Mājsaimniecībām jeb tās pārstāvošajām fiziskajām personām, kas savā mājoklī bez maksas izmitina Ukrainas civiliedzīvotājus, būs tiesības saņemt kompensācijas, ziņo Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists Egils Zariņš.
Mājsaimniecībām, kuras savā mājoklī bez maksas izmitina Ukrainas bēgļus, būs tiesības saņemt kompensāciju par papildus izmaksām, kas tai radušās.
Par laika periodu līdz 90 dienām varēs saņemt atlīdzību 100 eiro mēnesī par pirmo izmitināto personu un 50 eiro apmērā par katru nākamo izmitināto personu, bet ne vairāk kā 300 eiro mēnesī.
Kompensāciju izmaksu par Ukrainas bēgļu izmitināšanu paredz grozījumi "Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā", kas otrdien, 3.maijā, pieņemti valdības sēdē.
Par tiem vēl jālemj un jānobalso Saeimai.
Labklājības ministrs Gatis Eglītis: "Ir pierasts spriest, ka krīzēs cilvēks parāda savu īsto dabu un vērtības, pēc kurām vada savu dzīvi un veido vidi sev apkārt. Krievijas okupantu izraisītais karš Ukrainā ir parādījis Latvijas sabiedrības vērtību, kultūras un dzīves uztveres uzslāņojumu, kas paģērē došanos palīgā, ziedošanu un brīvprātīgo darbu, atbalstot grūtībās un ciešanās nonākušos. Esmu gandarīts un pateicīgs - gan kā ministrs, gan kā Latvijas iedzīvotājs. Liels paldies visiem, kuri palīdz ukraiņiem! Šīs palīdzības visdažādākajās izpausmēs."
Tiesiskais regulējums attieksies uz tām mājsaimniecībām, kuras brīvprātīgi, atsaucības mudinātas, un nepieprasot samaksu no Ukrainas civiliedzīvotājiem, ir gatavas viņus izmitināt.
Valsts ar atlīdzību mājsaimniecībai izsaka pateicību šīm mājsaimniecībām, lai vismaz daļēji kompensētu mājsaimniecībai papildus radušās izmaksas par uzņemto Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanu un tiem sniegto atbalstu. Lai saņemtu atlīdzību mājsaimniecībai, fiziskajai personai - mājokļa īpašniekam vai tā īrniekam būs jāiesniedz pieteikumu par atlīdzības mājsaimniecībai saņemšanu tajā pašvaldībā, kuras administratīvajā teritorijā atrodas mājoklis.
Lai atbalstu saņemtu, mājsaimniecībai būs jāvēršas ar iesniegumu savā pašvaldībā, norādot mājokļa, kurā tiek uzņemti Ukrainas civiliedzīvotāji, adrese, izmitināšanai nodotā platība, paredzētais izmitināšanas periods, kā arī apliecinājums, ka telpas, kuras tiek nodotas lietošanā, ir drošas un atbilstošas dzīvošanai. Tāpat jānorāda izmitināto Ukrainas civiliedzīvotāju vārdi, uzvārdi, personas kodi.