Mūsdienīgā parlamentā un pašvaldībās politiķiem un iedzīvotājiem ir jābūt iespējai piedalīties sēdēs arī attālināti, pauž domnīcas "Sabiedriskās politikas centrs Providus" direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka.
Pētniece uzskata, ka pašvaldību domju sēžu organizēšana attālinātā vai daļēji attālinātā režīmā arī turpmāk nesagādātu problēmas. Tas pat varētu palīdzēt pašvaldībām domes sēdēs nodrošināt kvorumu, jo "ne vienmēr deputātiem par dalību sēdēs tiek adekvāti maksāts," norādīja Kažoka.
Pēc viņas domām, būtu jāsniedz iespēja arī iedzīvotājiem piedalīties pašvaldību domju sēdēs, līdzīgi, kā tas notiek Saeimas komisiju sēdēs, kurās attālināti var iesaistīties ne tikai deputāti, bet arī nevalstisko organizāciju pārstāvji, žurnālisti un iedzīvotāji. Šāda iespēja ir svarīga, lai tie iedzīvotāji, kuriem sēdes norises laiks nav parocīgs vai kuri atrodas citās pašvaldībās, varētu uzdot jautājumus, uzrunāt deputātus un sniegt savus priekšlikumus par norisēm, kas viņus interesē, uzskata pētniece.
Arī diskusiju iespējas sēdēs ir palielinājušās, vērtē Kažoka, stāstot par saviem novērojumiem attiecībā uz attālinātajām vai daļēji attālinātajām Saeimas komisiju sēdēm. Pirmkārt, neklātienes sēdēm var pieslēgties vairāk cilvēku, jo viņiem nav jātērē laiks ceļā, otrkārt, sēdes vadītājs var vieglāk pamanīt, kurš ir pieteicies runāt, ja sēde notiek attālināti. Tāpat diskusijas sēdēs mēdz notikt gan mutiski, gan rakstiskajā čatā.
Kopumā attālināti vai daļēji attālināti organizētas sēdes iedzīvotāju līdzdalību padara ērtāku, pauž "Providus" vadītāja, skaidrojot, ka tādējādi iedzīvotāji var vieglāk sekot līdzi un izteikties par deputātu lēmumiem. Kažoka pozitīvi vērtētu, ja pašvaldības sniegtu iedzīvotājiem iespēju iesaistīties, ļaujot attālināti piedalīties domes sēdēs.
Jau ziņots, ka Rīgas un Pierīgas pašvaldību apvienība "Rīgas metropole" iesniegusi priekšlikumus Saeimas atbildīgajā Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā, aicinot Pašvaldību likuma projektā iekļaut normu, kas ļautu domes priekšsēdētājam arī turpmāk atļaut deputātam klātienes domes sēdē piedalīties attālināti vai daļēji attālināti, informē "Rīgas metropoles" komunikācijas speciāliste Inese Ozoliņa.
Pašlaik Saeimā apspriešanā esošajā Pašvaldību likuma projektā paredzēts, ka attālināta dalība domes sēdēs un komiteju sēdēs būtu pieļaujama vien domes deputāta veselības stāvokļa vai komandējuma dēļ, vienlaikus izpildoties nosacījumam, ja deputāts sēdes laikā atrodas citā vietā.