Latvijā būvējas mazāk

 
©Gints Ivuškāns/F64

Šī gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar 2021.gada otro ceturksni, būvniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 13,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) jaunākie dati.

Būvniecības apjoma kritums bija inženierbūvniecībā - par 16,8%, specializētajos būvdarbos - par 15,5% un ēku būvniecībā - par 9,6%.

Būvniecības produkcijas apjoma kritumu ietekmēja straujš būvizmaksu kāpums, kas mazināja būvpakalpojumu pieprasījumu un rezultējās vairāku būvlīgumu laušanā, pārskatīšanā vai indeksēšanā, pagarinot un nobīdot izpildes termiņus, tādējādi samazinot faktisko izpildi pārskata periodā. Neskatoties uz lielu būvaktivitāti valsts teritorijā, atsevišķos apjomīgos būvobjektos būvdarbu apjomi vēl nebija sasnieguši resursietilpīgākos būvniecības posmus.

Inženierbūvniecības produkcijas apjoms saruka visās nozaru grupās - ceļu un dzelzceļu būvniecībā - par 13,1%, pilsētsaimniecības infrastruktūras objektu būvniecībā - par 20,7% un pārējā inženierbūvniecībā - par 33,3%. Starp visām inženierbūvniecības nozarēm kāpums bija vienīgi tiltu un tuneļu būvniecībā - par 17,3%.

Būvniecības apjoms samazinājās arī visās specializēto būvdarbu jomās - ēku nojaukšanā un būvlaukumu sagatavošanā - par 46,7%, būvdarbu pabeigšanas darbos (apmetēju, galdnieku, grīdas un sienu apdare, krāsotāju un stiklinieku darbi) - par 20%, elektroinstalācijas ierīkošanā, cauruļvadu uzstādīšanā un citās līdzīgās darbībās - par 11,2% un citos specializētos būvdarbos (jumtu segumu klāšana un citur neklasificēti darbi) - par 12,3%.

2022.gada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar 2021.gada pirmo pusgadu, būvniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 11,7%.

Inženierbūvniecībā pirmajā pusgadā bija kritums par 16,5%, specializētajos būvdarbos - par 12,2% un ēku būvniecībā - par 8,5%.

2022.gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar 2022.gada pirmo ceturksni, būvniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 5,7%. Inženierbūvniecības produkcijas apjoms samazinājās par 7,4%, ēku būvniecībā - par 1,6% un specializētajos būvdarbos - par 4,2%.