Augustā spēkā stājas jauna direktīva, kas paredz, ka divu mēnešu garš bērna kopšanas atvaļinājums pienākas tētim, un tas jāizmanto obligāti. Jaunā direktīva paredz, ka divi mēneši no katram vecākam paredzētās bērnu kopšanas atvaļinājuma daļas nav nododami otram vecākam. Tādējādi arī Latvijā tiks ieviesta bērna kopšanas atvaļinājuma tā saucamā "otra vecāka kvota" - divi mēneši, kurus bērna tēvam paredzēts izmantot faktiski. Ja šo laiku neizmantos, tas un tam piesaistītais naudas pabalsts netiks saņemts, skaidro speciālisti raidījumā "Ģimenes studija", zino portāls "LSM".
Statistika liecina, ka Latvijā vīrieši bērnu kopšanas atvaļinājumus izmanto reti. Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem 2021. gadā vecāka pabalstu saņēma ap 20000 cilvēku mēnesī, gandrīz 17000 sieviešu un 3500 vīriešu, no kuriem vairāk nekā 2000 turpināja strādāt. Tas ļauj secināt, ka lielākā daļa tikai saņem bērna kopšanas pabalstu, bet pašu atvaļinājumu neizmanto
Eiropas savienības direktīva par darbu un privātās dzīves līdzsvaru vecākiem un aprūtpētājiem attiecas uz paternitātes atvaļinājumu un vecāku atvaļinājuma atmaksāto daļu (pabalstu). Direktīvu jāievieš visām dalībvalstīm, katra valsts ir savā situācijā. Latvijas situācija labvēlīga, jo ir jāveic nedaudz labojumu, kas attiecas uz atvaļinājumu tēvam un nenododamo kvotu otram vecākam, izmaiņas skaidroja Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite..
Biedrības "Tēvi" pārstāvis, tētis Lauris Bokišs jauno direktīvu vērtēja pozitīvi: "Ja abi vecāki bērna audzināšanā iesaistās, arī tēvi, tad pirmajā dzīves gadā bērns izveidos piesaisti diviem cilvēkiem."
Publiciste Agra Lieģe-Doležko kā vienu no būtiskākajiem direktīvas mērķiem minēja vēlēšanos panākt vīrieša un sievietes vienlīdzību, arī finansiālajā ziņā. Bērnu aprūpi vecāki sāk no vienādām pozīcijām, kompetence nāk no iegūtās prakses. Citu valstu pieredze rāda, ka ir tēvi, kuri audzināšanā iesaistās dzīves sākumā.
Jakaite uzsver, ka Zviedrija ir lieliski pierādījusi, ka vecāki sadala bērnu kopšanas atvaļinājumu, protams, sākumā to neuzņēma ar ovācijām. Zviedrijā bērna aprūpei pienākas trīs mēnešus katram vecākam, par trim mēnešiem vecāki var vienoties. Zviedrijā visi tēvi neizmanto savu kvotu, izmanto apmēram 80% tēvu.
Gaidāmās izmaiņas: