Sestdiena, 20.aprīlis

redeem Mirta, Ziedīte

arrow_right_alt Latvijā

Tiesa Lindermanu patur apcietinājumā

© Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency

Rīgas pilsētas tiesa Pārdaugavā otrdien atstājusi negrozītu pirmās instances tiesā piemēroto drošības līdzekli apcietinājumu prokrieviskajam aktīvistam Vladimiram Lindermanam, kuram drošībnieki inkriminē genocīda, noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru un kara nozieguma attaisnošanu.

Lindermana advokāte Jeļena Kvjatkovska aģentūrai LETA pavēstīja, ka līdz lietas skatīšanai pēc būtības vēl ir tālu, jo lieta nav pat aizgājusi uz prokuratūru un atrodas Valsts drošības dienesta (VDD) izmeklēšanas stadijā.

Jau ziņots, ka Lindermans 21.jūnijā aizturēts par to, ka viņš interneta vidē ir sistemātiski slavējis un attaisnojis Krievijas bruņoto spēku noziegumus pret mieru un kara noziegumus, kas vērsti pret ukraiņiem un Ukrainas valsti.

Viņš ilgstoši atradies VDD redzeslokā saistībā ar aktivitātēm, kas ir atbilstošas Kremļa interesēm. Pēc Krievijas bruņoto spēku iebrukuma Ukrainā VDD fiksēja, ka Lindermans interneta vidē brīvi pieejamās platformās neierobežotam personu lokam izplata informāciju par Krievijas izvērsto karadarbību Ukrainā, atspoguļojot notikumus atbilstoši Kremļa interesēm, iepriekš vēstīja VDD.

Šā gada 7.jūnijā VDD pret personu sāka kriminālprocesu saskaņā ar Krimināllikuma 74.1.pantu, tai skaitā par noziegumu pret mieru un kara noziegumu slavināšanu un attaisnošanu.

VDD iegūtā informācija liecina, ka persona par savām darbībām no Krievijā reģistrētiem juridiskiem nodibinājumiem saņem finansiālu atlīdzību.

21.jūnijā VDD vienā ar personu saistītā objektā veica neatliekamas procesuālās darbības, kā arī personu aizturēja.

Lindermans tika aizturēts arī iepriekš. 2018.gadā viņu aizturēja saistībā ar Latvijas Krievu savienības (LKS) rīkoto sapulci pret pakāpenisku pāreju uz latviešu mācību valodu vispārējās izglītības iestādēs. Kriminālprocess tika sākts, "lai novērstu iespējamu mēģinājumu šķietami leģitīmu darbību aizsegā veikt prettiesiskas darbības vai sasniegt prettiesisku mērķi, kā arī ievērojot apstākli, ka Valsts drošības dienests (VDD) iegūtās ziņas iespējams pārbaudīt tikai ar kriminālprocesa līdzekļiem un metodēm".

Vēlāk kriminālprocess tika izbeigts, bet, ņemot vērā Lindermana prokremlisko nostāju, viņš vairākus gadus atrodas drošības dienestu redzeslokā.

Kopš Krievijas bruņoto spēku iebrukuma Ukrainā VDD kopumā ir sācis 19 kriminālprocesus un no Valsts policijas pārņēmis četrus kriminālprocesus saistībā ar naida runu. Lielākā daļa no kriminālprocesiem saistīti ar agresīvu vēršanos pret Ukrainu un tās tautu.

Divos no kriminālprocesiem VDD pirmstiesas izmeklēšanu ir noslēdzis un nosūtījis kriminālprocesa materiālus prokuratūrai, rosinot pret aizdomās turētajām personām uzsākt kriminālvajāšanu. Savukārt 21 kriminālprocesā pirmstiesas izmeklēšana turpinās, un to ietvaros pašlaik 16 personām ir piemērots aizdomās turētā statuss, savukārt septiņām personām - personas, pret kuru uzsākts kriminālprocess, statuss.