Valsts plāno apmaksāt papildu mēnesi bērna kopšanas atvaļinājumā

© Rūta Kalmuka/F64

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus, ar kuriem iecerēts ieviest bērna kopšanas atvaļinājuma obligātu dalīšanu starp vecākiem. Līdzās šīm izmaiņām deputāti arī plāno par vienu mēnesi pagarināt bērna kopšanas atvaļinājuma ilgumu, vēsta lsm.lv.

Šobrīd vecākiem pieejami ir 18 mēneši.

Kopš pagājušā gada augusta visā Eiropā stājās spēkā jauna direktīva, kas paredz šī atvaļinājuma nenododamo daļu, proti, vismaz divi mēneši ir jāizmanto gan mātei, gan tēvam. Atlikušos 14 mēnešus ir iespējams sadalīt. Ar grozījumiem likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” to plāno ieviest arī Latvijā.

Lai dotu iespēju kādam no vecākiem būt ilgāk ar bērnu, šo regulējumu plāno mainīt un piešķirt vēl vienu mēnesi.

“Divi mēneši tiek piešķirti arī tēvam bērna kopšanas atvaļinājuma laikā. Un, lai nezaudētu arī māmiņas tik daudz, tad klāt tiek pievienots vēl šis mēnesis. Iepriekš [priekšlikums] bija noraidīts, jo nebijām panākuši vienošanos koalīcijā. Bet tagad to esam panākuši, vienojušies arī ar Finanšu ministriju, tā kā grozījumi ir pieņemti,” pastāstīja Saeimas komisijas vadītājs Andris Skride (Attīstībai Par!).

Papildu mēnesis pienāksies arī gadījumos, kad vecāki izvēlas īsāku bērna kopšanas atvaļinājuma periodu. Attiecīgi 12 mēnešu bērnu kopšanas atvaļinājums pēc grozījumiem kļūs par 13 mēnešiem.

Proti, būs iespējams izvēlēties vienu no diviem pabalsta saņemšanas periodiem:

  1. 19 mēneši, no kuriem 15 mēnešus no bērna piedzimšanas dienas varēs izmantot līdz bērna pusotra gada vecumam, bet nenododamo daļu katrs no vecākiem varēs izmantot līdz bērna astoņu gadu vecumam;
  2. 13 mēneši, no kuriem deviņus mēnešus no bērna piedzimšanas dienas var izmantot līdz bērna viena gada vecumam, bet nenododamo daļu katrs no vecākiem var izmantot līdz bērna astoņu gadu vecumam.

Plānots noteikt arī gadījumus, kad viens no vecākiem tomēr varēs izmantot otra vecāka nenododamo daļu. Tas paredzēts gadījumā, ja bērna paternitāte nav atzīta, otrs vecāks ir miris vai otram vecākam ir atņemtas vai pārtrauktas aizgādības tiesības.

Organizācijas “Mammām un tētiem” vadītāja Inga Akmentiņa Smildziņa šīs izmaiņas kopumā vērtējamas atzinīgi: “Mēs esam priecīgi par to, ka tiek izslēgti dažādie riski, kas var atsevišķos gadījumos iestāties, un ģimene var kļūt par zaudētāju. Jo kopumā iniciatīva par tēva iesaisti ir ārkārtīgi apsveicama, ļoti laba un ilgtermiņā ģimenes to novērtēs, bet bažas bija par to, lai daļa ģimeņu nav zaudētāji.

Un tas, ka šis papildu mēnesis ir piešķirts, ir liels un labs žests no valsts puses.”

Akmentiņa gan skaidroja, ka vēl ir vajadzīgs laiks, lai ģimenēs saprastu, kā bērna kopšanas atvaļinājumu labāk dalīt un kā tas maina dzīvi ģimenē.

Par grozījumiem Saeimas deputātiem vēl jālemj divos lasījumos.

Latvijā

Latvijā attīsta specializētu polimēra testēšanas laboratoriju, kas kalpos kā rīks plastmasas pārstrādājamības noteikšanai, aģentūru LETA informēja polimēru pārstrādes uzņēmuma SIA "Nordic Plast" pārstāvji.