Saglabā regulu pret virsnormas cukura krājumiem, kā dēļ Latvija sodīta

Eiropas Savienības (ES) Pirmās instances tiesa šodien pieņēmusi spriedumus Kipras un Igaunijas prasībā atcelt regulu, pamatojoties uz kuru Igaunijai, Kiprai, Latvijai, Maltai un Slovākijai tika noteikts cukura virsnormas krājumu apjoms, kurš bija jāizņem no tirgus.

ā kā no tirgus tika izņemts mazāks cukura krājumu apjoms, Eiropas Komisija (EK) pieņēma lēmumu par soda naudas piemērošanu visām minētajām valstīm. Prasību par regulas atcelšanu ES Pirmās instances tiesā iesniedza Kipra un Igaunija, bet tai pievienojās arī Latvija.

ES Pirmās instances tiesa šodien noraidīja Kipras un Igaunijas prasību, aģentūru LETA informēja Tieslietu ministrijas (TM) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Jana Saulīte, piebilstot, ka tādējādi minētā regula, ar kuru tika noteikts cukura virsnormas krājumu apjoms Latvijai un Igaunijai un uz tās pamata izdotais lēmums par soda naudas piemērošanu, pagaidām paliks spēkā.

Pēc aģentūras LETA arhīva datiem, savulaik EK amatpersonas bija aprēķinājušas, ka Latvijā liekie cukura uzkrājumi ir aptuveni 20 000 tonnu, taču jau pirmajās sarunās ar Latvijas speciālistiem šis daudzums tika samazināts līdz 13 000 tonnu cukura. Ja šāds apjoms tiktu atzīts par virsnormas cukura krājumiem, Latvijai būtu jāmaksā sods aptuveni četru miljonu latu apmērā, ņemot vērā, ka sods par vienu tonnu lieko cukura krājumu bija 420 eiro jeb aptuveni 295,17 lati.

Kā informēja Saulīte, Latvija un Igaunija uzskatīja, ka EK veiktie cukura virsnormas krājumu aprēķini ir nepareizi, jo EK neņēma vērā šajās valstīs esošo īpašo situāciju cukura tirgū, it sevišķi attiecībā uz cukuru, kas atradās mājsaimniecību rīcībā.

Latvija un Igaunija uzskatīja, ka EK pārkāpusi vairākus būtiskus ES tiesību principus, tostarp koleģialitātes principu regulas pieņemšanas procesā, kā arī nediskriminācijas, samērīguma un labticības principus. Latvija un Igaunija arī pauda nostāju, ka EK ir arī pārkāpusi tiesības uz īpašumu un pienākumu norādīt pamatojumu.

ES Pirmās instances tiesa šodien noraidīja iesniegto prasību, uzskatot, ka nav pārkāpts neviens no minētajiem principiem.

ES Pirmās instances tiesa norādījusi, ka virsnormas cukura krājumu izņemšanas no tirgus vienīgais mērķis ir kopējā ES cukura tirgus funkcionēšana pēc šo dalībvalstu iestāšanās ES un EK veiktie aprēķini un metode ir saderīgi ar šo mērķi.

ES Pirmās instances tiesa noraidīja arī Kipras iesniegto prasību, kura pēc satura atšķīrās no Igaunijas prasības, bet kuras mērķis tāpat kā Igaunijas prasībai bija panākt regulas un uz tās pamata aprēķināto soda naudas atcelšanu.

EK Pirmās instances spriedumu var pārsūdzēt Eiropas Kopienu Tiesā līdz 2. decembrim.

Latvijā

Lietuvā šogad notikuši jau 13 ugunsgrēki, ko izraisīja degoši skrejriteņu akumulatori, tiek ziņots interneta vietnē “respublika.lt”. Cilvēki, kuri mitinās daudzdzīvokļu mājās, sākuši bažīties par savu veselību un drošību, kā arī, protams, par savu īpašumu, jo daudzviet dzīvokļos un kāpņu telpās šie agregāti tiek pieslēgti elektrotīklam, lai uzlādētos. Kādā vēstulē pat ir rakstīts: “Mēs dzīvojam blakus bumbai!” Kas notiek Latvijā ar tik populārajiem skrejriteņiem?

Svarīgākais