Ekonomikas ministrija (EM) rosinās atjaunot algu subsīdijas atbalstu daļēja atalgojuma kompensēšanai, ja jauna Covid-19 uzliesmojuma gadījumā tiktu ieviesti ierobežojumi.
Atbalsts būtu paredzēts darba ņēmējiem, pašnodarbinātām personām, mikrouzņēmumu īpašniekiem vai individuālajiem komersantiem, kā arī tiktu atjaunots granta atbalsts apgrozāmo līdzekļu nodrošināšanai.
Primārais mērķis būs sniegt atbalstu saimnieciskās darbības veicējiem, kuru finansiālo stabilitāti un spējas izpildīt savas saistības apdraud Covid-19 infekcijas izplatības ierobežojumi, kā rezultātā tiks liegta vai ierobežota to saimnieciskā darbība.
EM ieskatā, ņemot vērā arī pašreizējo ģeopolitisko situāciju un ekonomikas attīstības tendences, ir nepieciešams savlaicīgi paredzēt skaidru rīcību no valsts puses epidemioloģisko ierobežojumu iestāšanās rezultātā.
Ministrijas sagatavotajās uzņēmējdarbības vadlīnijās potenciālā Covid-19 viļņa pārvarēšanai vienlaikus ir paredzēts arī atjaunot Covid-19 atbalsta pasākumus saimnieciskās darbības veicējiem, kuru darbība tiks ierobežota, ja par to lems Ministru kabinets. EM izstrādātās vadlīnijas ir pārrunāts arī ar Veselības ministriju (VM).
Ekonomikas ministre Ilze Indriksone (NA) gan norāda, ka, sekojot līdzi Imunizācijas valsts padomes un ekspertu paustajai informācijai par epidemioloģisko situāciju saistībā ar Covid-19 vīrusa izplatīšanos, nav pamata tuvākajā laikā vērtēt kādu ierobežojumu ieviešanu. Atsaucoties uz ekspertu norādēm, ir svarīgi katram sekot līdzi savai veselībai un ievērot jau līdz šim ieviestās higiēnas prasības.
EM ir sagatavojusi koncepciju uzņēmējiem rīcības vadlīnijām iespējamā nākamā Covid-19 viļņa pārvarēšanai. EM aicina ievērot vienlīdzīgas attieksmes un godīgas konkurences pamatprincipu, lai noteiktie epidemioloģiskās drošības pasākumi būtu saprotami ikvienai nozarei un tās netiktu pretnostatītas, kā arī tie būtu samērīgi ar kaimiņvalstu epidemioloģiskās drošības pasākumiem, lai nodrošinātu vienlīdzīgu konkurenci.
Dīkstāves un algu subsīdijas atbalstā kopumā laika periodā līdz 2021.gada 30.jūnijam izmaksāti 196,67 miljoni eiro, savukārt algu subsīdijas atbalstā kopumā laika periodā no 2021.gada 1.oktobra līdz 2022.gada 28.februārim izmaksāti 19,38 miljoni eiro. Granta apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai uzņēmējiem kopumā laika periodā līdz 2021.gada 30.jūnijam izmaksāti 501,37 miljoni eiro un, atjaunojoties apgrozāmo līdzekļu granta atbalstam, no 2021.gada 1.oktobra līdz 2022.gada 28.februārim - 70,19 miljoni eiro.
Savukārt apgrozāmo līdzekļu aizdevumos kopumā izmaksāti 106,5 miljoni eiro, garantijās banku kredītu brīvdienām - 42,13 miljoni eiro, eksporta kredītu garantijās deklarēto jeb jau notikušo darījumu apjoms ir 86,54 miljoni eiro, bet kapitāla fondā ar lielajiem komersantiem noslēgti darījumi par 32,85 miljoniem eiro.