Raidījums: Karginu ģimene no ofšoriem saņem miljoniem eiro

© Rūta Kalmuka/F64

“Luminor” bankā apvienotās DNB un Nordea gadiem ilgi apkalpojušas aizdomīgus maksājumus miljardiem eiro vērtībā. To atklāja audits, kas nonācis žurnālistu rokās. Viens no Nordea klientiem, ko revidenti atzīmēja kā aizdomīgu, ir Rems Kargins, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Pirms gada tiesa lēma, ka "Parex" bijušajiem akcionāriem jākompensē valstij nodarītie zaudējumi un jāsamaksā 124 miljoni eiro. Taču izrādījās, ka eksbaņķieriem nekas vairs nepieder.

"Nekā personīga" rīcībā nonākuši dokumenti liecina, kā ceļo nauda Karginu ģimenē. Rems Kargins no ofšorzonās reģistrētām firmām saņem miljonus, ko pārskaita Valērija Kargina dzīvesbiedrei.

Kad 2008. gada novembrī valsts ar Valēriju Karginu un Viktoru Krasovicki noslēdza līgumu par "Parex bankas" kontrolpaketes pārņemšanu, abi baņķieri galvoja, ka snieguši patiesas ziņas par bankas stāvokli. Kā nodrošinājumu viņi piedāvāja savus īpašumus pāris miljonu eiro vērtībā.

Pagājušajā gadā Latgales apgabaltiesa lēma, ka bijušajiem "Parex" akcionāriem par valstij nodarītajiem zaudējumiem ir jāmaksā 124 miljonus eiro. Kargins un Krasovickis to pārsūdzēja, bet Augstākā tiesa lēma viņiem par sliktu.

Kopš tā laika valsts reāli atguvusi tikai nedaudz vairāk par pusmiljonu, jo oficiāli savulaik bagātākajiem Latvijas cilvēkiem nekas nepieder.

IVETA ALIŠAUSKA "Possessor" galvenā juriskonsulte, "REAP" valdes locekle

02:44 Situācija ir tāda, ka zvērināts tiesu izpildītājs monitorē bijušo akcionāru finansiālo stāvokli, tiklīdz saņemam informāciju par kādiem aktīviem, kas varētu būt - vienalga, vai tie ir darījumi vai kā savādāk, - informējam, protams, vēlamies saņemt pēc iespējas vairāk, bet nu situācija ir tāda, kāda viņa ir.

2008. gadā Valērijs Kargins savus īpašumus un uzņēmumus pārrakstīja uz ģimenes locekļu vārdiem. Tā piemēram, villa "Adlera" decembrī - mēnesi pēc "Parex" kraha - nonāca dēla Rema Kargina īpašumā. Tā viņam pieder joprojām. Tagad izsoļu nams "Sotheby's" īpašumu izlicis pārdošanā.

Kamēr finanšu krīzes laikā valsts "Parex" guldīja simtus miljonus eiro, Valērijs Kargins dēlam uzdāvināja vairākus vērtīgus īpašumus Jūrmalā, Vecrīgā un citur. [3 objekti piefilmēti]

Pirms 14 gadiem eksperti Bulduru pludmalē uzcelto villu novērtēja par 50 miljoniem eiro. Tagad vērtība, visticamāk, pieaugusi.

AGRIS BITĀNS Zvērināts advokāts, “Possessor” pārstāvis

Mums bija tiesvedības, kurās mēs lūdzām norādīt - viņi vēlējās, lai atceļ prasības nodrošinājumu - mēs vēlējāmies saprast, vai viņiem ir īpašumi vai nav, un par kontiem Latvijā viņi teica, ka naudas līdzekļu Latvijā nav, kur ārzemēs - to viņi, protams, noklusēja. Mēs varam izdarīt secinājumu savu, ka kaut kur ārzemēs varētu būt.

Starptautiskas žurnālistu grupas OCCRP rīcībā ir nonākuši bankas "Luminor" auditi. Tajos analizēti augsta riska klienti un pie tādiem pieskaitīts arī "Nordea" klients Rems Kargins. Kargina juniora nauda skaitīta uz un no ofšoriem ar nezināmiem īpašniekiem, summas gandrīz vienmēr bijušas apaļas, kas, auditoruprāt, liecina, ka darījums nav īsts.

No 2011. līdz 2018. gadam nauda Rema Kargina kontā ienāca no vairākiem uzņēmumiem, ko viņam pēc “Parex” krīzes atdeva Valērijs Kargins. Četri miljoni saņemti no Britu Virdžīnu salās reģistrētā "Masterex Capital Corp" ar kontu "Blue Or" bankā, kas iepriekš saukusies "Baltikums" un "Blue Orange". Tā esot aizdevuma atmaksa.

Līdzekļi ienākuši vēl no vairākiem ofšoriem, kā arī Latvijas uzņēmumiem "Vasals" un "Plintas", kas kādreiz piederēja Valērijam Karginam, bet krīzes laikā mainīja īpašniekus. Šīs firmas Kombuļu pagastā apsaimnieko plašu briežu dārzu. Arī šie pārskaitījumi noformēti kā aizdevumu atmaksa.

Rema Kargina saņemtie maksājumi, eiro

MASTEREX CAPITAL CORP 4 004 000

BLAZONEN LIMITED 105 000

CREATION FINEST GROUP LIMITED 200 000

SIA PLINTAS 390 000

SIA VASALS 93 000

POMEGREEN LIMITED 35 000

Aleksandra Kargina 150 000

Aleksandrs Tens 40 000

PAREX/REVERTA 1 224 000

Daudz naudas Rems Kargins pārskaitījis sava tēva dzīvesbiedrei Annai Barinovai. No 2011. līdz 2017. gadam - piecus miljonus eiro. Bijuši maksājumi arī viņas uzņēmumam "Citadeles nekustamie īpašumi" un pašam Remam Karginam Latvijā piederošajām firmām. Viņš naudu skaitījis vairākiem ārzonu uzņēmumiem: Singapūras firmai "BSD Invest" un "Pomegreen Limited" Kiprā.

Rema Kargina veiktie maksājumi, eiro

Anna Barinova 5 291 000

POMEGREEN LIMITED 2 200 000

BSD INVEST PTE LTD 1 850 000

AMAZING HOLDINGS CORP 400 000

SIA Pax Lachesis 428 000

SIA Adlera 390 000

YINGSHUN TRADING LIMITED 173 000

LONDON FORTRESS 180 000

SIA Ērgļu ligzda 127 000

SIA Citadeles nekustamie īpašumi 100 000

Aleksandrs Tens 80 000

SIA Arhīva nams 20 000

BODEMAN INTERNATIONAL LIMITED 132 000

LORD GMBH 40 000

NIMBLE JOY LIMITED 33 000

Ņikita Švačko 30 000

OLREN ASSETS OU 43 000

SIA Plintas 91 000

TRADE PARTS OU 94 000

Viņš maksājis arī vairākiem uzņēmumiem, kas iesaistīti naudas atmazgāšanas shēmās. "YINGSHUN TRADING LIMITED" darbojies Filipīnās, "LONDON FORTRESS LP" eksistējis tikai pāris gadus, ar kādu Maskavā dzīvojošu sievieti kā oficiālo īpašnieci.

Arī izejošie maksājumi noformēti kā aizdevumu atmaksa, dažos gadījumos - kā maksājumi par būvmateriāliem. Banka par šiem darījumiem uzraugus neinformēja.

KRISTAPS MARKOVSKIS FKTK Naudas atmazgāšanas novēršanas un sankciju departamenta direktors

Mēs runājam par personām ar paaugstinātu risku. Jo tāpat bankām ir jāvērtē publiskā informācija, jāņem vērā klienta riska profils, neskatoties uz to, vai viņa ir politiski nozīmīga persona vai nav. Bankās ir arī klienti, kas nav politiski nozīmīgas personas, bet viņi ir pakļauti padziļinātai izpētei un uzraudzībai tieši risku dēļ.

Lielākā daļa Rema Kargina un Annas Barinovas firmu reģistrētas kādā dzīvoklī Skolas ielā.

Šīs firmas tirgojušas dzīvokļus uzturēšanās atļauju tīkotājiem, un apsaimnieko kādreiz baņķierim Karginam piederējušos namus.

AGRIS BITĀNS Zvērināts advokāts, “Possessor” pārstāvis

06:22 Pasaulē standarts ir tā saucamie aktīvu meklētāji, uzņēmumi, kas nodarbojas ar privātdetektīviem līdzīgu speciālistu palīdzību šāda informācija tiek iegūta, kur ir kāds aktīvs, konti, kas ir atvērti, uzņēmums, kas ir atvērts uz šīs personas vārda. Tālāk konkrētajā valstī tiek legalizēts spriedums un vērsta piedziņa.

Dokumenti rāda, ka līdz 2012. gada jūlijam Rems Kargins turpināja saņemt procentus par 15 miljonu depozītu "Parex bankā" - deviņos mēnešos 1 224 000 eiro. Pašu depozītu viņš centās atgūt visās tiesu instancēs un pat Satversmes tiesā.

Pēc Parex kraha FKTK prokuratūrai lūdza izmeklēt aizdomas par akcionāru nolaidību, nepatiesu ziņu sniegšanu, par paaugstinātām procentu likmēm noguldītās naudas izcelsmi. 2020. gada nogalē šis kriminālprocess tika izbeigts.

FKTK aizdomas bija saistītas ar 7,5 miljoniem no Azerbaidžānas izcelsmes Turcijas miljonāra Mubariza Mansimova. Pats Valērijs Kargins savā bankā noguldīja vairākus miljonus. 2,5 viņš bija saņēmis no Britu Virdžīnās un Kiprā reģistrētām firmām. Viena no tām ir saistīta ar Krievijas miljonāru, maizes kombināta "Nastjuša" īpašnieku Igoru Pinkeviču. Vēl divus miljonus Karginam pārskaitīja "Quinter Investments". Tagad zināms, ka šis uzņēmums ir saistīts ar krievu miljonāru Žanu Hudainatovu, kādreizējo "Severneft" vadītāju. Viņam "Parex" bija aizdevis 100 miljonus dolāru.

2011. gadā vienu noguldījumu Kargins uzdāvināja dēlam Remam,bet trīs cedēja Krievijā reģistrētai firmai "Olimpija". Arī Krasovickis savu depozītu pārrakstīja dēlam. Policija par to ierosināja kriminālprocesu, tāpēc cesiju ar krievu uzņēmumu Kargins atcēla, bet dāvinājumus tiesa atzina par spēkā neesošiem.

Arī šo kriminālprocesu policija 2013. gadā izbeidza, bet par izbeigšanas pamatotību spriest nav iespējams, jo procesa materiāli jau ir iznīcināti.

“Nekā personīga” Remam Karginam caur viņa ģimenes advokātiem nosūtījām jautājumus par to, kas stāv aiz ofšoriem, no kā viņš saņem un kam sūta naudu. Pagaidām nekādas atbildes neesam saņēmuši.