Pirms gada karstā jūlija dienā Garkalnē izcēlās plašs meža ugunsgrēks, kas sev līdzi paņēma lielu daļu jaunus sastādītus kokus. Mežziņi teritorijā izlēmuši veikt eksperimentus - daļu izdegušās jaunaudzes nezāģēt un cer teritorijā sagaidīt zaļās vārnas. Nākamgad plānots stādīt jaunus kokus, taču ugunsgrēks paildzinājis konkrētā meža attīstību teju par pusgadsimtu, ziņo portāls "ReTV".
Ugunsgrēks skāra 21 hektāru Garkalnes meža teritorijas, bet tikai tagad, kad koki ir nozāģēti un drīzumā arī atlikušie sašķeldoti, tad varēs apjaust plaši nodegušo teritoriju. Dzēšanas darbi Garkalnē turpinājās trīs nedēļas, šobrīd pēc deguma atstāti tikai divi hektāri teritorijas, kas cieta ugunsgrēkā. SIA “Rīgas meži” mežzinis Andris Upenieks saka: “Pēc deguma līdz gada beigām mēs neko nedarījām, mēs veicām novērojumu, jo uzreiz nevar pateikt, kurš koks ir zaudējis un cik lielā platībā audze zaudējusi augtspēju. Praktiskās darbības norisinājās šogad ziemas beigu mēnešos un pavasara sākumā.”
Iesākumā tika izzāģētas pieaugušās audzes, bet nākamajā cēlienā jaunaudzes. Mežzinis paredz, ka 10 līdz 20 gadu laikā te atkal varēs ogot un sēņot, tiesa gan - līdz pilnīgai meža ataugšanai būs jāgaida ilgāks laiks.
Pirmais meža degums šeit bija 70. gadu beigās, bet otrs - 90. gadu sākumā, stāsta mežzinis. Pērn pastāvēja risks, ka uguns tiks līdz privātmājām, bet iedzīvotāji cītīgi izraka joslu teju kilometra garumā, lai novērstu bīstamību. Šogad savukārt izveidota jauna mineralizēta josla pusotra kilometra garumā.
Kāda teritorija pēc Garkalnes meža ugunsgrēka ir atstāta neskarta. Tas ir darīts ar zinātnisku nolūku. Andris Upenieks: “Silavas zinātnieki arī veiks pētījumus, kā dabiski izdegusī jaunaudzē attīstās un ieaugās jaunā priedīte, veidojas jaunais mežs. Termiņš ir trīs gadu periods. Trīs gadu periodā mēs skatīsimies. Mežs te būs.” Tikmēr vietējie iedzīvotāji jau apraduši ar tukšo teritoriju.
Meža ugunsgrēku statistiku nosaka laikapstākļi, atzīst mežu eksperti. Šogad vasara ir pateicīga, lai uguns sev līdzi nepaņemtu plašas audžu teritorijas. Valsts meža dienesta pārstāvis Zigmunds Jaunķiķis stāsta: “Šis gads ir mierīgāks, galvenokārt pateicoties salīdzinoši vēsajam pavasarim, arī pārējā laika posmā, kad tika izsludināts ugunsnedrošais laika posms no 2. maija. Ik pa brīžiem nokrišņi ugunsbīstamību nedaudz mazina. Uz šo brīdi no gada sākuma ir reģistrēti 247 meža ugunsgrēki ar izdegušo kopējo meža zemes platību 201 hektārs, no kuriem 66 sastāda jaunaudzes.”
Tikmēr Garkalnē meža ugunsgrēku seku likvidēšana turpināsies un nākamgad zemi plānots sagatavot jaunu koku stādīšanai. Uz pāris kokiem izlikti arī zaļās vārnas būri ar cerību, ka reti sastopamā putnu suga šo vietu saukts par savām mājām.