Svētdiena, 24.septembris

redeem Agris, Agrita

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Latvijā

CSP: Jānis joprojām ir absolūti populārākais Latvijas vīriešu vārds

© Aivars Ķesteris/F64

24. jūnijā vārda dienu Latvijā svin nedaudz vairāk kā 47 000 Jāņu. Jānis Latvijā joprojām ir visizplatītākais vārds, tomēr pēdējos 20 gados tā popularitāte mazinās, vēsta lsm.lv. 

Centrālās Statistikas pārvaldes dati par 100 populārākajiem vārdiem pēdējo 100 gadu laikā liecina, ka visilgstošākā popularitāte ir tieši vārdam "Jānis". No 1918. gada līdz 2000. gadam tas nemainīgi ieņēmis pirmo vietu, kas nozīmē, ka šajā periodā jaundzimušajiem visbiežāk lika tieši Jāņa vārdu.

Pēc 2000. gada situācija mainījās, vispirms līderpozīcijās izvirzījās vārds "Daniels", tad "Roberts", bet pēdējo gadu līderis ir "Olivers".

Par pēdējo gadu tendencēm stāsta Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve Madara Puķe: "Līdz 2019. gadam 20 gadus personvārds "Roberts" bija populārāko vārdu topa pašā augšgalā, bet pēc 2020. gada tas mainījās un pēdējos divus gadus vecāki izvēlas jaundzimušajiem puisīšiem dot vārdu "Olivers". Pērn 185 puisīši tika nosaukti par Oliveriem un populārākais vārds meitenītēm bija Emīlija. Diemžēl, ne Jānis, ne Līga nesastāda šo top desmit."

"Jānis" šobrīd 100 populārāko vārdu sarakstā ir 22. vietā, bet Līga pirms diviem gadiem šo sarakstu pameta.

Līgas ziedu laiki bija 70., 80. un 90. gadi, visvairāk Līgas vārdu jaundzimušajām meitenītēm lika 1990.gadā, kad šis vārds izvirzījās 4. vietā - stāsta Centrālās Statistikas pārvaldes pārstāve Sanda Rieksta: "Šobrīd mazo meiteņu vidū vārds "Līga" vairs nav sevišķi izplatīts. Pirms pieciem gadiem tas vēl turējās pirmajā simtniekā 94. vietā, bet kopš 2020. gada simtnieku ir pametis pavisam."

Sanda Rieksta turpina: "Ja mēs vērtējam visus Latvijas vīriešus, sākot no simtgadniekiem līdz jaundzimušajiem, tad Jānis joprojām ir absolūti populārākais visu, visu Latvijas vīriešu vārds."