Latvija saņems papildu 1,8 miljonus eiro no ES palīdzības programmas "React-EU"

© f64.lv, Romāns Kokšarovs

Latvija saņems papildu 1,8 miljonus eiro no Eiropas Savienības (ES) palīdzības programmas "React-EU" cilvēku, kurus skārusi koronavīrusa krīze, un cilvēku, kuri bēg no Krievijas iebrukuma Ukrainā, atbalstam, informē Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecības Latvijā Preses nodaļa.

Programma "React-EU" pamatā domāta atveseļošanās pēc pandēmijas atbalstam. Līdzās Latvijai finansējumu saņems arī Vācija un Somija. Trijām valstīm sniegtais atbalsts no "React-EU" papildu 84,3 miljonus no "React-EU", lai atbalstītu atveseļošanu pēc pandēmijas, ekonomikas zaļināšanu un digitalizāciju, kā arī grūtībās nonākušus cilvēkus, ieskaitot tos, kuri bēg no kara Ukrainā.

Latvijā Pārtikas un materiālās palīdzības darbības programma saņems papildu 1,8 miljonus eiro tādu cilvēku atbalstam, kuriem nepieciešama palīdzība, ieskaitot cilvēkus, kurus skārusi koronavīrusa krīze, un cilvēkus, kuri bēg no Krievijas iebrukuma Ukrainā. Aptuveni 70 000 cilvēku, kam nepieciešama palīdzība, ieskaitot aptuveni 10 000 cilvēku ar invaliditāti, saņems materiālo palīdzību, pārtikas pakas un siltas maltītes.

Savukārt Somijā 36,4 miljonu eiro atbalsts tiks sniegts maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), lai tos atveseļotu pēc koronavīrusa pandēmijas, jauno un videi draudzīgo tehnoloģiju īstenošanai, kiberdrošībai un digitalizācijai. Līdzekļi tiks ieguldīti arī publiskā un rūpniecības sektora digitalizācijā, zaļajā izaugsmē un jaunos veselības aprūpes produktos.

Vācijā Saksijā-Anhaltē papildu 23 miljoni eiro palīdzēs nelabvēlīgā situācijā esošiem skolēniem uzlabot digitālās prasmes. Turklāt Berlīnes darbības programma saņem 12,1 miljonu eiro, lai atbalstītu MVU tīklošanās un sadarbības pasākumus, kā arī kongresu un konferenču nozari, ko smagi skārusi pandēmijas krīze, nozares pārejā uz hibrīdākiem un ilgtspējīgākiem pasākumiem. Visbeidzot, Reinzeme-Pfalca saņems papildu 11 miljonus eiro pasākumiem, kuru mērķis ir stiprināt MVU inovāciju un konkurētspēju, atbalstīt informācijas un zināšanu nodošanu starp universitātēm un MVU, kā arī pieejamus tūrisma un energoefektivitātes pasākumus oglekļa dioksīda emisiju samazināšanai.

"React-EU" ir daļa no programmas "Next Generation EU" un 2021. un 2022.gadā nodrošina papildu finansējumu 50,6 miljardu eiro apmērā faktiskajās cenās 2014. līdz 2020.gada kohēzijas politikas programmām. No "React-EU" 2021.gadam atvēlētajiem līdzekļiem iepriekš jau bija piešķirti 40 miljardi eiro.

Lai palīdzētu dalībvalstīm pārvaldīt Ukrainas bēgļu ierašanos, EK nesen ir palielinājusi līdzfinansējuma likmi un samaksājusi vairāk nekā 3,5 miljardus eiro avansa maksājumos no "React-EU".