Šonakt Muzeju naktī apskatāmi teju 200 muzeji un kultūrvietas visā Latvijā

 
©Publicitātes foto

Latvijas muzeji un citas sabiedrisko dzīvi veidojošas iestādes visā Latvijā šodien iesaistīsies starptautiskajā Muzeju nakts akcijā un apmeklētājus aicinās piedalīties īpašajās šī pasākuma norisēs.

Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale, Muzeju naktī visā Latvijā piedalīsies vairāk nekā 190 muzeji un sabiedriskās dzīves organizatori. Vislielākais kultūrvietu piedāvājums būs Kurzemes reģionā, kur durvis apmeklētājiem vērs 60 iestādes. Kopumā reģionos vairāk nekā 133 vietās dažādas aktivitātes rīko pašvaldības un nevalstiskās organizācijas, savukārt Rīgā apmeklētājiem atvērtas būs 53 dažādas kultūrvietas.

Šā gada Muzeju naktij dota brīva tēma, savukārt visas norises notiek ar devīzi "#TiekamiesTagad", aicinot uz atkal satikšanos klātienē. Ar Muzeju nakts programmu var šeit.

Kas jāņem vērā?

Ja ir vēlme apskatīt Rīgas pili, kur ir Latvijas Valsts prezidenta rezidence, jārēķinās, ka iekļūšanai tajā tiks veikta drošības pārbaude. Tāpēc Valsts prezidenta kanceleja lūdz līdzi neņemt lielizmēra somas, pārtikas produktus, dzīvniekus un metāla priekšmetus.

Rezidences apskatei ir atvēlēts laiks no plkst 15 līdz 24. Valsts prezidenta kanceleja informē, ka šogad pirmo reizi Rīgas pils viesiem būs iespēja aplūkot dāvanu istabu, kur apskatāmas Valsts prezidentiem pasniegtās diplomātiskās dāvanas. Būs arī muzikāli priekšnesumi sadarbībā ar Nacionālajiem Bruņotajiem spēkiem un Zemessardzi.

Arī Saeimas nama apskatei, jārēķinās ar drošīnas un epidemioloģiskajām prasībām. Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, ikviens apmeklētājs aicināts būt atbildīgs un ievērot noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības un piesardzības pasākumus. Sejas masku lietošana Saeimā ir rekomendējoša, izņemot normatīvajos aktos noteiktos gadījumus. Nav atļauts Saeimu apmeklēt gadījumā, ja ir noteikta izolācija vai ir elpceļu infekcijas pazīmes, piemēram, paaugstināta temperatūra, klepus.

Ierodoties parlamentā, apmeklētājiem būs jāuzrāda personu apliecinošs dokuments (pase vai elektroniskā identifikācijas karte), kā arī jāiziet drošības pārbaude. Ģimenēm ar maziem bērniem ieeja parlamentā tiks nodrošināta bez rindas un uzrādot vienu personu apliecinošu dokumentu uz visiem ģimenes locekļiem. Apmeklētājiem ar kustību un citiem funkcionāliem traucējumiem, tostarp personām ratiņkrēslos, ieeja tiks organizēta no Jēkaba ielas puses.

Drošības apsvērumu dēļ Saeimas ēkā nav atļauts ienest bīstamus priekšmetus, kā arī ir aizliegts ierasties alkohola vai apreibinošu vielu ietekmē. Tāpat aicinām ņemt vērā, ka parlamentā nedrīkst ienākt ar liela izmēra somām, kas pārsniedz mugursomas izmērus (~ 50 x 40 x 20 cm), un mājdzīvniekiem.

Tāpat jārēķinās, ka pie muzejiem vai, piemēram, pie Rīgas pils, var nākties stāvēt rindā, ņemot vērā tradicionāli lielo interesi un ierobežoto iespēju uzņemt lielu apmeklētāju skaitu vienlaicīgi.

Atlaides vilciena biļetēm

Muzeju naktī no plkst.18 līdz pusnaktij visām vienreizējām vilcienu biļetēm ir piešķirtas 50% atlaide. Elektroniskās biļetes ar atlaidi nopērkamas konkrētajiem vilcienu reisiem "Pasažieru vilciena" tīmekļa vietnē un mobilajā lietotnē. Vilcienu kustības sarakstā šie vilcieni ir īpaši atzīmēti ar Muzeju nakts simbolu. Biļetes ir iespējams iegādāties arī biļešu kasēs. Ja tā konkrētajā stacijā ir slēgta, biļeti ar atlaidi var iegādāties pie konduktora kontroliera vilcienā.

Divus gadus bez Muzeju nakts

Nolūkā ierobežot Covid-19 izplatību, 2020.gadā Eiropas akcijas vadība pieņēma lēmumu, ka Muzeju nakts Eiropā nenotiks. Savukārt 2021.gadā Muzeju nakts norises, pielāgojoties epidemioloģiskajai situācijai, notika virtuālajā vidē un muzeju āra ekspozīcijās.

Muzeju nakts tradīcija aizsākusies 1999.gadā Francijā. Pasākuma mērķis ir ar muzejiem arī iedzīvotājus, kas ikdienā tos neapmeklē. Ik gadu muzeju apmeklējumu veicinošajos pasākumos Latvijā iesaistās arvien lielāks muzeju skaits, tāpat Muzeju nakts aktivitātēs piedalās arī teātri, izstāžu zāles, bibliotēkas un citi sabiedriskās dzīves veidotāji.