavā vai piemājas laukā, no kura iegūta barība cūkām, slimība neizbēgami tiks ievazāta saimniecībā. Tas nozīmē pilnīgi visu saimniecībā esošo cūku nāvi.

Šogad ĀCM konstatēts jau vairāk nekā 750 meža cūkām.

Ap ĀCM skarto saimniecību noteikta karantīnas zona - trīs kilometru rādiusā aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā uzraudzības zona. Šajā teritorijā esošajās novietnēs PVD pastiprināti pārbaudīs cūku veselības stāvokli un biodrošības prasību ievērošanu. Cūku novietnēm, kas atrodas karantīnas zonā, aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības un uzraudzības zonām.

Latvijā

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) aicina ikvienu dalīties ar saviem unikālajiem pieredzes stāstiem par Latvijas mežiem, sēņošanu un ogošanu, iesaistoties projektā "Savvaļas stāsti." Šī iniciatīva veltīta Latvijas dabas, kultūras un identitātes mantojuma dokumentēšanai un saglabāšanai, informē RSU.

Svarīgākais