Par recepti būs jāmaksā aptiekās

Ieviešot 50 santīmu līdzmaksājumu par recepti tiem medikamentiem, kurus valsts kompensē simt procentu apmērā, Veselības ministrija (VM) paredzējusi, ka par recepti pacientam būs jāsamaksā aptiekā. Uz vairākām pacientu grupām, kā arī atsevišķiem medikamentiem šis līdzmaksājums neattiekties.

Saskaņā ar valdības pērnā gada pēdējā sēdē nolemto no nākamā gada 1. aprīļa tiks ieviests 50 santīmu līdzmaksājums par katru 100% apmaksājamo valsts kompensējamo medikamentu recepti. Veselības ministrs Juris Bārzdiņš Neatkarīgajai apstiprināja, ka pacientiem šis līdzmaksājums būs jāmaksā aptiekā, kur iedzīvotājs attiecīgo medikamentu iegādāsies, savukārt aptiekas iekasēto summu pārskaitīs budžetā. Veselības ministram bažas raisa atsevišķu aptieku tīklu paziņojumi: tās pacientiem maksu par recepti neprasīs, bet valsts budžetam šo samaksu par receptēm veiks paši. Pēc J. Bārzdiņa domām, varētu izveidoties situācija, ka kāda individuālā aptieka laukos nevar atļauties šādu soli un var zaudēt daudzus pacientus un pat tikt slēgta. Tāpēc Veselības ministrija vēl domā par iespējamiem ierobežojumiem.

Maksājums neattieksies uz iedzīvotājiem, kuru ienākumi ir līdz 120 latiem mēnesī un kuri saņem sociālā spilvena atbalstu. Līdzmaksājums nebūs jāmaksā zālēm, kas izrakstītas bērniem, un par medikamentiem, kuru cena ir līdz trīs latiem.

Ārsts medikamentus var izrakstīt līdz triju mēnešu ilgam periodam, samazinot vizīšu skaitu, kas nepieciešamas tikai receptes iegūšanai. Veselības ministrijā norāda, ka līdzīgs maksājums par kompensējamo medikamentu recepti ir arī citās Eiropas Savienības valstīs, piemēram, Igaunijā tas ir 90 santīmu par recepti. Tomēr Igaunijā kopumā ievērojami lielākus līdzekļus no valsts budžeta atvēl kompensējamiem medikamentiem.

Lai atbalstītu mazās aptiekas, kuru apgrozījums nepārsniedz 50 000 latu gadā, valsts par kompensējamo medikamentu recepti, pret kuru būs izsniegtas lētākās līdzvērtīgas efektivitātes zāles, samaksās aptiekai 50 santīmu. VM cer, ka tas veicinās lētāku, bet vienlīdz efektīvu medikamentu lietošanu.

Veselības ekonomikas centrs (VEC) informē, ka no 1. janvāra kompensējamo zāļu saraksts papildināts ar 79 lētākām līdzvērtīgas efektivitātes zālēm un divām medicīniskajām ierīcēm, tāpēc par 2 līdz 60% izdevies samazināt cenas 180 medikamentiem un piecām medicīnas ierīcēm. Kompensācijas daļa (100%, 75% un 50%) tiek aprēķināta no lētāko līdzvērtīgas efektivitātes zāļu cenas, tāpēc, ja pacientam ir izrakstīts kāds no dārgākajiem medikamentiem, starpība starp lētāko un dārgāko jāpiemaksā pašam pacientam, norāda VEC.

***

UZZIŅAI

Kompensējamo zāļu

sarakstā no 2011. gada 1. janvāra ir 1310 zāles un 148 medicīniskās ierīces

Latvijā

Jebkura Krievijas agresija pret NATO dalībvalsti tai izmaksās ļoti dārgi, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) rīkotajā diskusijā "Veidojot aizsardzības un drošības nākotni" uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons.