Aukstā un lietainā pavasara un vasaras sākuma dēļ šobrīd tomātiem mūsu dārzos neklājās īpaši viegli. It sevišķi Vidzemē, stāsta tomātu kolekcionāre Natālija Zeltiņa, ziņo portāls "ReTV".
Piemēram, tomāti šajos apstākļos ātri nonīkst, jo nav norūdīti. “Stādus jānorūda pirms izstādīšanas. Ja dzīvo dzīvoklī, protams, jāiznes uz balkona vai pie atvērta loga. Mani stādi nav īpaši redzējuši siltumnīcu, tie jau norūdīti no dzimšanas, tāpēc man tāda problēma arī nepastāv.”
Zemajā temperatūrā jaunajiem stādiem ir grūti iesakņoties, tāpēc tiem jādod papildus mēslojums, īpaši fosfors. “Tā kā zeme ir auksta, gaiss ir tīri auksts, caur saknēm fosforu augs nespēj uzņemt. Ir jāatrod mēslojums, kuru vieglā formām varam iedot caur lapām. Caur lapiņām mēslojam tikai tad, kad nav spilgtas saulītes. Vēlams pēcpusdienā, lai vēl ar caurvēju lapiņas paliek sausas uz nakti.”
Tomātu kolekcionāre atgādina - visas vasaras garumā svarīgi ievērot, lai uz lapām nav liekā mitruma. “Pašlaik man laistīšanas sistēma nestrādā. No vienas puses - tas ir labi. Katru stādiņu es laistu ar lejkannu. Ļoti uzmanīgi jālaista, lai nesaslapinātu nevienu lapiņu. Ja paliek uz lapiņām ūdens lāses, strādā kā palielināmais stikliņš un apdedzina lapiņu. Vēl viens variants, lai drusciņ piepalīdzētu ieaugties stādam un izturētu to nakti, kurā tik tiešām temperatūra krītas zemu, ir plastmasas pudeles. Vislabāk tumšākas pudeles, labāk sasilst pa dienu un pa nakti, atdod savu siltumu stādiem un to dēļ stādiņš komfortabli jūtas.”
Tiesa - aukstais laiks izrādījies labvēlīgs tiem, kuriem nav bijis laika vai piemirsies tomātus pārstādīt siltumnīcā, jo līdz ar to nekas nav nokavēts. Galvenais jāpārliecinās, vai stāds nav pāraudzis, jāstāda līdz pirmajai lapiņai. Vēl pozitīvi ir arī tas, ka šobrīd neattīstās slimības. “Cilvēki ļoti bieži jautā - lapiņa tomātam kalst, tūlīt nokritīs, parādās gandrīz puve, prasa, kas tā ir par slimību. Uz šo brīdi slimību vēl nav. Tai arī ir auksti. Poras un sēnīšu slimības sāk lidot vairāk tad, kad parādās gaisa mitrums un siltums, tiem arī vajag labvēlīgus apstākļus. Un tikai tad sāk izplatīties. Tā vaina tagad ir tikai aukstuma dēļ. Tā lapiņa apdeg, nokalst, stāds pats cenšas no tā atbrīvoties. Tas ir pareizi.”
Ja stāds pats nevar atbrīvoties no nevēlamās lapas, tas noteikti jāizdara saimniekam. “Katru reizi mēs no apakšas kādu lapu noņemam, lai neskaras ar zemi. Kā būs saistība ar zemi, būs slimība klāt, kad parādīsies labvēlīgie apstākļi.”
Labi kaimiņi tomātiem būs baziliks, strutene un kliņģerītes, savukārt no kartupeļiem un asterēm blakus tomātiem vajadzētu izvairīties, jo tie bieži slimo ar tām pašām puvēm un var inficēt blakus esošos stādus.