Vairāk nekā trešdaļai jeb 39% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju pieder iekopjama āra teritorija līdz 600 kvadrātmetriem, liecina pētījumu aģentūras "Norstat" un "Kärcher" veiktā aptauja.
Aptuveni piektajai daļai jeb 19% teritorijas lielums ir no 601 kvadrātmetra līdz 1000 kvadrātmetru robežās, pārējiem - lielāks. No respondentiem, kuriem pieder kopjama āra teritorija, lielākā daļa jeb 87% ir norādījuši, ka tajā atrodas zāliens jeb mauriņš, 83% respondentu teritorijā atrodas puķudobes un košumkrūmi, 75% - arī koki. Nedaudz mazāk aptaujas dalībnieku norāda, ka viņiem pieder sakņu dārzs, dažādi krūmi un dzīvžogs, kā arī siltumnīcas.
Tāpat iegūtie aptaujas dati liecina, ka lielākoties cilvēki dārza darbiem nedēļā velta vienu līdz piecas stundas, visbiežāk tā ir zāles pļaušana. Savukārt gandrīz trešā daļa no dārzu saimniekiem zālienu pļauj vismaz reizi nedēļā.
"Lai arī zāliena kopšana šķiet vienkāršākais dārza darbs, ir vairāki pamata nosacījumi, kas jāņem vērā, lai zāliens tiešām sagādātu prieku un atbilstu saimnieku vajadzībām un gaumei. Piemēram, zāliena kopšanai ir jāsagatavojas - skaisto mauriņu īpašnieki ir ieguldījuši laiku un enerģiju zināšanu apguvē, iegādājušies atbilstošo tehniku - zāliens ir regulāri jākopj, jāpļauj, kas prasa laiku", saka "Skaisto Dārzu Darbnīcas" ainavu arhitekte Dace Laiva.
Vasaras sākuma sezonā, dārzos visbiežāk tiek pļauta zāle, to norāda 72% respondentu. Pēc tam seko dobju ravēšana, zāliena un dobju laistīšana, siltumnīcas darbi, kā arī krūmu apgriešana, tai skaitā dzīvžogu veidošana. 42% atzīst, ka zāli pļauj reizi divās nedēļās, nedaudz vairāk nekā trešdaļa respondentu zāli pļauj reizi nedēļā. 9% respondentu zāles pļaušanai velta lielāku uzmanību un dara to divas reizes nedēļā, taču pavisam centīgo, kas ļauj zāli trīs reizes nedēļā, ir 2%.
"Mūsdienu cilvēks ir pieradis pie maksimāla komforta, dārzu saimnieki meklē arī modernus dārza tehnikas risinājumus, kas būtu ergonomiski, ērti, viegli pārvaldāmi, klusi un draudzīgi dabai," uzsver "Kärcher SIA" valdes priekšsēdētājs Andrejs Masulis.
Aptauja apliecina, ka pļaušanai vairums jeb 77% respondentu izmanto stumjamo zāles pļāvēju, savukārt 48% respondentu zāles pļaušanai izmanto trimmeri, tāpat pļaušanas darbos uzticams palīgs ir zāles pļaušanas traktors.
Dārza iekopšana un ikdienas dārza darbi Latvijā ir kļuvuši par jaunu hobiju, kas kalpo ne tikai kā fiziska aktivitāte un izkustēšanās, bet arī kā patvērums no ikdienas stresa un sava veida meditācija.