Sudānā nolaupīto pilotu darba devējs atzinīgi vērtē valsts iestāžu rīcību ķīlnieku atbrīvošanā

"GM Helicopters", kuras trīs darbinieki ilgāk nekā mēnesi tika saņemti par ķīlniekiem Sudānā, atzinīgi vērtē Latvijas valsts iestāžu rīcību nolaupīto cilvēku atbrīvošanā, - teikts "GM Helicopters" valdes priekšsēdētāja Aivara Bebriša atklātajā vēstulē.

Babrišs noliedz jebkādus pārmetumus par neprofesionalitāti, - viņš regulāri ticis informēts par Ārlietu ministrijas veiktajām diplomātiskajām aktivitātēm, iesaistot krīzes risināšanā gan atsevišķu valstu, gan starptautisko organizāciju pārstāvjus, kā arī ikdienā strādājot ar nolaupīto ģimenēm.

Pēc Bebriša teiktā, regulāra sadarbība uzņēmumam bijusi arī ar Drošības policijas Pretterorisma centru, taču konkrētus faktus par viņu ieguldījumu, kā arī sadarbību ar citu valstu specdienestiem, viņš neesot tiesīgs atklāt.

Nacionālo bruņoto spēku psihologs sniedzis atbalstu gan tuviniekiem ķīlnieku krīzes laikā, gan pašiem ekipāžas locekļiem pēc atgriešanās.

"Ar šo atklāto vēstuli vēlos pielikt punktu jebkādām spekulācijām, aicināt sabiedrību uz izpratni par situācijas sarežģītību, kā arī vēlreiz aicināt masu medijus respektēt mūsu lūgumu nevairot spekulatīvas versijas par notikušo un neradīt papildus apdraudējumu Sudānā strādājošajiem Latvijas pilsoņiem un ANO pārstāvjiem," teikts vēstulē.

Kā bijušo nolaupīto darba devējs un kā cilvēks, kas pats strādājis Āfrikā un pats bijis iesaistīts ķīlnieku krīzes risināšanā, Babrišs vēloties norādīt, ka jau iepriekš izplatītajā informācijā tika norādīts, ka ķīlnieku nokļūšanā brīvībā liels nopelns ir pašiem komandas locekļiem un šī informācija nevienā brīdī nav pretrunā ar patiesajiem notikumiem.

"Apgalvojumu par to, ka nekādas "atbrīvošanas operācijas" nav bijis, var paust tikai cilvēki, kas nav mēģinājuši iedziļināties ķīlnieku situācijas Āfrikā sarežģītībā un bīstamībā," vēstulē pauž Babrišs.

Kā teikts vēstulē, vēlmi pēc iespējami mazākas publicitātes par šo gadījumu izteica "GM Helicopters" vadība, - kompānijai joprojām Sudānā atrodas citas helikopteru ekipāžas darbinieki un jebkāda informācija par šīs firmas darbinieku iesaistīšanos apšaudēs var izprovocēt atriebību un apdraudēt Sudānā palikušos pilotus.

Babrišs informāciju par divu cilvēku nogalināšanu dēvē par spekulāciju, kuras pamatā nav nekādas šo faktu apstiprinošas informācijas. "Mēs strādājam humanitārā misijā ANO Pasaules pārtikas programmas ietvaros, kas nekādā gadījumā nav saistīta ar bruņotām vai militārām aktivitātēm, tādēļ šāda informācija var apdraudēt arī citus ANO darbiniekus. Otrkārt, joprojām turpinās šīs lietas izmeklēšana, kurā iesaistītas arī Sudānas varas iestādes. Domājams, ka detaļas par nolaupīšanas iemesliem un grupējumu Sudānas varas iestādes neizplatīs, tādēļ šajā gadījumā arī mums jautājumu būs vairāk, nekā atbilžu," vēstulē skaidro Bbarišs.

Informācija, kas presē tika atspoguļota kā pārstāsts par notikumiem no "pilotiem pietuvinātām personām" ir tikai un vienīgi neoficiāla versija, norāda uzņēmuma vadītājs un atzīst, ka, izplatot šādas detaļas un apšaubāmu informāciju, ir radīts bīstams precedents tiem cilvēkiem, kas nākotnē var nonākt gūstā vai arī jebkuram Latvijas valsts pilsonim, kas kādreiz var nonākt šajā reģionā.

Pēc Babriša teiktā, klajš apmelojums ir arī informācija par it kā "GM Helicopters" draudiem saviem darbiniekiem - bijušajiem ķīlniekiem ar algas neizmaksāšanu neklusēšanas gadījumā.

""GM Helicopters" jau pirms šo rakstu parādīšanās medijos ir izmaksājis pilnu algu par gūstā pavadīto laiku un turpina maksāt atalgojumu arī laikā, kad viņi atrodas Latvijā. Papildus tam "GM Helicopters" ir nodrošinājis profesionālas rehabilitācijas iespējas par uzņēmuma līdzekļiem bijušajiem ķīlniekiem un viņu ģimenēm, turklāt darbinieki ir informēti, ka janvārī tiks izmaksāta "sāpju nauda"," vēstulē atklāj Babrišs.

LETA jau ziņoja, ka ANO pārtikas programmā strādājošie trīs Latvijas pilsoņi Dārfūrā tika nolaupīti 4.novembrī. Bruņoti kaujinieki iebruka pilotu mājā un sagūstīja viņus, nogādājot nezināmā vietā.

Nolaupītie vīrieši strādā Latvijas aviokompānijā "GM Helicopters", kurai ir līgums ar WFP.

Ķīlnieki tika atbrīvoti 8.decembrī. Latvijas valdība ķīlnieku atbrīvošanu bija uzticējusi ANO Pasaules Pārtikas programmas dienestam un iepriekš norādīja, ka Latvija, tāpat kā ANO, nepiedāvās izpirkuma maksu.

Kā informēja ĀM, par Sudānā nolaupīto trīs Latvijas ķīlnieku atbrīvošanu izpirkuma nauda nav tikusi maksāta. Līdz pat šim brīdim ķīlnieku atbrīvošanas apstākļi publiski nav izklāstīti.

Svarīgākais