Svētdiena, 21.aprīlis

redeem Anastasija, Marģers

arrow_right_alt Latvijā

PVD brīdina: Mežacūku populācijas pieaugums radījis labvēlīgu augsni Āfrikas cūku mēra izplatībai

© f64.lv, Egons Ansbergs

Mežacūku populācijas pieaugums pēdējos gados ir radījis labvēlīgu augsni Āfrikas cūku mēra (ĀCM) atkārtotai izplatībai, atzīmē Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja vietnieks Mārtiņš Seržants.

Tostarp viņš minēja, ka mežacūku populācija ir atjaunojusies Latgalē, Vidzemē un arī daļā Kurzemes.

"Lai arī slimībai nav izteiktas sezonalitātes, tomēr vasarā, siena pļaujas un labības novākšanas periodā pieaug iespēja atrasts mirušās mežacūkas. Papildus, tam meklēt un ziņot par beigtajām mežacūkām motivē arī samaksa 30 eiro apmērā pirms nodokļu nomaksas par katru ziņoto mežacūku. Attiecīgi visi iepriekšminētie faktori - daudz mežacūku, ĀCM atkārtota izplatība, sezona un finansiāla motivācija - veido šī gada antirekordu," skaidroja Seržants.

Tāpat viņš norādīja, ņemot vērā, ka, pēc inficēšanās ar ĀCM, bojā iet vairāk nekā 90% cūku, statistika ne vienmēr parāda precīzo ainu mežā. "Pēc mūsu un citu valstu pieredzes, ir zināms, ka vidēji atrod ap 10% no visām kritušajām mežacūkām. Tā ir tā redzamā “ledus gabala” daļa," sacīja Seržants, piebilstot, ka, palielinot meklēšanas intensitāti, pieaug atklāto gadījumu skaits.

Seržants arī atzīmēja, ka, pateicoties ziņojumiem un informācijai par ĀCM izplatību mežacūku populācijā, var prognozēt un brīdināt mājas cūku turētājus, kurās teritorijās risks ir augstāks.

"Tā kā beigtās mežacūkas ir ĀCM vīrusa rezervuārs, tad būtiskākais, ko šajā slimības fāzē var paveikt, ir meklēt un likvidēt beigto mežacūku līķus, tādējādi samazināt vīrusa piesārņojumu dabā. Medniekiem medībās jāievēro medību biodrošību un higiēnu, lai neveicinātu slimības izplatību," pauž PVD pārstāvis.

Jau vēstījām, ka ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. ĀCM Ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

ĀCM šogad Latvijā konstatēts kopumā 630 mežacūkām 26 novadu 143 pagastos.

Savukārt kopš 2014.gada jūnija, kad Latvijā pirmo reizi tika reģistrēts ĀCM, vīruss konstatēts kopumā 6632 mežacūkām, tostarp 2014.gadā Latvijā ĀCM tika konstatēts 217 mežacūkām, 2015.gadā - 1048, 2016.gadā - 1146, 2017.gadā - 1431, 2018.gadā - 905, 2019.gadā - 430, 2020.gadā - 377, bet 2021.gadā - 448 mežacūkām.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.