AS "Latvijas gāze" (LG) klientiem no 1.jūlija varēs noteikt augstāku cenu par dabasgāzi nekā paredzēts Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) noteiktajā pamata diapazonā, informēja regulatorā.
Saistībā ar augstajām dabasgāzes cenām SPRK apstiprinājusi jaunu LG dabasgāzes tarifu piemērošanas kārtību, kas attieksies uz gadījumiem, kad dabasgāzes cena pārsniegs SPRK iepriekš apstiprinātās vērtības.
LG ierasti līdz 10.jūnijam ir jāpublicē jaunie dabasgāzes tarifi saistītajiem lietotājiem, kas stāsies spēkā no 1.jūlija. Gala tarifi lietotājiem atbilstoši SPRK 2008.gada lēmumam tiek noteikti pie dažādām dabasgāzes iepirkuma cenām SPRK noteiktā diapazonā, proti, dabasgāzes iepirkuma cena ietekmē piemērojamo tarifu saistītajiem lietotājiem.
Aizvadītajos mēnešos dabasgāzes cenas uzrāda augstu līmeni saistībā ar karu Ukrainā, tādēļ SPRK jaunā kārtība pielāgota situācijām, ja iepirktās dabasgāzes cena ir virs iepriekš noteiktā diapazona jeb 74,26 eiro par megavatstundu (MWh), kura ietvaros LG līdz šim aprēķinājusi dabasgāzes tarifus saistītajiem lietotājiem.
Vienlaikus jāņem vērā, ka jauno tarifu no 1.jūlija ietekmēs LG iepirktās dabasgāzes cena, kuru šobrīd vēl nav iespējams precīzi noteikt, atzīmē regulatorā.
Iepriekš līdzīgs lēmums tika pieņemts 2020.gadā, kad dabasgāzes cena samazinājās un bija zemāka par SPRK 2008.gada lēmumā noteikto tirdzniecības tarifu.
Dabasgāzes cena biržā jeb dabasgāzes importa cena ietekmē dabasgāzes tirdzniecības gala cenu. Eiropas biržu cenu indeksus parasti izmanto dabasgāzes cenas referencei, slēdzot piegādes līgumus dabasgāzes importam Latvijā. Šāda dabasgāzes izcenošana ir ierasta prakse arī gāzes piegādēm mazumtirgū.
Aizvadītajos mēnešos dabasgāzes cenas uzrāda augstu līmeni saistībā ar karu Ukrainā. Attiecīgi dabasgāzes nākotnes darījumu cena 2022.gada martam "Trading Hub Europe" biržā bija 81,22 eiro par MWh, savukārt šī gada aprīlim tā sasniedza 130,70 eiro par MWh.
SPRK regulējošajās nozarēs nosaka tarifu vai tarifu augšējās robežas aprēķināšanas un noteikšanas metodiku, kā arī tarifu vai tarifu augšējās robežas piemērošanas kārtību, ja nozares speciālie likumi neparedz citus tarifu noteikšanas principus.
LG koncerna apgrozījums 2021.gadā, pēc provizoriskiem datiem, bija 583,342 miljoni eiro, kas ir trīs reizes vairāk nekā 2020.gadā, bet kompānijas peļņa samazinājās 3,4 reizes - līdz 3,2 miljoniem eiro.
Uzņēmuma lielākie akcionāri ir "Gazprom" (34%), "Marguerite Gas II.S.a.r.l." (28,97%), "Uniper Ruhrgas International GmbH" (18,26%) un SIA "Itera Latvija (16%). LG akcijas kotē biržā "Nasdaq Riga".