Zināms "Uzvaras" pieminekļa nojaukšanai paredzēto izmaksu sadalījums [papildināts]

 
©F64

Uzvaras parkā esošā pieminekļa demontāžai plānots atvēlēt 2 131 899 eiro. Vislielākās izmaksas prasīs baseina nojaukšana un aizbēršana - tam plānots tērēt 45% no kopējās summas, tas ir aptuveni 1 miljonu eiro.

Paša obeliska un skulptūru nojaukšana varētu prasīt aptuveni 7% no kopējās summas (tas ir, aptuveni 150 tūkstošus eiro), postamenta, tehnisko telpu un pamatu demontāža - 24% (tas ir, aptuveni 500 tūkstošus eiro), būvlaukuma iekārtošana - 3% (aptuveni 65 tūkstošus eiro), inženierkomunikāciju aizsardzība un pārkārtošana - 3%, teritorijas labiekārtošana - 18% (aptuveni 380 tūkstošus eiro).

Padomju armijai veltītā pieminekļa demontāža Uzvaras parkā jāuzsāk tuvāko nedēļu laikā, lai pagūtu procesu pabeigt līdz 15.novembrim, šodien preses konferencē akcentēja Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis.

Politiķis norādīja, ka slēgtā aptaujas procedūrā ir izraudzīts būvnieks šo darbu veikšanai. Ja šodien Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejas sēdē tiks pieņemts pozitīvs lēmums par finansējuma piešķīrumu pieminekļa demontāžai, tad piektdien ar būvnieku varētu tikt noslēgts līgums.

"Nacionālo drošības interešu dēļ mēs izvēlējāmies būvnieku slēgtā aptaujas procedūrā, bet informācija nebija slēpta. Informācija par iepirkumu bija pieejama elektroniskajā iepirkumu sistēmā. Savukārt maijā jau notika pirmās sarunas ar būvniekiem," sacīja Rīgas domes priekšsēdētājs.

Pēc Staķa vārdiem, sākotnēji esot bijušas bažas, vai vispār kāds pieteiksies. Viņš pauda sapratni, ka sabiedrībai ir bažas par pieminekļa demontāžas procesa organizēšanu. Rīgas domes priekšsēdētājs norādīja, ka daļu informācijas patlaban nav iespējams atklāt. Savukārt, lai nodrošinātu to, ka sabiedrība pieminekļa demontāžas procesā ir pārstāvēta, projekta īstenošanā klātesoša būs "Sabiedrība par atklātību Delna".

Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange žurnālistiem uzsvēra, ka saistībā ar pieminekļa demontāžu ir divi riski: pirmais ir iekļauties noteiktajā laika periodā, jo likums nosaka, ka pieminekļa virszemes daļai ir jābūt demontētai līdz 15.novembrim, savukārt otrais risks ir saistīts ar nacionālo drošību, tādēļ ir nepieciešams izvairīties no procesa "torpedēšanas".

Viņš norādīja, ka maijā tika uzsāktas sarunas ar būvniekiem, lai apzinātu, kādi ir būvnieku rīcībā esošie resursi, tehnoloģijas un kāda interese ir kopumā. Tālāk tika izstrādāti kritēriji, lai būvnieki varētu piedalīties slēgtā cenu aptaujā. Kopumā aptaujā piedalījās pieci būvnieki.

"Es labi saprotu masu mediju interesi par to, kas ir šis būvnieks, bet dodiet mums nedaudz laika, jo līdz būvdarbu uzsākšanai mēs strādājam pie drošības protokola, lai saprastu, kā tiks organizēti darbi, vai, piemēram, darbiniekiem būs vestes ar uzrakstiem. Tas paredzēts tāpēc, lai maksimāli nodrošinātu procesa drošību un izvairītos no provokācijas riskiem," sacīja Rīgas pilsētas izpilddirektors.

Portāls NRA jau rakstīja, ka šodien plānota Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejas slēgtā sēde, kurā deputāti lems par finansējuma piešķiršanu pieminekļa Uzvaras parkā nojaukšanai. Šim mērķim plānots atvēlēt ap 2,1 miljonu eiro. Sēde būs slēgta, jo tās laikā var tikt izskatīta ierobežotas pieejamības informācija.

Kā LTV izteicās Rīgas mērs Mārtiņš Staķis, pēc demontāžas nav plānots saglabāt nevienu no padomju armijai veltītā pieminekļa Pārdaugavā daļām.

Staķis stāstīja, ka pieminekļa demontāža veidojot vien ap 10% no visa projekta izmaksām, jo pēc tam kompleksa teritoriju plānots pārvērst par parku. Darbu veikšanai būvnieks ir izraudzīts, bet pašvaldība to pirms laika neatklās, tāpat kā par darbu sākšanu drošības nolūkos paziņos ļoti neilgi pirms demontāžas.