Cik lielu kabatas naudu vecāki Latvijā piešķir savām atvasēm?

 
©pexels.com

Lielākā daļa Latvijas skolēnu ikdienā lieto bankas karti, un nedēļas tēriņiem viņiem ir pieejami zem 10 eiro, noskaidrots bankas Citadele veiktajā pētījumā par bērnu finanšu paradumiem.

Teju 70% skolēnu vecumā no 12 līdz 17 gadiem bankas karti izmanto ikdienas vajadzībām, un vairāk nekā pusei jeb 55% iknedēļas tēriņiem no vecāku puses tiek piešķirti 1 līdz 10 eiro.

Teju katrs piektais skolēns nedēļas kabatas naudā saņem no 11 līdz 30 eiro, kamēr 4% respondentu ik nedēļu saņem 21 - 50 eiro.

Pavisam neliela daļa jeb 1% saņem vairāk par 50 eiro, savukārt aptuveni 6% kabatas naudu nesaņem vispār. Jāpiezīmē, ka vidēji lielāki finanšu līdzekļi ikdienas tēriņiem pieejami tiem skolēniem, kas ikdienā lieto bankas karti, secināts pētījumā.

Izvērtējot sev pieejamo iknedēļas kabatas naudas apjomu, 62% skolēnu atzinuši, ka tā ir viņiem pietiekama, kamēr teju katrs piektais jeb 22% uzskata, ka tā ir pārāk maza. Savu kabatas naudu par lielu uzskata 2% bērnu, savukārt vēl 14% bijis grūti atbildēt uz šo jautājumu.

"Skola ir labākais laiks, kad bērnam sākt piešķirt kabatas naudu un mācīt par atbildīgu rīcību pret finansēm. Arvien vairāk vecāku saviem bērniem uztic bankas kartes, un tam ir vērā ņemami plusi - vecāki var pārskatāmā veidā sekot līdzi bērnu pirkumiem un nepieciešamības gadījumā operatīvi papildināt kontu. Tāpat tas ir drošāk nekā ikdienā pārvietoties ar skaidru naudu," skaidro Jānis Mūrnieks, Citadeles Privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs.

Izvērtējot, kurās situācijās ērtāk izmantot bankas karti vai skaidru naudu, 93% skolēnu ir vienisprātis, ka skaidra nauda vislabāk noder situācijām, kad nepieciešams "samesties" ar draugiem kopīgam pasākumam. Tikmēr bankas karti vairums skolēnu izmantotu ikdienas funkcijām, piemēram, iepērkoties lielveikalā vai pērkot ko dārgāku, veicot ikdienišķus pirkumus un sekojot līdzi saviem izdevumiem, kā arī ceļojumu laikā. Puse no skolēniem naudas iekrāšanai labprāt izmantotu bankas karti, savukārt otra puse - skaidru naudu, secināts aptaujā.